Bohemians se blíží sestupovým vodám, Zlín šanci poskočit na čtvrté místo odmítl

1. 4. 2017 19:07
Ve fotbalové ePojištění.cz lize se tvrdě bojuje o udržení. Důležité výhry si připsaly Liberec, Příbram a Hradec Králové, naopak Jihlava bere jen bod. Sestupové problémy začínají mít Bohemians.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Boje u udržení ve fotbalové lize nabírají na obrátkách. V sobotním programu si připsaly důležité vítězství Slovan Liberec, který porazil Karvinou 2:0, Hradec Králové, jenž nečekaně zvítězil ve Zlíně 1:3 a Příbram, která porazila Bohemians 1:0.

"Klokani" tak nyní mají na první sestupovou příčku Jihlavy náskok už jen čtyř bodů, stejně jako Hradec. A to mohou být rádi, že Vysočina dnes jen remizovala se Slováckem 0:0. Zbrojovka Brno má po další bezbrankové remíze s Duklou na Jihlavu náskok šesti bodů stejně jako Liberec.

Sobotní program vyvrcholí zápasem Plzně s Teplicemi, který můžete od 20:15 sledovat online zde

Příbram se vrací do hry o záchranu

V duelu Příbrami s Bohemians šlo o důležitý záchranářský souboj a tomu odpovídal i průběh utkání. Oba týmy nechtěly udělat chybu a útočilo se opatrně. Bohemians se sice snažili kombinovat, ale nebezpečnější byla Příbram, která se dostávala do rychlých brejků.

Už v šesté minutě byl blízko gólu Rezek, který napálil míč jen do břevna. Sudí však domácímu kapitánovi navíc odpískal útočný faul. Krátce na to pálil aktivní bek Divíšek, na druhé straně protáhl gólmana Hrušku střelou z dálky Jirásek.

Ve druhé půli si Pražané vytvořili převahu, ale dostávali se jen ke standardním situacím, které Příbram dokázala ubránit. A naopak sama z jedné v 68. minutě udeřila. Pilík si stoupl k přímému kopu z 19 metrů a zamířil ideálně na vzdálenější tyč. Brankář Berkovec se natahoval marně.

Pilík tak potvrdil svou důležitost pro tým, když jeho góly přinesly poslední tři výhry Příbrami. Bohemians už z tlaku srovnání nevytěžili a protáhli čekání na ligovou výhru na 10 utkání. Navíc venku čekají na gól už 536 minut.

Liberec se vzdaluje sestupu

Slovan Liberec proti Karviné dosáhl na teprve druhou výhrou z posledních dvanácti kol a polepšil si v boji o udržení. Nováček z Karviné po předešlé porážce s Plzní podruhé za sebou nebodoval.

Liberec začal velmi aktivně, k otevření skóre mu ale pomohla chyba hostující obrany. Ta na konci čtrnácté minuty nedoskočila na dlouhý nákop ze středu pole, který se odrazil od Baroše přímo k nabíhajícímu Bartlovi a ten střelou pod břevno propálil Laštůvku. Domácí záložník čtvrtým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce Slovanu.

Po změně stran nováček usiloval o vyrovnání, ale k vyloženým šancím to nevedlo. Místo vyrovnání Liberec v polovině druhé půle pojistil svůj náskok. Souček přiťukl ve středu pole míč Potočnému a za jeho dalekonosnou střelou k tyči se brankář Laštůvka jen ohlédl. Domácí útočník dal svůj první soutěžní gól v dresu Slovanu od zimního příchodu z Teplic.

Hradec překvapil Zlín

Fotbalisté Hradce Králové ve 22. kole nečekaně zvítězili ve Zlíně 3:1 a naplno bodovali poprvé po sedmi zápasech.

Domácí z úvodního tlaku nic nevytěžili, naopak Hradec v deváté minutě z první akce otevřel skóre. Tečovaný míč propadl k Pavlu Černému, jehož střelu brankář Dostál vyrazil jen před sebe a dorážející Milan Černý dotlačil míč do sítě. Hradecký univerzál se v lize trefil poprvé od září 2014. Zlín už za čtyři minuty vyrovnal. Fantiš před šestnáctkou našel Beauguela, který se elegantně zbavil bránícího Noska a přízemní střelou překonal gólmana Ottmara.

Po několika šancích na obou stranách se ve 36. minutě hosté znovu dostali do vedení. Malinský nacentroval do šestnáctky, stoper Jugas se nedohodl s Dostálem a volný Pavel Černý mohl s míčem prakticky dojít za brankovou čáru. Hradec dvěma vstřelenými góly vyrovnal svou dosavadní jarní bilanci.

