I Slavia je dál bez ztráty bodu, vítězství jí v Mladé Boleslavi zajistil vlastní gól

Aktualizováno 13. 8. 2023 17:46
Fotbalisté Slavie zvítězili ve 4. kole Fortuna:Ligy v Mladé Boleslavi díky vlastnímu gólu soupeře 1:0 a stejně jako rival ze Sparty jsou v soutěži bez ztráty bodu. Pardubice porazily 2:1 Karvinou, Olomouc si stejným poměrem poradila s Teplicemi. Slovácko zvítězilo 1:0 na stadionu Bohemians.
Radost fotbalistů Slavie
Radost fotbalistů Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Trenér Slavie Trpišovský udělal pět změn v základní sestavě oproti duelu s Dniprem. Poprvé v zahajovací jedenáctce Pražanů dostali v soutěžním duelu šanci Tomič a letní posily Chytil s Wallemem, jenž skóroval ve čtvrtečním zápase. V domácí základní sestavě scházel kapitán Matějovský a premiérově nastoupil Poulolo.

Pražané nijak zvlášť nedominovali a opravdu velkou gólovou šanci stejně jako soupeř neměli. Ve 12. minutě minul Wallem, poté domácí gólman Trmal reflexivně odrazil přímý kop, který nikým netečován propadl vápnem.

Ve 36. minutě Trmal vytáhl Masopustův pokus z přímého kopu nad břevno, na opačné straně zakroutil Mareček centr ze standardní situaci z úhlu kousek mimo. Ještě před pauzou musel kvůli zranění střídat Wallem a na trávníku ho nahradil Jurásek.

Po změně stran slávisté přidali, ale k vedení se dostali až po vystřídání. Tijani byl na trávníku jen několik desítek vteřin, když si naběhl na Provodův centr po odvráceném rohu a přispěl k tomu, že domácí Poulolo zamířil do vlastní sítě.

Tijani měl poté další šanci, ale z voleje zamířil jen do Trmala. Zvýšit nedokázali Vršovičtí ani v 72. minutě, kdy dalšího střídajícího hráče Van Burena v obrovské šanci vychytal domácí gólman.

Mladoboleslavský lídr Matějovský se dostal na trávník až v 75. minutě. Jeho celek, který v předchozích třech kolech, zaznamenal sedm branek, tentokrát vůbec nevystřelil mezi tyče.

Vršovičtí potvrdili, že se jim proti Boleslavi daří. Po minulé remíze 1:1 vyhráli počtrnácté z posledních 15 vzájemných ligových duelů. V součtu se čtvrtečním triumfem 3:0 nad Dnipro v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy zvítězili i v pátém soutěžním zápase sezony a dobře se naladili na odvetu proti ukrajinskému klubu, ke které nastoupí příští týden v Košicích.

Bohemians i podruhé doma prohráli

Fotbalisté Bohemians 1905 podlehli ve čtvrtém ligovém kole Slovácku 0:1 a doma prohráli i třetí soutěžní utkání v sezoně, z toho druhé v nejvyšší soutěži.

V 9. minutě se prodral do zakončení domácí záložník Dostál, zamířil však vedle. Následně se Pražané snažili prosadit po rychlém brejku, jenže Puškáč po Dostálově centru svůj 100. ligový start za Bohemians gólem neoslavil, jelikož hlavičkoval mimo branku.

Na druhé straně se Korejec Kim Sung-pin prokličkoval ve vápně ke střele, kterou ale obrana Bohemians srazila na roh. Z úhlu poté zkusil štěstí Petržela, jenže vyběhnutého domácího gólmana Reichla nepřekonal.

Po standardní situaci ve 24. minutě málem Vršovičtí skórovali, ale Jindřiškovu ránu zblízka zblokoval jeden z bránících protihráčů a následnou Hůlkovu střelu brankář Heča vyrazil. Po téměř půlhodině hry Matoušek z otočky zamířil vedle.

Ve 33. minutě rozhodčí Pechanec kvůli pyrotechnice z domácího "kotle" nakrátko přerušil utkání. Další šanci měli hosté, Kim Sung-pin ale na Reichla nevyzrál a obranu "Klokanů" neprostřelil z dorážky ani Vecheta.

V závěru první půle se hlavami srazili spoluhráči Kim Sung-pin a Reinberk, druhý jmenovaný musel být odnesen na nosítkách a nahradil ho Sinjavskij.

Tým z Uherského Hradiště udeřil ve třetí minutě nastavení. Reichl ještě vyrazil Kalabiškovu ránu z vápna, na Hofmannovu dorážku už ale nestačil. Třiatřicetiletý obránce zaznamenal první gól v sezoně a celkově 20. v ligové kariéře.

