Baník cítí křivdu, na Slavii prohrál kvůli Tijanimu. Plzeň spasily góly v nastavení

Aktualizováno 20. 8. 2023 20:04
Slavia zůstává stoprocentní, porazila Baník Ostrava 1:0. Viktoria Plzeň v 5. kole Fortuna:ligy doma zdolala Olomouc 2:1, České Budějovice mají po výhře nad Bohemians první body, na poslední místo klesl Zlín, který prohrál v Hradci Králové.

Fotbalisté Slavie porazili ve šlágru 5. kola první ligy Ostravu 1:0. Pražané jako jediní v soutěži zůstávají stoprocentní a vedou tabulku o dva body před obhájcem titulu Spartou. Zápas před 19 tisícovkami diváků rozhodl ve 47. minutě Muhamed Tijani, letní posila červenobílých z Baníku. Vršovičtí se po bleskové výměně hrací plochy poprvé představili na novém trávníku v Edenu.

Slavia v lize s Ostravou potřinácté za sebou bodovala a doma v nejvyšší soutěži neprohrála už 21 utkání. Pražané se vítězně naladili na čtvrteční úvodní domácí zápas závěrečného 4. předkola Evropské ligy s Luhanskem. Slezané venku i potřetí v sezoně nejvyšší soutěže prohráli a v tabulce jim patří 12. příčka.

Trenér Slavie Trpišovský udělal hned osm změn v základní sestavě oproti čtvrteční venkovní odvetě 3. předkola Evropské ligy s Dniprem (1:1). V zahajovací jedenáctce zůstali jen brankář Kolář, záložník Zafeiris a univerzál Schranz. Poprvé od předloňského října nastoupil v lize od začátku uzdravený kapitán Bořil a premiérově v sezoně dostali šanci v základní sestavě Hromada a letní posila Tijani, jenž nastoupil proti svému bývalému klubu. V jedenáctce Baníku zase figuroval někdejší slávista Frydrych.

Pražané měli na novém trávníku, který byl položen v týdnu, podle očekávání od začátku převahu, ale do gólových šancí je v úvodu hosté nepouštěli. V 19. minutě napřáhl z dálky Bořil a brankář Letáček jeho ránu přizvedl nad břevno na roh.

Větší možnosti si favorit vypracoval až po půlhodině. Chytil vysunul do úniku ve vápně Tijaniho, ale ten sám před Letáčkem zamířil vedle. Poté po Douděrově centru z pravé strany Chytil tělem tečoval míč těsně mimo. Už po uplynutí avizovaného dvouminutového nastavení první půle měl další šanci Tijani, jenže Letáček jeho dorážku vyrazil.

Domácí se dočkali až ve 47. minutě. Chytil poslal balon před branku a důrazný Tijani nadvakrát prostřelil Letáčka. Slezané vehementně reklamovali údajný útočný faul, ale sudí Všetečka po poradě s videorozhodčím Radinou nigerijskému kanonýrovi gól uznali. Letní posila Pražanů z Baníku si připsala první soutěžní trefu za červenobílé, v minulém kole při vítězství slávistů 1:0 v Mladé Boleslavi nakonec označili sudí branku za vlastní.

Hosté byli v ofenzivě téměř neškodní, v 69. minutě jim ale špatnou "malou domů" nabídli šanci sami domácí. Střídající Tanko z úhlu obešel Koláře, ale v těžké pozici vystřelil hodně nepřesně. Jinak dál hrozili hlavně Pražané. V 75. minutě střídající Ševčík z velkého úhlu překvapivě zakroutil přímý kop do tyče, poté Tijani obstřelem zpoza vápna těsně minul.

Domácí už soupeře v závěru k ničemu nepustili a potvrdili, že zatím mají s dvěma inkasovanými góly nejlepší defenzivu soutěže. Slávisté naopak mohli ještě zvýšit, ale střídající Jurečka v šesté minutě nastavení po brejku a přihrávce od Chytila vystřelil vedle. Pražané v lize podruhé za sebou zvítězili 1:0.

Plzeň otočila proti Olomouci

Fotbalisté Plzně v pátém kole první ligy doma zdolali po obratu Olomouc 2:1 a vystřídali soupeře na třetím místě tabulky.

Hosty poslal do vedení ve 27. minutě Juraj Chvátal, ale ještě v nastavení úvodního poločasu otočili výsledek kapitán Lukáš Hejda a Pavel Bucha po dvou přihrávkách Cadua. V 87. minutě byl vyloučen olomoucký náhradník Lukáš Vraštil.

