Slavný stadion zářil svícemi. Fandové demonstrovali

Marek Homolka, spolupracovník Aktuálně.cz
26. 11. 2007 0:08
Stadion v Brně za Lužánkami se rozpadá před očima
Fandové v brněnských ulicích. Pochodem chtějí urychlit opravu slavného stadiónu za Lužánkami.
Fandové v brněnských ulicích. Pochodem chtějí urychlit opravu slavného stadiónu za Lužánkami. | Foto: Tomáš Adamec

Historie za Lužánkami
Autor fotografie: Archiv města Brna

Historie za Lužánkami

  • 1949-1953 - stadion byl postaven.
  • 60.-70. léta - postavena nová tribuna a kapacita se zvýšila na 50 000 diváků.
  • Zápas proti FK Dukla Praha v sezóně 1977-78 sledovalo 45 000 diváků.
  • 1978 - Zbrojovka Brno získává s trenérem Josefem Masopustem mistrovský titul.
  • Zápas proti Eintracht Frankfurt v sezoně 1979-80 sledovalo 52 000 diváků
  • 1990 - areál stadionu přechází do rukou společnosti Boby Revue, v čele s bývalým hokejistou Lubomírem Hrstkou.
  • Zápas proti SK Slavia Praha v sezoně 1996-97 sledovalo 44 120 diváků.
  • 9. kolo sezony 2001-2002 poslední zápas na stadionu.
  • 2001 - na Hrstkovu společnost je podán konkurz a stadion jde do dražby.
  • 2002 - stadion kupuje Kamil Pochylý za 11, 5 milionu korun v dražbě.
  • 2004 - stadion kupuje město Brno a za 17,5 milionu.

Brno - Někteří přelézali plot, jiní si prostě otevřeli zchátralá ocelová vrata. Stovky fanoušků brněnského fotbalu vstoupily v neděli vpodvečer na stadion v Brně za Lužánkami. Byla už tma a lidé mávali rudými světlicemi a zdevastované tribuny osvítili svícemi.

"My chceme zpátky za Lužánky," stálo na transparentu šest metrů širokém, který skupina asi dvou set padesáti skalních fanušků 1. FC Brno nesla brněnskými ulicemi. Šli od hlavního nádraží až na stadion.

"Sedm let čekáme na to, co se bude dít. A během sedmi let pouze přihlížíme nečinnosti brněnských úředníků," řekl Michal Bartl, hlavní organizátor akce.

Zchátralá sláva fotbalového Brna

Stadion za Lužánkami a mužstvo Zbrojovka Brno bývaly pojmy českého fotbalu. Od roku 1990 se název klubu změnil třikrát a 1. FC Brno hraje své domácí zápasy na Městském stadionu v Králově Poli. Zatímco stadion za Lužánkami chátrá.

Na mrtvém stadionu vzplály světlice. Kotel ožil
Na mrtvém stadionu vzplály světlice. Kotel ožil | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tribuny stavěné pro padesát tisíc diváků bývaly kdysi plné lidí. Dnes tam roste křoví, odpadávají kusy betonu, zábradlí rezaví. Vstupovat na stadion je zdraví nebezpečné, a proto se tam nesmí.

Vedle zubu času se na havarijním stavu podepsala i komunální politika. V roce 2001 přestal stadion vyhovovat požadavkům první fotbalové ligy a klub se musel stěhovat. O tři roky později kupuje město za 17,5 milionů chátrající stadion od soukromého podnikatele a pokládá si otázku: co s ním?

Tehdejší vedení města v čele s občanskými demokraty prosazuje rekonstrukci stadionu a to ve výši 1,5 miliardy korun. Rekonstrukce se však pro nedostatek finančních prostředků odložila na neurčito.

Možnost vybudování nového sportovního komplexu za více než tři miliardy vedení magistrátu taky odložilo, protože by to bylo příliš drahé.

Bude se opravovat, slíbila radnice

Koncem roku 2006 se nové vedení radnice v čele s ČSSD rozhodlo, že vedle fotbalového stadionu zbourá i zimní stadion za Lužánkami a na jejich místě vybuduje moderní víceúčelové haly a nový fotbalový stánek, který by vyhovoval přísným mezinárodním normám a splňoval by kritéria UEFA a FIFA.

Plánu bránily majetkové problémy, které ztěžovaly scelení pozemků potřebných k projektu. V červnu 2007 přichází radnice s prohlášením, že se stadion nakonec opraví.

"K tomuto rozhodnutí nás vedl pragmatický důvod. Výstavba nového stadionu by vyžadovala větší rozsah dokumentace než rekonstrukce a to bez ohledu na obsah. Proto je akce pojímána jako rekonstrukce, nikoliv nová výstavba. I v rámci rekonstrukce lze docílit podobu nového," uvedl náměstek primátora Ladislav Macek.

Mladí fanoušci nechtějí čekat

Fotbaloví fanoušci v Brně už však nechtějí čekat. Většinou mladí lidé ve věku od patnácti do pětadvaceti let kráčeli městem a budili pozornost kolemjdoucích i desítek hlídkujcích policistů. Do jediného střetu s policií se průvod dostal v Lidické ulici, kam se jen těžko vtlačil s velikým trasparentem do úzkého policejního koridoru.

"Je škoda, že opravy nezačaly dříve a že to dospělo tak daleko. Ve své době to byl největší stadion a domácí atmosféra byla vždycky výborná," říká Jindřich Svoboda, bývalý obránce Zbrojovky.

"Stadion byl blízko nádraží, tudíž si k nám našli cestu i mimobrněnští fanoušci. Na současném stadionu Srbská nemají lidé ani kde parkovat."

Průměrná návštěvnost v ročníku 1977-78, kdy mužstvo získalo jediný mistrovský titul, byla dvacet šest tisíc diváků. O tom, kdy si zase najde divák cestu na zrekonstruovaný stánek, se úředníci vyjadřují opatrně.

Investovat bude třeba do konstrukcí tribun, do zázemí pro hráče, rozhodčí a delegáty, do bezpečního rozdělení mezi diváky. Problémem jsou také tribuny pro stání, které jsou dle regulí FIFA v naší nejvyšší fotbalové soutěži zakázané.

Záměr radnice je vybudovat stadion, který splńuje předpisy UEFA a FIFA a je v souladu s projektem ligových stadionů 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy