Trápící se Slavia vyhořela ve Zlíně. Střelec Jurečka byl vyloučen za úder loktem

14. 2. 2024 20:02
Fotbalisté pražské Slavie v dohrávce 17. kola Fortuna:ligy nedokázali zvítězit na hřišti předposledního Zlína. Svěřenci Jindřicha Trpišovského na Letné pouze remizovali 1:1, navíc přišli o vyloučeného střelce Václava Jurečku. Sparta tak na čele tabulky drží čtyřbodový náskok.
Jindřich Trpišovský.
Jindřich Trpišovský. | Foto: Milan Kammermayer

Hosté šli do vedení v nastavení první půle zásluhou Mojmíra Chytila, ale v 67. minutě vyrovnal Kenneth Ikugar. Slavia dohrávala v oslabení po vyloučení Václava Jurečky v 82. minutě.

Favorizovaní hosté v nejvyšší soutěži zaváhali po sérii pěti výher. "Ševci" na jaře poprvé bodovali a zůstali na předposlední patnácté příčce s náskokem jednoho bodu na šestnácté České Budějovice. Zápas se měl původně odehrát začátkem prosince, ale kvůli silnému sněžení a nezpůsobilému terénu byl odložen.

Trenér Slavie Trpišovský změnil oproti defenzivně nevydařenému zápasu s Jabloncem (4:3) rozestavení a do čtyřčlenné obrany poprvé od základu postavil zimní posilu Zimu. Jeho spoluhráč Ševčík se také postaral o první možnost změnit skóre, v sedmé minutě vyslal z dvaceti metrů tvrdou střelu, s níž měl brankář Dostál plné ruce práce.

Domácí brzy otupili úvodní nápor favorita a také byli blízko vedoucímu gólu. Na přetažený centr zprava si naběhl Čelůstka, ale zblízka netrefil Mandousovu bránu.

Slavia měla v dalším průběhu první půle mírnou převahu, jenže nedokázala prolomit obranu Zlína. Ve 31. minutě se to málem podařilo Tomičovi, jehož hlavičku z ostrého úhlu vyhlavičkoval mimo nebezpečí Kolář. Hosté se do vedení dostali až v nastavení první půle, po standardní situaci a centru Ševčíka se hlavičkou prosadil Chytil a zaznamenal svůj šestý ligový gól v sezoně.

"Ševci" mohli vyrovnat hned v úvodu druhé půle, kdy se uvolnil Ikugar, ale ve slibné pozici vystřelil jen slabě. Slavia se i v této fázi hry rozjížděla pomalu, v 54. minutě Oscarova střela olízla tyč Dostálovy branky.

Místo navýšení náskoku ale přišlo nečekané zlínské vyrovnání. V 67. minutě po centru Čelůstky skóroval hlavičkou Nigerijec Ikugar. Zimní ofenzivní posila vstřelila svůj premiérový gól v české lize.

Pražané posílili ofenzivu, vytvořili si územní převahu, s níž přišly i šance. Masopustova střela skončila těsně nad. Slávistické šance na vítězství snížil v 82. minutě Jurečka, jenž dostal červenou kartu za úder loktem do tváře Didiby.

Nápor hostů sice neutichl, ale gólové vyústění neměl. Naopak domácí mohli i vyhrát, Schánělec zahodil vyloženou šanci a branku Vukadinoviče zrušil kvůli ofsajdu zásah videorozhodčího. Slavia tak se Zlínem ztratila první ligové body po sérii devíti vítězství.

Pardubice opět vyhrály venku

Fotbalisté Pardubic v dohrávce 18. kola první ligy zvítězili v Karviné 3:0. Skóre otevřel ve 23. minutě Kryštof Daněk, na něhož navázal v 75. minutě Marek Icha a další střídající hráč Ladislav Krobot o minutu později přidal pojistku. Domácí dohrávali závěr bez vyloučeného Davida Mosese.

Východočeši vyhráli v nejvyšší soutěži potřetí za sebou, navázali na triumf 2:1 z úvodního jarního utkání na Slovácku a posunuli se na jedenácté místo. Slezský nováček nenapravil sobotní domácí porážku 0:3 se Spartou a je čtrnáctý.

Zápas se v původním prosincovém termínu neodehrál kvůli podmáčenému hřišti. Pardubičtí v lize porazili dnešního soupeře potřetí po sobě, Karviná doma nebodovala počtvrté v řadě.

17. kolo první fotbalové ligy:

FC Zlín - Slavia Praha 1:1 (0:1)

Branky: 67. Ikugar - 45.+1 Chytil. Rozhodčí: Pechanec - Mokrusch, Pečenka - Černý (video). ŽK: Janetzký, Slončík, Ikugar (všichni Zlín). ČK: 82. Jurečka (Slavia). Diváci: 5297.

Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Didiba, Čelůstka - Bužek, Janetzký (90.+6. Černín) - Vukadinovič, Slončík (77. González), Bartošák (77. Schánělec) - Ikugar. Trenér: Červenka.

Slavia: Mandous - Tomič (77. Masopust), Ogbu, Zima, Bořil - Ševčík (90.+6. Holeš), Oscar - Provod (77. Ogungbayi), Jurečka, Wallem (46. Schranz) - Chytil (68. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

18. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - FK Pardubice 0:3 (0:1)

Branky: 23. Daněk, 75. Icha, 76. Krobot. Rozhodčí: Berka - Vlček, Ratajová - Szikszay (video). ŽK: Bederka, Ezeh, Boháč - Krobot, Surzyn. ČK: 83. Moses (Karviná). Diváci: 1520.

Karviná: Holec - Traoré, Svozil, Bederka, Fleišman - Moses, Boháč - Memič (46. Iván), Budínský (46. Ezeh), Regáli (68. Ayaosi) - Doležal (62. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Ortiz, Chlumecký - Kissiedou (62. Icha), Vacek (62. Solil), Hlavatý (80. Černý) - Daněk - Zlatohlávek (70. Krobot), Brdička (46. Patrák). Trenér: Kováč.