Po téměř hodině hry vypálil z dálky Köstl, ale Heča balon vyrazil. Domácí se snažili vyrovnat, hostující defenziva jim však výraznější příležitost nedovolila. V 78. minutě střídající Juroška upláchl Köstlovi a běžel sám na Reichla, jenže pokus o kličku mu nevyšel.

V 85. minutě střídající Cicilia udeřil do obličeje Křapku a sudí Pechanec po zásahu videorozhodčícho a přezkoumání situace na monitoru hostujícího útočníka vyloučil.

Bohemians bleskově srovnali, Kovaříkův gól však kvůli ofsajdu neplatil. Poté Juroška po souboji s Hybšem upadl ve vápně Bohemians a Pechanec odpískal pro Slovácko penaltu. Po další intervenci VARu a zhlédnutí opakovaných záběrů ji ale odvolal. V osmiminutovém nastavení vypálil z dálky Dostál a Heča jeho střelu nadvakrát zkrotil, Hůlkova rána zase skončila těsně vedle.

Bohemians po soubojích s Teplicemi a norským týmem Bodö/Glimt ve 2. předkole Evropské konferenční ligy, které hostili na Letné, nezvládli ani třetí domácí soutěžní duel v ročníku.

Pardubice slaví první vítězství

Fotbalisté Pardubic porazili na svém hřišti Karvinou 2:1 a připsali si premiérové vítězství v sezoně nejvyšší soutěže.

Domácí trenér Kováč poprvé v sezoně vyslal od začátku na hrot útoku kapitána Černého. Premiérový start v základní sestavě si připsal i zkušený záložník Vacek.

Na druhé straně kouč Hejdušek změnil oproti minulé porážce 1:2 s Mladou Boleslaví polovinu obranné čtyřky. Na stoperu nastoupil Bederka a na levém beku Černohorec Ražnatovič.

V první gólové příležitosti se ocitl už v 7. minutě Akinyemi, jenž mohl stylově oslavit své páteční 25. narozeniny. Nigerijský útočník ale po Memičově centru trefil hlavičkou z bezprostřední blízkosti jen brankáře Budinského.

V bojovném prvním poločase mnoho dalších šancí k vidění nebylo, domácí ovšem využili hned tu první. Ve 39. minutě Darmovzal připravil patičkou míč Černému, jenž našel vnějším nártem na zadní tyči Tischlera a ten hlavou překonal Ciupu. Pětadvacetiletý univerzál, který dnes nastoupil na levém kraji obrany, se v lize trefil poprvé od listopadu 2021.

Vzápětí mohl přidat druhou branku Hlavatý, dorážkou zblízka ale minul. Na druhé straně se krátce z vyrovnávacího gólu radovali Slezané, Bederkově zásahu však předcházel ofsajd a sudí Berka po upozornění videorozhodčího branku odvolal.

Do druhé půle vstoupila Karviná náporem. V 50. minutě Mikuš předložil míč před odkrytou bránu Akinyemimu, ten ale prudkou přihrávku nedokázal lépe usměrnit. Nigerijský útočník měl záhy ještě větší šanci, když mu do sólového úniku "namazal" střídající Matoušek, Akinyemi ovšem trefil jen tyč.

Matoušek odčinil své zaváhání v 55. minutě. Letní posila z Olomouce si naběhla na Pikulův diagonální pas přes půl hřiště, po zpracování obešla gólmana Ciupu a do prázdné brány vstřelila první ligovou branku.

Zdramatizovat duel mohl v 69. minutě karvinský kapitán Budínský, jeho skoro jmenovec Budinský ale nebezpečnou hlavičku zneškodnil efektní "robinsonádou". Karviná v závěru ještě zahrozila po přímém kopu Mikuše, který trefil spojnici tyče a břevna.

Slezané nakonec zkorigovali skóre po nenápadné akci, kdy se Doležalova hlavička odrazila od zad Halinského na bránu a gólman Budinský po nejistém zákroku pustil míč do sítě.

Fotbalisté Olomouce zvítězili nad Teplicemi 2:1 a potřetí za sebou zvítězili. Severočeši naopak poprvé v sezoně prohráli.

Teplickým chybělo hned několik opor. Severočeši v základní sestavě nastoupili bez ofenzivních hráčů Urbance, Trubače a Gninga, ale jejich útočné snahy to v úvodu neomezilo. Gólmana Sigmy Macíka na začátku prověřili mladíci Beránek a Vachoušek.

