reklama
 
 

Češi dorazili do SAE. Bílek chce prověřit všechny hráče

13. 11. 2009
V SAE chybí řada hráčů základní sestavy

Al-Ajn - Českou fotbalovou reprezentaci čeká v neděli první krok nové éry. Na turnaji ve Spojených arabských emirátech se představí poprvé pod taktovkou Michala Bílka a ve zcela novém složení, v němž po mnoha omluvách zbylo jen několik zkušenějších hráčů z minulé kvalifikace.

Místo hledání optimální sestavy tak trenér bude spíše testovat hráče, na které by se jinak nedostalo.Je to sotva měsíc, kdy český fotbal definitivně přišel o účast mezi světovou elitou. Místo do baráže o postup do Jižní Afriky tak může už o víkendu začít nová etapa.

Na turnaji v Emirátech, kam byl tým pozván díky výtečným kontaktům předsedy svazu Ivana Haška, čeká vedle mužstva hostitelské země ještě jeden z dvojice Irák - Ázerbájdžán.

Čtěte také: Další rána. Ani Plašil nemůže hrát za reprezentaci

Soupeři jsou to podle žebříčku FIFA spíše průměrní, ale český tým bude mít daleko do optimálního složení.Baroš má zlomenou kůstku v nártu, Rosický, Čech a Hübschman chtějí v reprezentační přestávce doléčit drobné šrámy.

Bílek dal volno i několika dalším vyzkoušeným oporám, jakými jsou Pospěch, Sionko a Jarolím. Po oznámení nominace pak zdravotní problémy vyřadily i Svěrkoše, Sivoka, Šírla a na poslední chvíli Plašila, který zůstal s chřipkou v Praze.

Z mužstva, které nastoupilo k poslednímu kvalifikačnímu utkání proti Severnímu Irsku, zbyli jen stoper Hubník a útočník Necid.

Bílek dá prostor všem nominovaným

Ke zkušeným oporám lze řadit i dalšího stopera Rozehnala, záložníka Pudila a náhradního gólmana Drobného. O pokračování přerušené reprezentační kariéry bude usilovat Matějovský. Ostatní jsou s méně než pěti mezistátními zápasy v týmu víceméně nováčky.

Bílek chce využít potíže se sestavou ve svůj prospěch, už kvůli tomu, že národní tým je teprve v první fázi hledání.

"Máme okruh 40 až 50 hráčů, kteří přicházejí v úvahu, a máme k dispozici pět až šest utkání, abychom našli ideální kádr pro kvalifikaci mistrovství Evropy. Potřebujeme zjistit, jak se nováčci dokážou přizpůsobit mezinárodnímu fotbalu," vytyčil jasný cíl.

Přečtěte si také: Třetí změna v národním týmu: Sivoka nahradí Rajnoch

V optimálním složení by mohl mít tým až 3. března ve Skotsku. Bílek dodal, že pokud se z nových hráčů v týmu uchytí čtyři či pět, bude spokojen.

Tréninky před odletem nenaznačily, kdo se postaví do nedělní základní sestavy. První trénink na arabské půdě čeká na hráče v sobotu odpoledne.

"Hodlám dát ve dvou zápasech šanci všem nominovaným, díky několika zraněním dostanou hráči větší prostor," uvedl Bílek. Ve výpravě má devatenáct hráčů, v jednom utkání jich může prostřídat sedmnáct.

Po dnešním příletu přivítalo národní tým v dějišti utkání velké teplo, ještě večer bylo kolem 30 stupňů Celsia.

"To by neměl být problém, pokud nebudou denní teploty přesahovat sedmatřicet, neměli by hráči mít problém. Musí ale dodržovat pitný režim a rychle si zvyknout na tříhodinový časový posun," řekl lékař mužstva Petr Krejčí.

Čerpá se i z Haškových zkušeností

O soupeři toho Bílek před odletem mnoho nevěděl. Základní informace mu prý dodají Hašek s asistentem Luďkem Klusáčkem, kteří ještě nedávno působili v tamním klubu Al-Ahlí.

V domácím výběru jsou tři jejich bývalí svěřenci, oba mají dostatek zpráv i o fotbalistech z dalších klubů.

"Od Ivana Haška vím především to, že domácí umí být náladoví. Zahrají jednou skvěle, podruhé zklamou. Ale jsem zvědavý, co mi odhalí videozáznam ze čtvrteční přípravy proti Manchesteru City," uvedl Bílek.

Národní celek SAE převzal v létě slovinský kouč Srečko Katanec poté, co tým neuspěl v kvalifikaci MS. V základní skupině byl sice druhý, ale nezvládl druhou fázi, kde z osmi utkání získal pouze bod.

Více také: Video: To jsou Brücknerovy nej zápasy. S Němci i Turky

To vyvolalo v Emirátech, které před jedenácti lety vedl také český kouč Milan Máčala, velkou kritiku. Hráči si stěžovali, že neměli dost kvalitních přípravných zápasů, a pozdvižení způsobily jejich stížnosti na nesprávnou stravu.

Katancův příchod zatím týmu svědčí, především po taktické stránce. Pod vedením šestačtyřicetiletého kouče, který jako hráč získal bronzovou medaili v jugoslávském dresu na olympiádě v roce 1984 a jako trenér přivedl Slovince na Euro 2000 i mistrovství světa o dva roky později, sehrál národní tým tři utkání a ani v jednom neprohrál.

S Palestinou remizoval 1:1, porazil 3:1 Jordánsko a ve čtvrtek zdolal 1:0 Manchester City, který však zdaleka nebyl kompletní.

Nedělní zápas začne v 16:30 SEČ a lepší tým narazí ve středečním finále na vítěze duelu Irák - Ázerbájdžán, který má výkop v neděli ve 13:45. Přímý přenos zápasu české reprezentace odvysílá kanál ČT4, který se pak chystá přinést i utkání o konečné umístění

autoři: ČTK, Red Spo | 13. 11. 2009

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama