Baník třemi góly otočil během deseti minut duel s Karvinou. Liberec zdolal Jihočechy

5. 11. 2023 17:34
Fotbalisté Ostravy sice v utkání 14. kola Fortuna:Ligy prohrávali po prvním poločase v Karviné 0:1, po změně stran však třemi góly během deseti minut skóre otočili. Liberec porazil 1:0 České Budějovice.
Ostravský Patrick Kpozo v souboji s karvinským Dávidem Krčíkem
Ostravský Patrick Kpozo v souboji s karvinským Dávidem Krčíkem | Foto: ČTK

Baník rozehrál derby aktivně a první čtvrthodina byla zcela pod jeho taktovkou. Vytvořil si i několik střeleckých příležitostí a hlavně Buchtův volej měl parametry, ale karvinský gólman Holec proti němu vytasil první ze skvělých zákroků. A záhy si slovenský brankář, jenž minule vychytal senzační výhru 1:0 v Plzni, poradil i s ranou Kubaly.

Domácí se prosadili v podstatě z první nebezpečné situace. Po brejku do rozhozené hostující obrany vyplaval odražený míč před Budínským, který si ho zasekl a levačkou obstřelil Letáčka. Proti bývalému zaměstnavateli si připsal třetí ligovou branku v sezoně a dotáhl nejlepší týmové střelce Akinyemiho s Mikušem.

Karviná gólem potlačila ostravský tlak. Nováček začal být najednou také nebezpečný. Jeho náskok mohl zvýšit Memič, lob přes Letáčka před prázdnou bránou odhlavičkoval Pojezný a Čavošovu ránu pod břevno zase vyrazil brankář.

Obrovskou možnost na vyrovnání ve 42. minutě nevyužil Tanko. Nigerijský útočník běžel sám na gólmana, při kličce do strany mu sice trochu utekl míč, ovšem zakončil a střelu do odkryté brány fantastickým skokem zneškodnil Holec.

Do druhé půle Baník vstoupil obrovsky aktivně. Po gólu Ewertona, jehož ve 49. minutě na zadní tyči nadýchaným centrem našel Ndefe, získal převahu a sevřel soupeře v jeho šestnáctce.

Ostravský celek otočil skóre, když postupnou kombinací na jeden dotek prošel až do vápna, kde Kubala sklepl balon Buchtovi a ten levačkou obstřelil Holce.

Prakticky hned po rozehrání měl další stoprocentní šanci Tanko, jenže ideální Kpozův centr ze strany napálil pouze do Holce. Nápor hostů v 58. minutě korunoval Buchta dalším gólem, když jeho pokus z šestnáctky prošel Holcovi skrz houštinu hráčů až za záda. Buchta si v sezoně polepšil na čtyři ligové branky.

Karvinští ihned sáhli k trojnásobnému střídání, ovšem na odpověď už se v klidnějším závěru nezmohli. Doma v nejvyšší soutěži neporazili ostravského rivala počtvrté za sebou.

Gól Dynama neplatil, Slovanu ano

Liberec vstoupil do utkání s Dynamem aktivněji a v úvodní pětiminutovce si vypracoval několik nebezpečných závarů. Po jednom z nich byl blízko gólu Preisler, jenž sám před bránou těsně nedosáhl na dorážku.

Jihočeši postupně hru vyrovnali a ve 34. minutě dostali míč do sítě, když Skalák po Suchanově kolmici prostřelil brankáře Bačkovského. Videorozhodčí ale odhalil ofsajd zkušeného útočníka hostů.

České Budějovice nastoupily bez nejlepšího střelce týmu Jakuba Hory, který byl v týdnu vyřazen z kádru, a stejně jako soupeř se jen ztěžka dostávaly do zakončení.

Slovan začal výrazněji hrozit až po změně stran. Nejprve ve 48. minutě Šípoše zaměstnala Preislerova rána a vzápětí Kulenovič hlavou jen těsně minul bránu slovenského gólmana.

V 61. minutě už se Severočeši dočkali. Kulenovič zpracoval ve vápně Preislerovu střelu, obehrál obránce Sladkého a zblízka nedal Šípošovi šanci. Gól po delším zkoumání, zda střelec nebyl v ofsajdu, VAR přece jen potvrdil. Čtyřiadvacetiletý Chorvat, jenž poslední dva soutěžní zápasy kvůli zranění chyběl, skóroval v lize ve třetím duelu za sebou a celkově počtvrté v ročníku.

Jihočeši se dostali do tlaku až v závěrečné desetiminutovce. S Alliho střelou z úhlu si ale Bačkovský poradil a Trummerův tečovaný pokus prolétl kolem levé tyče domácí brány. Dynamo v Liberci nezvítězilo v nejvyšší soutěži podvacáté za sebou, naposledy tam uspělo před 27 lety.

14. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Baník Ostrava 1:3 (1:0)

Branky: 25. Budínský - 53. a 58. Buchta, 49. Ewerton. Rozhodčí: Rouček - Hájek, Leška - Hocek (video). ŽK: Tanko, Juroška (oba Ostrava). Diváci: 4833 (vyprodáno).

Karviná: Holec - Moses (90.+2 Bederka), Krčík, Svozil, Čurma - Boháč (60. Žák), Čavoš - Memič (69. Doležal), Budínský (60. Ezeh), Iván (60. Papalelé) - Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Ostrava: Letáček - Ndefe (79. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta, Rigo, Boula, Kubala (73. Šín), Ewerton (85. Frydrych) - Tanko (73. Klíma). Trenér: Hapal.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 61. Kulenovič. Rozhodčí: Machálek, Podaný, Antoníček - Berka (video). ŽK: Purzitidis, Višinský - Suchan, Matouš Nikl. Diváci: 1827.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis (46. Prebsl) - Ghali (59. Višinský), Žambůrek, Červ, Preisler - Frýdek (76. Fukala), Tupta (88. Horský) - Kulenovič (88. Rabušic). Trenér: Kozel.

Č. Budějovice: Šípoš - Havel, Matouš Nikl (46. Alli), Králik - Sladký, Hubínek, Čermák, Trummer - Hellebrand (87. Osmančík), Suchan - Skalák (69. Adediran). Trenér: Marek Nikl.