Brno postaví stadion po vzoru kolosea. Za dvě miliardy

Lenka Smyčková
23. 6. 2008 17:44
Starý stadion Za Lužánkami se zbourá
Nový brněnský fotbalový stadion bude stát dvě miliardy
Nový brněnský fotbalový stadion bude stát dvě miliardy | Foto: Ateliér Brno

Brno - Třicet tisíc fanoušků se vejde do nové brněnské fotbalové arény ve tvaru starověkého kolosea. Přesnou podobu stadionu v pondělí představil architekt Petr Hrůša.

Brněnské koloseum vyroste v areálu Za Lužánkami na místě bývalého stadionu Zbrojovky. Architekt slibuje atmosféru inspirovanou starověkými arénami v nejmodernějším provedení.

Původně chtěl brněnský magistrát starý stadion modernizovat, odborníci ale usoudili, že sanace stávajících konstrukcí by vyšla příliš draho. Výhodnější je stadion strhnout a na jeho půdorysu vystavět novou arénu. Ta město přijde na 1,9 miliardy korun. 

Na podzim roku 2009 by mělo být vydáno stavební povolení, v roce 2011 chce 1. FC Brno pořádat první zápas v novém fotbalovém stánku.

Uvnitř parkoviště, restaurace i krby

"Stadion bude integrální součástí města. Kromě sportu ho lze využít k pořádání kulturních akcí," uvedl Hrůša.

Sedačky budou červené a bílé, jako brněnský znak
Sedačky budou červené a bílé, jako brněnský znak | Foto: Ateliér Brno

Kolem elipsoidní stavby s půdorysem 221 na 181 metrů vysoké necelých 30 metrů navrhuje architekt parkovou úpravu, jednou by se stadion měl stát součástí zástavby.

Sedačky si architekt představuje v barvách Brna - červené a bílé. Hlavy diváků bude krýt síť s plachtovinou. První řada sedaček bude podle parametrů FIFA vzdálená v nejbližším místě 12 metrů od hrací plochy.

V zázemí stadionu bude obrovská prodejna, prostory klubu, restaurace, nad nimi parkování pro 750 aut. V dalším patře se počítá s VIP zónou se skyboxy, restaurací a dvěma krby.

Fotbalisté budou mít dále k dispozici kanceláře a fitness studio, návrh počítá i s wellness prostory, tanečními sály, boxy pro novináře, televizním studiem, bufety, toaletami a zónou pro invalidy. Stadion bude lemovat ochoz.

"Naším cílem je, aby velká hmota stadionu nepůsobila nepřiměřeně monumentálně," popsal architektonický záměr Hrůša.

Docílit toho chce použitím cihlových obkladů, jako to udělal i při návrhu přestavby brněnské nákupní galerie Vaňkovky. Stavbu nemají zbytečně zatěžovat reklamy, pro přímý kontakt diváků s děním na hřišti se nepočítá s atletickým oválem.

Inspiraci architekti sbírali kromě starověkých staveb například na stadionech v Kuala Lumpur nebo ve Wolfsburgu.

Brno chce miliardu po státu

Z necelých dvou miliard chce brněnský magistrát zaplatit polovinu. O druhou polovinu bude žádat ministerstva financí a školství. "Vím, není to lehký úkol, ale věřím, že ministry přesvědčíme. I když s Kalouskem to lehké nebude," řekl primátor Roman Onderka.

Čtěte také: Slavný stadion zářil svícemi. Fandové demonstrovali

Stadion má sloužit od roku 2001
Stadion má sloužit od roku 2001 | Foto: Jan Langer

Jako hlavní argumenty chce ministrům předestřít, že Česku stadiony evropských parametrů chybí, že Českomoravský fotbalový svaz zamýšlí mít stěžejní národní stadiony v Brně a v Praze a že ten brněnský by byl zemským stadionem pro českou fotbalovou reprezentaci.

"Pokud vláda peníze neuvolní, nezbude než financovat projekt z městských peněz. Brno za takovou částku stojí," míní Onderka. Představou magistrátu do budoucna jsou dva kvalitní fotbalové a dva hokejové stadiony.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy