Sparta poslala do Kodaně pětigólový vzkaz, gólman Vindahl ale zažil smolnou premiéru

5. 8. 2023 16:57
Fotbalisté Sparty porazili doma ve třetím ligovém kole Pardubice vysoko 5:2. Obhájce titulu je v sezoně nejvyšší soutěže nadále stoprocentní, navíc se ideálně naladil na úterní úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů na stadionu dánského šampiona FC Kodaň. Naopak Východočeši nadále čekají na první výhru v ligovém ročníku, na kontě mají jen bod.
Peter Vindahl sice ve svém premiéře za Spartu dvakrát inkasoval, přesto měl důvod k radosti | Foto: ČTK

Pražané si v úvodním dějství v rozmezí 15. až 24. minuty vypracovali tříbrankový náskok. Mezi dva góly Jana Kuchty se vměstnala trefa Lukáše Haraslína. Po pauze se prosadili Tomáš Wiesner a Veljko Birmančevič, za hosty snížili Denis Darmovzal a střídající Lukáš Krobot. Letenští s Pardubicemi neprohráli ani sedmý ligový duel a pošesté je porazili.

"Měli jsme možnost odehrát dokonalé utkání, což se nám nepovedlo. Je ale důležité nezapomenout na některé úžasné věci, které se nám dnes povedly. Kluci hráli velmi dobře, vypracovali si velké příležitosti a dali hezké góly. V mnoha aspektech jsme Pardubice zničili," řekl dánský trenér Pražanů Brian Priske na tiskové konferenci.

V brance Sparty si odbyl soutěžní premiéru Dán Vindahl. Domácí měli navrch a poprvé se prosadili po čtvrthodině hry. Birmančevič nacentroval zprava a Kuchta nechytatelnou hlavičkou na zadní tyč nedal gólmanovi Budinskému šanci. Český reprezentant se trefil poprvé v ligové sezoně a v nejvyšší soutěži v dresu Sparty skóroval proti Pardubicím ve třetím utkání po sobě.

"Birmančevič mi to krásně nacentroval. Byla to nádherná akce odzadu, Láďa Krejčí mu nahrál a on to z prvního dotyku sypal. Byl jsem volný, myslím si, že jsem to krásně trefil a zapadlo to do sítě," uvedl Kuchta.

Ve 22. minutě Pražané navýšili vedení. Wiesner se zbavil tří protihráčů a nahrál Haraslínovi, jenž zakončil tvrdou ranou pod břevno. Slovenský reprezentant je se třemi góly zatím nejlepším střelcem ligové sezony.

Sparta pokračovala v efektivní koncovce a za necelé dvě minuty přidala třetí trefu. Kuchta si naběhl na centr kapitána Krejčího, zbavil se Donáta a z úhlu prostřelil Budinského mezi nohy. V ligové kariéře vstřelil Pardubicím šestou branku, což se mu povedlo už jen proti Bohemians 1905 a Opavě. Na druhý hattrick v nejvyšší soutěži ale nakonec nedosáhl.

Utkání se poté na několik minut přerušilo kvůli zranění asistenta rozhodčího Slavíčka, jehož nahradil čtvrtý sudí Rouček. V nastavení první půle hlavičkoval Krejčí do břevna a Birmančevič z dorážky přestřelil.

Domácí kouč Priske provedl o poločase trojí střídaní, jeho protějšek Kováč, který za Spartu hrával a dělal na Letné asistenta trenéra, vyměnil nezvykle dokonce čtyři hráče najednou. Ihned po přestávce Krejčí našel na zadní tyči ze vzduchu zakončujícího Wiesnera, jenž stylově oslavil 100. start v lize. Mezi střelce v nejvyšší soutěži se zapsal poprvé od dubna.

V 50. minutě rozhodčí Klíma nařídil pro domácí penaltu za údajný faul Halinského na střídajícího Karabce. Do hry se však vložil videorozhodčí Szikszay a Klíma po zhlédnutí opakovaných záběrů pokutový kop odvolal.

Úřadující mistry to nemuselo mrzet dlouho, v 57. minutě skórovali popáté. Střídající Laci našel Birmančeviče a ten zamířil přesně do horního rohu branky. Srbský křídelník si připsal první soutěžní trefu za Spartu.

Po hodině hry vystřídal Krejčí, jehož nahradil gambijský obránce Gomez. Jedna z letních posil Letenských si odbyla premiéru v české lize. Následně se Pardubičtí osmělili, Tischlerova rána z dálky ale skončila vedle. Na druhé straně Sadílek hlavou ve vápně přestřelil.

V 65. minutě se Východočeši jako poslední mužstvo dočkali premiérové branky v tomto ligovém ročníku. Střídající Tischler nahrál Darmovzalovi, který se obtočil kolem Panáka a střelou na vzdálenější tyč snížil. Obhájce titulu naopak jako poslední tým poprvé v sezoně nejvyšší soutěže inkasoval.

Za dalších osm minut se po nedůrazu sparťanské obrany v rohu hřiště k zakončení prokličkoval střídající Krobot, jenž stanovil konečný výsledek. Stejným poměrem zdolali Pražané doma v lize Pardubice i v minulé sezoně.

"Dva vstřelené góly jsou slabou náplastí. Kluci jsou mladí, ale je nepřijatelné, co jsme tady předvedli. Je to opravdu špatné. Dva góly na Spartě jsou fajn, ale celkově mě výkon vyděsil. Možná toho chci moc, ale vím, jak kluci umí hrát a dnes jsme to nezvládli," prohlásil Kováč.

Letenští si vytvořili ještě šance na šestý gól, Karabec však minul a dělovku dalšího příchozího hráče z lavičky Ryneše vytáhl Budinský na roh. Sparta doma v lize porazila Pardubice ve všech čtyřech utkáních a dala při tom 15 branek.

Sparta Praha - FK Pardubice 5:2 (3:0)

Branky: 15. a 24. Kuchta, 22. Haraslín, 47. Wiesner, 57. Birmančevič - 65. Darmovzal, 73. Krobot. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Slavíček (29. Rouček) - Szikszay (video). ŽK: Zelený - Surzyn, Kováč (trenér). Diváci: 16.911.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí (60. Gomez) - Wiesner, Kairinen (46. Laci), Sadílek, Zelený (46. Ryneš) - Birmančevič, Haraslín (46. Karabec) - Kuchta (67. Sejk). Trenér: Priske.

Pardubice: Budinský - Halinský, Icha, Donát - Surzyn, Hlavatý (67. Šimek), Darmovzal, Helešic (46. Tischler) - Sychra (46. Matoušek), Zlatohlávek (46. Krobot), Patrák (46. Pikul). Trenér: Kováč.