Baník jede, Sigmu zničil třemi góly. Jablonec se dočkal výhry, porazil Slovácko

30. 9. 2023 17:19
Fotbalisté Ostravy jasně ovládli duel 10. kola Fortuna:Ligy, v Olomouci porazili Sigmu 3:0. Jablonec se už také dočkal výhry, zdolal Slovácko 2:0. Karviná vyhrála 5:2 nad Libercem, Zlín se rozešel s Českými Budějovicemi smírně 1:1.
Vyloučení olomouckého brankáře Macíka výrazně ovlivnilo duel s Ostravou, která si pak dokráčela pro jasnou výhru | Foto: Milan Kammermayer

Úvod utkání v Olomouci zastihl domácí v lepším rozpoložení, hned v první pětiminutovce zahrozili po rohových kopech. Jenže potom v 11. minutě přišel pas za obranu Hanáků, Macík se při výběhu zastavil na půli cesty a nejlepší ostravský střelec Tanko jej parádně přehodil.

Během chvíle mohlo být srovnáno. Letáčkovi vypadl na šestnáctce míč po vysokém centru Pospíšila, Zorvan brankáře překonal, ale Baník zachránil obránce Ndefe na čáře.

Situace z 19. minutě výrazně změnila obraz hry. Olomoucké defenzivě opět utekl Tanko, Macík vyběhl mimo pokutové území, nigerijský útočník mu udělal kličku a slovenský gólman jej poslal k zemi. Rozhodčí Szikszay udělil Macíkovi červenou kartu a do branky musel Digaňa.

Baník proti deseti převzal iniciativu a ve 29. minutě Brazilec Ewerton střelou na zadní tyč zvýšil na 2:0. Navíc hned nato musel kvůli problémům se zadním stehenní svalem střídat nejlepší kanonýr Sigmy Juliš.

Ve druhé půli přišla pro Olomouc další nepříjemnost v podobě zranění Kramáře, ale Hanáci se i tak snažili nepříznivý výsledek zvrátit. Po hodině hry mohl snížit Zmrzlý, ovšem jeho střelu z bezprostřední blízkosti vyrazil Letáček a dorážku Zifčáka obrana zblokovala na roh.

Ostravský tým dvakrát zahrozil střelou zpoza vápna a v 77. minutě se dočkal třetí branky, když Boula přihrál mezi stopery Buchtovi a ten nedal Digaňovi šanci. Od čtvrtého gólu Sigmu zachránilo deset minut před koncem břevno, které z úhlu nastřelil Juroška. V nastaveném čase ještě mohl kosmeticky upravit skóre Beneš, ale jeho hlavičku po rohu vytáhl Letáček.

Jablonec už není bez výhry

Jako poslední tým v nejvyšší soutěži ukončil Jablonec čekání na premiérové vítězství v ročníku, Slovácko přehrál 2:0.

Domácí udeřili hned z první vážnější akce zápasu. Čanturišvili nacentroval před bránu, kde si míč zpracoval Chramosta a poslal ho přesně ke vzdálenější tyči. Třetí nejlepší střelec minulé prvoligové sezony (15 gólů) skóroval poprvé v aktuální sezoně.

Záhy mohl odpovědět Trávník, v jediné šanci svého týmu ale z nadějné pozice netrefil bránu. Jablonec naopak zvýšil po takřka totožné situaci jako při první brance. Štěpánek opět z pravé strany nacentroval na Krulicha, který si prvním dotykem zpracoval míč a druhým v pádu podruhé překonal Heču. Osmnáctiletý útočník gólem oslavil premiérový ligový start v základní sestavě.

Dosud nejhorší ofenziva v soutěži poprvé v sezoně skórovala dvakrát v jednom utkání. Severočeši v prvním poločase kontrolovali hru a vytvořili si řadu dalších nadějných šancí. V té největší Heča konečky prstů vytáhl Čanturišviliho pokus zpoza vápna.

Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil ani po dvojitém střídání, které o poločasové pauze připravil trenér hostů Svědík. V 54. minutě Chramosta postupoval z pravé strany sám na Heču, brankáře Slovácka ale nepřekonal. Po hodině hry těsně minuli ve velkých šancích Krulich a následně i Kratochvíl.

Slovácko bylo v ofenzivě neškodné a domácí v závěrečné půlhodině náskok s přehledem uhájili. Celek z Uherského Hradiště utrpěl další porážku po středečním vypadnutí z poháru s druholigovou Duklou Praha (3:4).

Jarábek začal výhrou

Karvinští fotbalisté rozdrtili Liberec 5:2 a v nejvyšší soutěži zvítězili po osmi zápasech.

Základ k tomu položil v 11. minutě Iván svým premiérovým gólem v české lize. Už po třech minutách srovnal Mikula, ale ještě do pauzy domácím zajistili dvoubrankový náskok Budínský a Akinyemi. Po změně stran snížil Tupta, ale Memič a střídající Traoré dovršili debakl.

