Plzeň šesti góly otočila zápas s Pardubicemi. Bída Jablonce trvá, prohrál v Hradci

Aktualizováno 24. 9. 2023 17:26
Fotbalisté Plzně v utkání 9. kola Fortuna:Ligy prohrávali doma 0:1 s Pardubicemi, nakonec však slavili výhru 6:2. Jablonec podlehl 0:1 Hradci Králové a zůstává jediným celkem soutěže bez vítězství.
Rafiu Durosinmi pomohl Plzni k vítězství nad Pardubicemi dvěma góly
Rafiu Durosinmi pomohl Plzni k vítězství nad Pardubicemi dvěma góly | Foto: Tomáš Liška

Trenér Viktorie Koubek udělal po čtvrteční výhře 1:0 nad Ballkani v úvodním utkání skupiny Evropské konferenční ligy tři změny v základní sestavě. Od začátku nově nastoupili Jirka, Traoré a Vydra, který dostal šanci v zahajovací sestavě poprvé od úvodu srpna. Pardubičtí vzhledem k rozestavení Viktorie vyrukovali s třemi stopery.

Domácí zahrozili jako první, Dwehovu hlavičku k tyči ale v 6. minutě vytáhl brankář Budinský. Východočeši nepřijeli do Plzně jen bránit a hrozili z brejků. Po jednom z nich nezakončila útočná posila Mukwelle, ve 13. minutě už ale hosté nečekaně vedli. Daněk potáhl míč středem pole, gólman Staněk jeho střelu vyrazil nad sebe a dobíhající Darmovzal doklepl zblízka do sítě.

Domácího brankáře navíc při obranném zákroku zasáhl do hlavy vracející se spoluhráč Dweh a otřesený český reprezentant musel pří jubilejním 100. ligovém utkání po pár minutách střídat. Mezi tyče se místo něj poprvé v sezoně postavil náhradník Tvrdoň.

Plzeňští za nepříznivého stavu výrazně přidali a brzy otočili stav. Ve 23. minutě napřáhl těsně za vápnem Kalvach a jeho skákavá střela zapadla přesně k tyči. Domácí středopolař navázal na vítězný gól proti Ballkani.

Za další čtyři minuty favorit dokonal obrat. Po Kalvachově odvráceném přímém kopu se na hranici vápna důrazně protlačil k míči Dweh a přesnou střelou k tyči překonal Budinského. Liberijská letní posila Viktoria si v sedmém zápase české ligy připsala premiérovou trefu.

Ještě do přestávky si domácí pojistili vedení. Po dalším centru od Kalvacha se zblízka prosadil k tyči Hranáč a zaznamenal svou první ligovou branku za Plzeň. Jelikož ještě v minulé sezoně hostoval v Pardubicím, gól proti bývalému klubu neslavil.

Po změně stran domácí s přehledem kontrolovali průběh a i druhé dějství vyhráli 3:1. V 50. minutě zahrál ve vlastním vápně Krobot rukou a sudí Volek po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu. Slovenský křídelník Jirka nezaváhal.

V závěru domácí přidali ještě další dva góly. Nejprve si v 82. minutě Kalvach připsal už druhou asistenci a důrazný Durosinmi s přehledem zakončil únik. Nigerijský útočník pak v 85. minutě překonal Budinského, chytající 50. zápas v české lize, hlavičkou zblízka a polepšil si už na pět branek v sezoně nejvyšší soutěže. Více dal jen sparťan Haraslín.

Pardubičtí ještě v první minutě nastavení snížili, když Daněk podobně jako před úvodním gólem po individuální akci pronikl až do vápna a přízemní střelou na zadní tyč zaskočil Tvrdoně.

Plzeňští si připsali 12. soutěžní vítězství po sobě a překonali tím vlastní rekord.

Kotal začal výhrou

Fotbalisté Hradce Králové při obnovené premiéře trenéra Václava Kotala porazili Jablonec 1:0.

Kotal se po 11 letech vrátil na královéhradeckou lavičku a ve srovnání s minulým debaklem 1:5 v Mladé Boleslavi, po němž byl odvolán kouč Weber, změnil sestavu na čtyřech místech. Mimo jiné se do ní vrátil uzdravený záložník Pilař, který v srpnu 2010 při poslední výhře nad Jabloncem vstřelil jediný gól zápasu.

Právě Pilař našel v 17. minutě přesným pasem nabíhajícího Horáka, na nějž obrana hostů zapomněla, a krajní záložník poslal míč od tyče do sítě. Třetím gólem v ligové sezoně potvrdil pozici momentálně nejlepšího střelce Východočechů.

Po půlhodině hry mohl zvýšit Vašulín, který po Krejčího vysunutí unikal jabloneckým zadákům, jenže na brankáře Hanuše nevyzrál. Na druhé straně nebezpečně vypálil Filip Souček, brankář Bajza byl však připraven.

Vašulín znovu prověřil Hanuše hned po změně stran střelou ze zhruba 25 metrů. V 72. minutě měl na kopačce vyrovnání Chramosta, když lobem přehodil vybíhajícího Bajzu, ovšem míč ještě před brankovou čarou dostihl obránce Čihák.

Hned z protiútoku zastavil Kolumbijec Hurtado unikajícího Vašulína faulem a dostal červenou kartu. I v oslabení mohli Severočeši díky náhradníkům vybojovat bod, ale Krulich ve výborné pozici hlavičkoval vedle branky a Drchal přestřelil. Vyrovnat se hostům nepodařilo ani v šestiminutovém nastavení. Naopak Kučera mohl náskok ještě zvýšit, ale jeho střelu zastavila tyč.

9. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Pardubice 6:2 (3:1)

Branky: 82. a 85. Durosinmi, 23. Kalvach, 27. Dweh, 45. Hranáč, 53. Jirka z pen. - 13. Darmovzal, 90.+1 Daněk. Rozhodčí: Volek - Paták, Hurych - Všetečka (video). ŽK: Traoré, Hejda - Helešic, Kováč (trenér). Diváci: 8809.

Plzeň: Staněk (18. Tvrdoň) - Hejda, Hranáč, Dweh - Jirka, Kalvach, Traoré (63. Bucha), Cadu (63. Mosquera) - Šulc (74. Vlkanova) - Vydra (63. Chorý), Durosinmi. Trenér: Koubek.

Pardubice: Budinský - Halinský, Kukučka, Ortiz - Icha (67. Vacek), Darmovzal, Hlavatý (59. Černý), Helešic (46. Tischler) - Daněk - Mukwelle (59. Míšek), Krobot (59. Matoušek). Trenér: Kováč.

FC Hradec Králové - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 17. Horák. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Lakomý - Adámková (video). ŽK: Leibl, Harazim, Dancák - F. Souček, Polidar, Kratochvíl, Jovovič. ČK: 72. Hurtado (Jablonec). Diváci: 7762.

Hradec: Bajza - Klíma, Čihák, Leibl (90.+1 Ševčík), Horák - Kodeš, Dancák - Harazim, Krejčí (86. Kučera), Pilař (90.+1 Juliš) - Vašulín (81. Hais). Trenér: Kotal.

Jablonec: Hanuš - D. Souček, Tekijaški, Hurtado, Polidar - F. Souček (64. Krulich), Houska (87. Martinec) - Alégué (76. Čanturišvili), Kratochvíl, Jovovič (76. Schön) - Chramosta (76. Drchal). Trenér: Látal.