Západočeši zvítězili ve třetím ligovém a celkově šestém soutěžním utkání za sebou. Sigma nebodovala po sérii tří výher a je čtvrtá.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka se ideálně naladili na čtvrteční úvodní zápas závěrečného play off o postup do skupiny Evropské konferenční ligy na hřišti kazachstánského Tobolu Kostanaj.

Fotbalisté Hradce Králové porazili na svém hřišti Zlín 2:0. Domácí poslal do vedení v první minutě nastavení úvodního dějství obránce Adam Gabriel, jenž se trefil premiérově v ligové sezoně. Pojistku přidal v 74. minutě další bek Daniel Horák. Zlín se po výhře Českých Budějovic nad Bohemians 1905 (3:0) propadl s jediným bodem na poslední místo tabulky, "Votroci" jsou devátí.

Východočeši navázali na vítězství 5:1 proti Českým Budějovicím a na novém stadionu zvládli i druhý zápas. "Ševci" v nejvyšší soutěži pošesté za sebou nevyhráli, stejný počet zápasů nezdolali ani dnešního soupeře.

České Budějovice porazily Bohemians 1905 3:0. První dva góly Jihočechů padly po rozích, v nastaveném čase první půle se prosadil hlavou Qadri Adediran, v úvodu druhé části pak tečoval střelu Jana Suchana Lukáš Havel. V závěru přidal třetí gól Pavel Osmančík.

České Budějovice poprvé v sezoně nejvyšší soutěže bodovaly a Zlínu přenechaly poslední místo. "Klokani" prohráli druhé kolo po sobě a třetí z posledních čtyř a jsou desátí.

5. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 47. Tijani. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Machač - Radina (video). ŽK: Ševčík, Tijani, Kolář - Frydrych, Blažek, Boula. Diváci: 19.164.

Slavia: Kolář - Vlček, Ogbu, Bořil - Douděra (82. Masopust), Hromada (65. Ševčík), Zafeiris, Jurásek (82. Jurečka) - Schranz (65. Provod) - Tijani (88. Van Buren), Chytil. Trenér. Trpišovský.

Ostrava: Letáček - Blažek, Bitri, Frydrych - Juroška (82. Ndefe), Tetour (64. Rigo), Boula, Kpozo (87. Madleňák) - Buchta (87. Fadairo), Šín (64. Tanko) - Almási. Trenér: Hapal.

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:1 (2:1)

Branky: 45.+1 Hejda, 45.+3 Bucha - 27. Chvátal. Rozhodčí: Berka - Matoušek, Pečenka - Batík (video). ŽK: Navrátil, Sláma (oba Olomouc). ČK: 87. Vraštil (Olomouc). Diváci: 9114.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha, Kalvach, Traoré (73. Vlkanova), Cadu (85. Jirka) - Šulc (74. Kliment) - Durosinmi (62. Chorý). Trenér: Koubek.

Olomouc: Macík - Chvátal (61. Sláma), Pokorný (26. Vraštil), Beneš, Zmrzlý - Pospíšil (61. Zorvan), Ventúra - Vodháněl, Fortelný (61. Muritala), Navrátil - Juliš (83. Moses). Trenér: Jílek.

FC Hradec Králové - FC Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Gabriel, 74. Horák. Rozhodčí: Starý - Kotík, Dresler - Machálek (video). ŽK: Kodeš, Klíma - Fantiš, Reiter.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Leibl (66. Ševčík) - Gabriel, Kodeš, Dancák (46. Rada), Krejčí (82. Juliš) - Kučera, Pilař (66. Horák) - Vašulín (90. Čech). Trenér: Weber.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Čelůstka (79. Kovinič) - Kolář (59. Slončík) - Reiter (59. Vukadinovič), Janetzký, Tkáč (86. Žák), Fantiš - Ndiaye (59. Dramé). Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 3:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Adediran, 58. Havel, 89. Osmančík. Rozhodčí: Petřík - Váňa, Leška - Zelinka (video). ŽK: Havel (Č. Budějovice). Diváci: 3756.

Č. Budějovice: Janáček - Broukal, Havel, Čoudek (22. Králik), Trummer - J. Hora, Čermák (74. Skalák) - Čmelík (63. Osmančík), Suchan (74. Hellebrand), Adediran - Ondrášek. Trenér: Nikl.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka (78. Necid), Hybš - Köstl (60. Kovařík), Jindřišek, Beran (60. Hrubý), Dostál - Matoušek (30. Prekop), Kozák - Puškáč (60. Mužík). Trenér: Veselý.