Sparta zničila bezmocný Jablonec a tlačí se na Slavii a Plzeň

19. 2. 2023 20:12
Fotbalisté Sparty porazili ve 20. kole první ligy Jablonec 3:0. Letenští vyhráli v nejvyšší soutěži šestý z posledních sedmi zápasů a využili zaváhání vedoucího městského rivala Slavie i obhájce titulu Plzně. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho na ně z třetího místa ztrácejí pět, respektive tři body.
Lukáš Haraslín řídil dvěma góly výhru Sparty nad Jabloncem
Lukáš Haraslín řídil dvěma góly výhru Sparty nad Jabloncem | Foto: Reuters

Spartu poslal do vedení v první půli Lukáš Haraslín, po přestávce skóroval Jan Kuchta a po něm opět Haraslín. Letenští zdolali Jablonec v lize po čtyřech utkáních, doma mu od března 2007 nepodlehli v 18 zápasech v řadě.

Úvodnímu výkopu předcházela narozeninová ceremonie Dušana Uhrina staršího, který před dvěma týdny oslavil 80. narozeniny. Spartu jako trenér mimo jiné dovedl ke dvěma titulům a s českou reprezentací získal na mistrovství Evropy 1996 stříbro.

Poprvé v základní sestavě domácích nastoupil australský reprezentant Mabil. Po necelých 20 minutách hry se srazili hlavami sparťanský záložník Kairinen s hostujícím stoperem Akpudjem. Prvně jmenovaný utrpěl krvavé zranění a do kabiny zamířil na nosítkách. Místo něho přišla jiná zimní posila Albánec Laci. Akpudje dohrál utkání s obvazem.

Letenští se prosadili ve 31. minutě. Bývalý hráč Jablonce Zelený před vápnem přiťukl Haraslínovi a domácí křídelník přízemní ranou k tyči otevřel skóre. Šestadvacetiletý Slovák se trefil ve druhém kole po sobě.

Severočeši se dostali k ohrožení domácí branky až v nastavení úvodního dějství. Chramosta využil špatné zpětné hlavičky kapitána Krejčího a nahrál Šulcovi, jehož střelu gólman Kovář vytáhl na roh.

Po změně stran se Akpudje nechtěně vložil do rány střídajícího Minčeva a brankář Hanuš vyškrábl míč nad břevno. Poté dostal přihrávku do běhu Haraslín, Hanuš ale včasným vyběhnutím Jablonec zachránil.

V 54. minutě se mu to však už nepovedlo, když před sebe vyrazil Wiesnerovu ránu a dorážející Kuchta se nemýlil. Rovněž český reprezentant se zapsal mezi střelce ve druhém kole po sobě a pošesté v ligovém ročníku.

Následně Minčev přihrál Kuchtovi, jehož zakončení zastavila tyč. O chvíli později po náběhu za obranu trefil bývalý hráč Slavie druhou tyč, potom ho vychytal Hanuš.

Domácí naprosto dominovali a v 71. minutě se dočkali třetího zásahu. Laci nahrál Haraslínovi a ten zamířil nechytatelně do horního rohu branky. V sezoně nejvyšší soutěže zaznamenal pátý gól. Z dálky poté zkusil štěstí Sadílek, jenže Hanuš byl proti.

20. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (1:0)

Branky: 31. a 71. Haraslín, 54. Kuchta. Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Ladislav Krejčí II - Souček, Král. Diváci: 10.917.

Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek, Kairinen (29. Laci), Zelený (77. Goljan) - Mabil (46. Minčev), Haraslín (76. Daněk) - Kuchta (70. Jankto). Trenér: Priske.

Jablonec: Hanuš - Akpudje, Král, Martinec - Šulc, Hübschman, Považanec (61. Surzyn), Souček - Chramosta (77. Štěpánek), Jovovič (60. Černák) - Ikaunieks (77. Velich). Trenér: Horejš.