Slovenský trenér Juraj Jarábek svou obnovenou premiéru na lavičce ligového nováčka ozdobil výrazným vítězstvím. Slovan je už pět kol bez výhry.

Zlín zachránil aspoň bod

Zlínští si proti Dynamu od prvních minut vynutili mírnou územní převahu, jenže se potýkali s nepřesnou finální fázi. Recept, jak se dostat do vedení, naznačily tvrdé střely Fantiše a hlavně Cedidly mezi 13. a 18. minutou, které zlikvidoval pozorný brankář Janáček.

Jihočeši měli spoustu práce s vlastní defenzivou, a tak jejich hra směrem dopředu byla spíše sporadická a nevznikla z toho žádná příležitost, která by mohla být označena jako gólová.

Fotbalová nuda skončila až v závěru poločasu a to zejména zásluhou hostů. Čermákova střela mířila těsně vedle, Alli trefil břevno a jednou ho vychytal Rakovan.

Jihočeši ale přece jen šli do vedení. Zlínský gólman vyrazil Skalákovu střelu a Šigut poslal míč do sítě. Dvacetiletý záložník tak při svém třetím startu v lize zaznamenal první gól.

"Ševci" po přestávce i zásluhou střídajících Reitera a Vukadinoviče rozhýbali svoji ofenzivu, blízko vyrovnání byl ve 49. minutě Tkáč, ale jeho sražená střela skončila mimo, podobně jako Simerského hlavička po hodině hry.

V této fázi zápasu se hrálo prakticky jen na polovině hostů, jenže řada centrů a nákopů do šestnáctky Budějovic efekt nepřinesla. I přes občasné útočné výpady Českých Budějovic se scénář závěru duelu nezměnil.

Domácí zvyšovali tlak a v 85. minutě vyrovnali, když zblízka dorazil míč hlavou do sítě Slončík.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 0:3 (0:2)

Branky: 11. Tanko, 29. Ewerton, 77. Buchta. Rozhodčí: Szikszay - Ratajová, Antoníček - Zelinka (video). ŽK: Zorvan, Zmrzlý - Kpozo, Lischka. ČK: 19. Macík (Olomouc). Diváci: 10.015.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Ventúra, Pospíšil (46. Zifčák) - Vodháněl (22. Digaňa), Zorvan (46. Fortelný), Navrátil - Juliš (33. Kramář, 57. Šíp). Trenér: Jílek.

Ostrava: Letáček - Ndefe (64. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta, Boula (83. Kaloč), Rigo, Ewerton - Tanko (55. Šín), Kubala (83. Klíma). Trenér: Hapal.

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 10. Chramosta, 20. Krulich. Rozhodčí: Volek - Hurych, Pochylý - Starý (video). ŽK: Chramosta, Hanuš - Doski, Cicilia, Heča, Valenta, Svědík (trenér). Diváci: 2642.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado - Štěpánek, Houska (81. Hübschman), Kratochvíl, Polidar - Čanturišvili (90. Náprstek), Krulich (74. Drchal), Chramosta (74. Jovovič). Trenér: Látal.

Slovácko: Heča - Sinjavskij, Daníček, Kadlec, Kalabiška (46. Reinberk) - Havlík (67. Valenta), Trávník - Doski, Holzer (46. Cicilia), Petržela (67. Juroška) - Vecheta. Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Slovan Liberec 5:2 (3:1)

Branky: 11. Iván, 38. Budínský, 41. Akinyemi, 72. Memič, 83. Traoré - 14. Mikula, 47. Tupta. Rozhodčí: Klíma - Dobrovolný, Černoevič - Hocek (video). ŽK: Čurma, Moses, Memič - Červ. Diváci: 2212.

Karviná: Holec - Čurma, Krčík, Svozil (46. Bederka), Fleišman - Moses (65. Boháč), Čavoš (82. Traoré) - Memič, Budínský (54. Bartl), Iván (82. Antovski) - Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Liberec: Vliegen - Prebsl, Chaluš, Fukala (46. Preisler) - Mikula (63. Horský), Žambůrek (46. Višinský), Červ, Ghali - Doumbia (74. Frýdek) - Kulenovič (80. Okoh), Tupta. Trenér: Kozel.

FC Zlín - Dynamo České Budějovice 1:1 (0:1)

Branky: 85. Slončík - 45.+2 Šigut. Rozhodčí: Všetečka - Podaný, Leška - Kocourek (video). ŽK: Vukadinovič, Rakovan - Osmančík., Hellebrand. Diváci: 2267.

Zlín: Rakovan - Cedidla (46. Reiter), Simerský, Kolář, Čelůstka (84. Kovinič) - Didiba, Janetzký - Fantiš, Tkáč (68. Slončík), Pidro (46. Vukadinovič) - Žák (68. Ndiaye). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Čermák (89. Broukal), J. Hora - Šigut (80. V. Hora), Skalák (62. Hellebrand), Alli (74. Osmančík) - Adediran (62. Ondrášek). Trenér: Marek Nikl.