Brno postaví stadion po vzoru kolosea. Za dvě miliardy

Lenka Smyčková
23. 6. 2008 17:44
Starý stadion Za Lužánkami se zbourá
Nový brněnský fotbalový stadion bude stát dvě miliardy
Nový brněnský fotbalový stadion bude stát dvě miliardy | Foto: Ateliér Brno

Brno - Třicet tisíc fanoušků se vejde do nové brněnské fotbalové arény ve tvaru starověkého kolosea. Přesnou podobu stadionu v pondělí představil architekt Petr Hrůša.

Brněnské koloseum vyroste v areálu Za Lužánkami na místě bývalého stadionu Zbrojovky. Architekt slibuje atmosféru inspirovanou starověkými arénami v nejmodernějším provedení.

Původně chtěl brněnský magistrát starý stadion modernizovat, odborníci ale usoudili, že sanace stávajících konstrukcí by vyšla příliš draho. Výhodnější je stadion strhnout a na jeho půdorysu vystavět novou arénu. Ta město přijde na 1,9 miliardy korun. 

Na podzim roku 2009 by mělo být vydáno stavební povolení, v roce 2011 chce 1. FC Brno pořádat první zápas v novém fotbalovém stánku.

Uvnitř parkoviště, restaurace i krby

"Stadion bude integrální součástí města. Kromě sportu ho lze využít k pořádání kulturních akcí," uvedl Hrůša.

Sedačky budou červené a bílé, jako brněnský znak
Sedačky budou červené a bílé, jako brněnský znak | Foto: Ateliér Brno

Kolem elipsoidní stavby s půdorysem 221 na 181 metrů vysoké necelých 30 metrů navrhuje architekt parkovou úpravu, jednou by se stadion měl stát součástí zástavby.

Sedačky si architekt představuje v barvách Brna - červené a bílé. Hlavy diváků bude krýt síť s plachtovinou. První řada sedaček bude podle parametrů FIFA vzdálená v nejbližším místě 12 metrů od hrací plochy.

V zázemí stadionu bude obrovská prodejna, prostory klubu, restaurace, nad nimi parkování pro 750 aut. V dalším patře se počítá s VIP zónou se skyboxy, restaurací a dvěma krby.

Fotbalisté budou mít dále k dispozici kanceláře a fitness studio, návrh počítá i s wellness prostory, tanečními sály, boxy pro novináře, televizním studiem, bufety, toaletami a zónou pro invalidy. Stadion bude lemovat ochoz.

"Naším cílem je, aby velká hmota stadionu nepůsobila nepřiměřeně monumentálně," popsal architektonický záměr Hrůša.

Docílit toho chce použitím cihlových obkladů, jako to udělal i při návrhu přestavby brněnské nákupní galerie Vaňkovky. Stavbu nemají zbytečně zatěžovat reklamy, pro přímý kontakt diváků s děním na hřišti se nepočítá s atletickým oválem.

Inspiraci architekti sbírali kromě starověkých staveb například na stadionech v Kuala Lumpur nebo ve Wolfsburgu.

Brno chce miliardu po státu

Z necelých dvou miliard chce brněnský magistrát zaplatit polovinu. O druhou polovinu bude žádat ministerstva financí a školství. "Vím, není to lehký úkol, ale věřím, že ministry přesvědčíme. I když s Kalouskem to lehké nebude," řekl primátor Roman Onderka.

Čtěte také: Slavný stadion zářil svícemi. Fandové demonstrovali

Stadion má sloužit od roku 2001
Stadion má sloužit od roku 2001 | Foto: Jan Langer

Jako hlavní argumenty chce ministrům předestřít, že Česku stadiony evropských parametrů chybí, že Českomoravský fotbalový svaz zamýšlí mít stěžejní národní stadiony v Brně a v Praze a že ten brněnský by byl zemským stadionem pro českou fotbalovou reprezentaci.

"Pokud vláda peníze neuvolní, nezbude než financovat projekt z městských peněz. Brno za takovou částku stojí," míní Onderka. Představou magistrátu do budoucna jsou dva kvalitní fotbalové a dva hokejové stadiony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy