Češi se bojí amerického útoku a presinku

ČTK
11. 6. 2006 20:00
Gelsenkirchen - Pracovitý tým, který sází na kolektivní projev, náročný styl fotbalu a také nebezpečné útočníky.

Tak vidí čeští fotbalisté výběr Spojených států, s nímž se utkají v pondělní premiéře na mistrovství světa v Německu. Češi před zápasem nabádají k maximální jednoduchosti, důležité podle nich bude eliminovat také presink soupeře, velkou zbraň výběru USA.

Na aktivní napadání rozehrávky protivníka Američané hodně sázejí, rychle dokáží odebírat míče a bleskově udeřit. "Presink mají hodně vysunutý, hrají to třeba i s pěti hráči najednou. Získávají takhle hodně balónů a tím jsou hodně nepříjemní," uvedl záložník Jan Polák.

"Američané jsou hodně běhaví, výborní atleti, neúnavně napadají. Hlavně nesmíme udělat lacinou chybu na vlastní polovině, to by se nám mohlo vymstít," řekl ofenzivní středopolař Marek Heinz. 

Čeští reprezentanti tvrdí, že se v případě nouze musejí spolehnout také třeba na jednoduché odkopy. "Nesmíme ztrácet míče na vlastní polovině a pouštět se ve složitých situacích do komplikovaných řešení.

To raději míč konstruktivně odkopneme na polovinu soupeře," podotkl stoper David Rozehnal, který bude hlídat obávané kanonýry soupeře - Briana McBridea a Eddieho Johnsona.

"Hlavně McBride vypadá hodně nebezpečně. I když na to nevypadá, je to skvělý hlavičkář a nevypustí jediný souboj. Ale s oběma útočníky asi bude dost práce podle toho, co jsme viděli na videu," upozornil obránce Paris St. Germain.

Brankář Chelsea Petr Čech zná McBridea výborně z Premier League, kde americký kanonýr hájí barvy Fulhamu. I Čech svým spoluhráčům v obraně poskytne před utkáním několik cenných postřehů.

"I když McBride není tak vysoký jako třeba Honza Koller, dokáže ustát hodně těžké souboje a navíc je i poměrně rychlý," upozornil na klíčového hráče soupeře Čech, kterého letos McBride v lize dokázal jednou překonat.

Češi vědí, kde hledat mouchy ve hře Američanů 

Čeští fotbalisté se přípravě na zápas s USA intenzivně věnují více než týden, kouč Karel Brückner svým hráčům informace postupně "dávkuje" už od generálky s Trinidadem a Tobagem. Čeští hráči už proto také ví, co by na soupeře mohlo platit.

"Víme o tom, že tam Američané mají nějaké mouchy a mezery. Ale je těžké o tom mluvit veřejně," zůstával tajemný středopolař Polák.

Útočník Jiří Štajner byl konkrétnější. "Američané na tom jsou výborně pohybově, celý zápas lítají jako blázni. Musíme proto hru maximálně zjednodušit. Když se dostaneme přes jejich obranný blok, tak by tam potom mohla vznikat přečíslení," nastínil Štajner. 

Obrana Američanů prý občas hraje na riziko, nemá prý zcela dokonale zažitý ofsajd systém. Záložník Tomáš Rosický ale tvrdil, že český tým nemůže sázet při dobývání branky soupeře pouze na jeden recept. "Je toho více, nemůžeme spoléhat na jednu zbraň. Je tam několik způsobů, jak je můžeme zaskočit," řekl Rosický.

Podle záložníka Karla Poborského by neuškodilo, kdyby Češi občas přenechali iniciativu svému soupeři. "Jejich předností jsou rychlí hráči, a tak je necháme, aby nás zatlačili, a pak jim rychlost bude k ničemu," prohlásil český rekordman v počtu odehraných mezistátních zápasů.

Výběr USA je na světovém šampionátu už popáté za sebou. Svoji sílu ukázal na posledním mistrovství v Japonsku a Jižní Koreji v roce 2002, kde dokráčel až do čtvrtfinále.

Podle Rosického mohou fanoušci zapomenout, že by současný celek připomínal Američany z roku 1990, kdy tehdejší Československo na MS v Itálii zvítězilo vysoko 5:1. "Dnes mají velmi dobře poskládaný tým bez výraznější slabiny," řekl Rosický. "To, co se stalo v Itálii, tentokrát asi nehrozí," dodal s úsměvem Poborský.

 

Právě se děje

Další zprávy