Hosté na začátku druhé půle odolali tlaku Zlína a v 69. minutě přidali třetí branku. Na Jirsákův rohový kop si naskočil Hůlka a razantní hlavičkou za pomocí tyče překonal Dostála. Zlínští v závěru nováčka sevřeli, dál se však trápili v koncovce. Diop v tutové šanci nepropálil pozorného Ottmara, který si v závěru poradil i s pokusem náhradníka Živuliče. "Ševci" tak poprvé v nejvyšší soutěži doma s Hradcem prohráli a hráče ze hřiště vyprovázel pískot.

V Brně i Jihlavě bez branek

Zbrojovka Brno si ve 22. kole připsala už 14. remízu v sezoně, když doma remizovala 0:0 s Duklou. Bezbrankovou plichtu navíc Zbrojovka zaznamenala počtvrté za sebou. Také Pražané potvrdili pevnou obranu, když ve čtvrtém jarním zápase nejvyšší soutěže neinkasovali.

Bez branek se hrálo i v Jihlavě, kam v sobotu přijelo Slovácko. Na rozdíl od duelu v Brně ale dvě tisícovky diváků viděly jen nezáživný fotbal. Vysočina každopádně prodloužila svoji sérii bez vítězství už na čtyři zápasy a po překvapivém vítězství čtrnáctého Hradce ve Zlíně ztrácí na Východočechy už čtyři body. Poslední Příbram navíc díky výhře nad Bohemians 1905 na Jihlavu ztrácí jen dva body.

22. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 14. Bartl, 69. Potočný. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Vlček. ŽK: Potočný - Košťál. Diváci: 3590.

Sestavy:

Liberec: Hladký - Mikula, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Breite, Souček - Bartl (80. Ševčík), Potočný, Voltr (64. Ekpai) - Baroš (88. Obročník). Trenér: Trpišovský.

Karviná: Laštůvka - Moravec, Hošek, Košťál, Eismann - Janečka (76. Jurčo), Šisler - Budínský, Panák (62. T. Weber), Kalabiška (86. Puchel) - Wágner. Trenér: J. Weber.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Ginzel - Kotík, Pospíšil. Bez karet. Diváci: 3216.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Šural, Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Zavadil, Polák - Štohanzl (63. Přichystal), Taščij, Ashiru (90. Litsingi) - Řezníček (84. Krejčí). Trenér: Habanec.

Dukla: Rada - Kušnír, Bezpalec, Štetina, Podaný - Tetour, Hanousek, Mustedanagič (59. Olayinka) - Brandner (72. Juroška), Holenda, Miloševič (81. Smejkal). Trenér: Hynek.

Fastav Zlín - FC Hradec Králové 1:3 (1:2)

Branky: 13. Beauguel - 9. M. Černý, 36. P. Černý, 69. Hůlka. Rozhodčí: Machálek - Wilczek, Koval. ŽK: Traoré - Krátký. Diváci: 4011.

Sestavy:

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Gajič, Hubáček (69. Živulič) - Vukadinovič, Traoré, Hnaníček, Štípek (61. Diop) - Beauguel, Fantiš (54. Holík). Trenér: Páník.

Hradec Králové: Ottmar - Krátký, Nosek (76. Chleboun), Hůlka, Mudra - Trubač (90. Žondra), Janoušek, Jirsák, M. Černý (88. Súkenník), Malinský - P. Černý. Trenéři: Frimmel a Pilný.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 68. T. Pilík. Rozhodčí: Marek - Myška, Antoníček. ŽK: Krameš, Divíšek, T. Pilík, Ayong - Krch.

Sestavy:

Příbram: Hruška - Tregler, Jiránek, Chaluš, Divíšek - Bazal, Suchan (83. Květ), Krameš, T. Pilík (90. Trapp), Rezek - Kacafírek (74. Ayong). Trenér: K. Tobiáš.

Bohemians: Berkovec - Hašek, Buchta (77. Nitrianský), Krch (65. Kuchta), Šmíd, Havel - Jirásek, Hubínek - Mašek, Markovič (46. Kabajev), Luts. Trenér: Koubek.

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: Proske - Pochylý, Kubec. ŽK: Urdinov - Reinberk, Daníček. Diváci: 2235.

Sestavy:

Jihlava: Hanuš - Urdinov, Rosa, Krejčí, Tlustý - Batioja (63. Ikaunieks), Štěpánek (57. Zoubele), Vaculík, Fulnek (81. Záviška) - Dvořák, Rabušic. Trenér: Bílek.

Slovácko: Daněk - Reinberk, Hofmann, Břečka, Šimko - Šumulikoski - Navrátil, Daníček, Machalík (68. Tetteh), Havlík (72. Ťok) - Zajíc (84. Koné). Trenér: Levý.