Z domácích ohrozil Grigara v teplické bráně tvrdou ranou Juliš, ale jeho pokus z 8. minuty byl na dlouhou dobu jedinou střelou Sigmy. Olomouc sice měla převahu, lépe kombinovala ve středu pole, nicméně do pokutového území ke gólovému zakončení se nedostala. Až po půlhodině vychytal Grigar Vodhánělovu střelu z 10 metrů, dorážka Juliše do sítě neplatila kvůli ofsajdu.

Domácí svůj tlak v závěru půle stupňovali, k čemuž přispěla i nepřesnost v rozehrávce soupeře. Přesto byli hosté blízko prvnímu gólu, jenže Macík ve 40. minutě bravurně zlikvidoval tvrdý pokus Radosty.

Do druhé půle nastoupili Hanáci velmi aktivně. Grigar zlikvidoval ránu Fortelného a o vlásek nepřesnou mušku měl Juliš. Prosadil se až po individuální akci a střele z hranice šestnáctky v 55. minutě Vodháněl, který skóroval podruhé v sezoně a pojedenácté v lize.

Olomouc i nadále diktovala tempo hry, musela si ale hlídat brejkové akce Severočechů. Po jedné z nich pálil střídající Gning jen do boční sítě. Senegalský útočník musel následně pro zranění přenechat místo Krsmanovičovi a srbský mladík se uvedl ideálně. Odražený míč po rohu trefil přesně do horního rohu Macíkovy branky a dal svůj první gól v české lize.

Teplická euforie ovšem netrvala dlouho. Necelé tři minuty nato poslal Vodháněl stříleným přízemní centr z pravé strany a bránící Chaloupek míč jemnou tečí nešťastně poslal k zadní tyči do vlastní sítě.

Severočeši mohli ještě jednou odpovědět. Blízko vyrovnání byl Fila, který v 86. minutě po rohu orazítkoval břevno. Olomouc už tři body uhájila a Teplice v lize porazila poprvé po sedmi duelech.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 59. vlastní Poulolo. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Hrabovský - Zelinka (video). ŽK: Sakala, Šimek - Tomič. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Ml. Boleslav: Trmal - Kadlec (87. Šimek), Suchý, Karafiát, Suchomel - Poulolo (75. Matějovský), Sakala - Jawo (69. Solomon), Mareček (69. Ladra), Kušej - Hilál (75. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Ogbu, Provod (69. Holeš) - Ševčík, Oscar - Tomič (46. Zafeiris), Jurečka (58. Van Buren), Wallem (44. Jurásek) - Chytil (58. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha 1905 - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 45.+3 Hofmann. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Machač - Kocourek (video). ŽK: Kovařík - Kadlec, Svědík (trenér). ČK: 86. Cicilia (Slovácko). Diváci: 5612.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka (88. Mužík), Hybš - Köstl, Jindřišek (57. Kovařík), Hrubý, Dostál - Matoušek (73. Prekop), Beran (57. Kozák) - Puškáč (57. Necid). Trenér: Veselý.

Slovácko: Heča - Hofmann (66. Srubek), Daníček, Kadlec - Reinberk (45.+1 Sinjavskij), Valenta, Havlík, Kalabiška - Petržela (62. Juroška), Vecheta (46. Cicilia), Kim Sung-pin (62. Holzer). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - FK Teplice 2:1 (0:0)

Branky: 55. Vodháněl, 75. vlastní Chaloupek - 72. Krsmanovič. Rozhodčí: Kotala - Podaný, Hurych - Starý (video). ŽK: Pokorný - Cykalo, Křišťan. Diváci: 3588.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite, Ventúra (68. Pospíšil) - Vodháněl, Fortelný (84. Zorvan), Navrátil - Juliš (88. Muritala). Trenér: Jílek.

Teplice: Grigar - Dramé, Chaloupek, Hora (46. Cykalo) - Bílek, Jukl (66. Křišťan), Beránek, Mareček, Radosta - Fila, Vachoušek (58. Gning, 68. Krsmanovič). Trenér: Frťala.

FK Pardubice - MFK Karviná 2:1 (1:0)

Branky: 39. Tischler, 55. Matoušek - 90.+4 vlastní Halinský. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Kříž - Radina (video). ŽK: Vacek - Ražnatovič, Boháč, Svozil. Diváci: 2887.

Pardubice: Budinský - Surzyn, Halinský, Donát, Tischler (75. Kukučka) - Vacek - Sychra (46. Matoušek), Hlavatý, Darmovzal (71. Šimek), Pikul (62. Patrák) - Černý (62. Krobot). Trenér: Kováč.

Karviná: Ciupa - Mikuš, Bederka, Svozil, Ražnatovič (65. Hošek) - Boháč (59. Krčík), Žák (59. Ezeh) - Memič, Budínský (75. Málek), Papalelé - Akinyemi (59. Doležal). Trenér: Luhový.