reklama
 
 

Komentář: Sparto, styď se. Letenské čeká potupné druhé předkolo Evropské ligy. Cena? Půl miliardy...

28. 5. 2018 6:43
Ostudný epilog ostudného ročníku napsala v zápase na Bohemians pražská Sparta.

Komentář - Hapalův tým nedokázal přesvědčit ani v posledním kole fotbalové HET ligy. V zápase, ve kterém vyhrát prostě musel.

Jenže Klokany, kterým už o nic nešlo, Sparta porazit nedokázala. Padla na páté místo a za to, že nebude po šestatřiceti letech bez pohárů, vděčí mimo jiné Slavii, která vzhledem k pohárovému triumfu rozšířila pohárový seznam ligistů na pět.

Pro majitele Sparty Daniela Křetínského je to hodně mrzutá investice. Výsledkem internacionálního projektu, zahájeném letním příchodem Andrey Stramacccioniho a půlmiliardovou investicí do Ben Chaima a spol., je páté místo v tabulce, v závěsu za nováčkem z Olomouce.

Anebo za jarním zázrakem z Jablonce, jehož autorem je kouč Petr Rada. Ten Rada, který loni na Letné musel uhnout nastupující italské renesanci.

Jenže zázračná katarze na Letné nenastala ani po březnovém Stramaccioniho odchodu a nástupu kouče Pavla Hapala. Vždyť osmačtyřicetiletý kouč dosáhl bodové úspěšnosti jen o tři procenta lepší než jeho předchůdce. A na minimálně třetí flek slavný klub dosáhnout měl; páté místo je ostuda.

Naopak na "východní frontě" zavládly po týdnu bojů mír a láska. Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy korun, které jí dlužila společnost CEFC.

Jinými slovy: Jardo (Jaroslav Tvrdík) a Paťo (Patrik Tkáč) už jsou zase kámoši. Minimálně podle společné rozesmáté fotky na Tvrdíkově twitterovém účtu.

A pozitivní nálada se přenesla i na hřiště v Teplicích, na němž si Slavia v naprosté pohodě dokráčela pro tři body a druhou pozici v tabulce, které jí zajišťuje místo ve třetím předkole Ligy mistrů.

Na Slavii se ovšem kupodivu netlačila Sparta, ale největší překvapení skončeného ročníku - Jablonec. Zmiňovaný kouč Rada na severu Čech odvedl neuvěřitelnou práci a mužstvo, které po podzimu viselo jen šest bodů nad sestupem, dotáhl do základní skupiny Evropské ligy. A svému šéfovi Miroslavu Peltovi mimochodem vydělal 80 milionů korun.

Nyní je ovšem otázka, s kým bude Rada poháry vlastně hrát. Daní za úspěch může být prodej žhavých přestupových hitů - Trávníka, Zeleného, Masopusta nebo mladého Lischky. Takového Trávníka si Pelta údajně cení na dva miliony eur, ale podle některých informací je přesto pravděpodobné, že se nakonec se Slavií na přestupu čtyřiadvacetiletého záložníka dohodne.

Svůj poslední part v této sezoně zvládla i Plzeň. K zápase na Dukle přistoupila odpovědně a Vrbovi hoši se tentokrát vyhnuli tradičnímu "postvítěznému" syndromu. Možná proto, že generální manažer Adolf Šádek nemá pražské týmy vůbec rád, jak víme od minulého týdne (nebo se jeho zášť týká jen Sparty a Slavie?).

Anebo spíš kvůli tomu, že Dukla je letos na jaře opravdu marná. A může být ráda, že se vůbec zachránila.

Brno totiž do druhé ligy nakonec doprovodí Jihlava. A zatímco Zbrojovka působila, že směřuje do propasti smířeně a odevzdaně, tým z Vysočiny se o ligovou příslušnost rval celé jaro, které mimochodem odstartoval vítězstvím nad Slavií a třemi body v Plzni.

Jenže proti slabším soupeřům to Svědíkově týmu tolik nešlapalo. A pokud si jihlavští hráč stěžují, že sestoupili nespravedlivě, není to pravda - stačilo, aby v zápase o všechno neprohráli doma s Karvinou.

A klobouk dolů před hosty, kterým absolutně vyšla sázka na jednu kartu. Klub totiž před zápasem vyhodil trenéra Muchu, jehož vystřídal sportovní ředitel Lubomír Vlk. Maximální risk vyšel, pod jeho vedením si Karviná dokázala v Jihlavě vykopat setrvání mezi ligovou elitou. 

autor: Jiří Škuba | 28. 5. 2018 6:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama