Boleslav je ve vedení, Střihavka 4 góly

ČTK, SportPlus
27. 8. 2006 22:10
Praha - Sparta prohrála v zápase 5. kola pvní fotbalové ligy 0:3 na půdě Mladé Boleslavi, která se ujala vedení. Ostravský útočník David Střihavka dal čtyři góly Kladnu.

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 3:0 (2:0)

Dvěma góly pomohl k triumfu domácích Pecka, šest minut před přestávkou se trefil Vaculík. Matějovský navíc po půlhodině hry neproměnil penaltu.

Duel dvou uchazečů o titul sliboval lahodnou hru, ale pár vteřin před zápasem se hustě rozpršelo a technické hře bránil mokrý a rychlý trávník. Na Městském stadionu se rozpoutala spíš bitva pro ostré lokty a víc to svědčilo Mladé Boleslavi.

Nejdřív roztleskal zaplněný stadion Kulič, který snadno obešel Řepku, ale jeho přihrávku od postranní čáry na Poláčka zastavil Sivok.

Sparta se dostala v prvním poločase do jediné, ale zato stoprocentní šance. Lustrinelli perfektně prostrčil míč mezi obránci Kolářovi, ten ale v ideální palebné pozici míč poslal těsně přes branku.

Domácí přišli s tvrdou odpovědí. Kulič kličkoval směrem k brance Sparty tak dlouho, až na sebe strhl pozornost dvou obránců, ti sice míč od reprezentačního útočníka odrazili, ale Pecka jej křížnou střelou do Blažkova protipohybu poslal přesně k tyči.

Mladoboleslavské jejich vedení ještě víc navnadilo a hráče nejúspěšnějšího klubu české ligy na deset minut jako by omráčili. Matějovský prošel s míčem u nohy do šestnáctky, jeho střelu sice Blažek chytil, ale stav ohrožení tím neskončil.

Záložník spadl na zem, podle rozhodčího Jecha jej Sivok fauloval a Mladá Boleslav kopala penaltu. Sám Matějovský při ní ale se střelou k levé tyči Blažkovy branky pohořel. Přece se vicemistr zanedlouho dočkal druhého gólu a Matějovský své selhání odčinil. Vysunul do úniku Vaculíka, a ten nedal osamělému Blažkovi šanci.

Herní tvář Sparty nerozjasnil ani uzdravený Šimák, jenž naskočil místo Lustrinelliho do druhého poločasu. Hosté se sice pak dostávali častěji k míči, ale Mladá Boleslav jejich územní převahu využívala ke svým dalším šancím.

Do oslabené obrany pádili Kulič a spol. do jednoho brejku za druhým a Spartu pokořili i potřetí. Abrahám vystihl Sylvestreho přihrávku, předložil míč Peckovi, a ten se střelou k tyči korunoval na největšího experta na Spartu v lize. Ve čtyřech zápasech jí dal pět branek.

Letenský tým tak poprvé v sezoně prohrál a jeho rozzlobení fanoušci žádali demisi kouče Grigy. Pozorovatelům z Hearts, kteří do Mladé Boleslavi dorazili, Sparta nenaznačila, že by skotský tým čekal v Poháru UEFA nepřekonatelný protivník.

Branky: 26. a 81. Pecka, 39. Vaculík. Rozhodčí: Jech - Wilczek, Ondo. ŽK: Matějovský, Brezinský, Rolko - Blažek, Sylvestre. Diváci: 5000.
Boleslav: Miller - Ševinský, Brezinský, Rolko, Palát - Vaculík (72. Sedláček), Matějovský, Abrahám, Poláček - Kulič (90. Mikolanda), Pecka. Trenér: Uhrin.
Sparta: Blažek - Zabavník, Řepka, Lukáš, Kadlec - Kisel (61. Došek), Sivok, Sylvestre, Kolář - Lustrinelli (46. Šimák), Jun. Trenér: Griga.

Baník Ostrava - SK Kladno 5:1 (4:0)

Čtyřmi góly se o vítězství Ostravy na Kladnem zasloužil David Střihavka, což se v nejvyšší soutěži povedlo naposledy Vratislavu Lokvencovi v dresu Sparty proti Českým Budějovicím v březnu 2000. Předtím se to podařilo ještě Josefu Obajdinovi v dresu Liberce a slávistovi Robertu Vágnerovi.

S šesti brankami ostravský kanonýr vévodí aktuální tabulce ligových střelců. Kladno se alespoň dočkalo první gólu v lize, po 412 minutách ho vsítil Miloslav Kousal.

Katastrofě hostí takových rozměrů přitom úvod nenasvědčoval. Kalina dokonce v třetí minutě přetlačil v pokutovém území Klimpla a za překonaným Raškou musel zasáhnout ostravský debutant Pavlík.

Pak ale Baník soupeři zasadil bleskový mat. Pod přímočarým a nátlakovým fotbalem domácích totálně zkolaboval střed kladenské defenzivy; jejím katem byl vynikající útočník David Střihavka, který zařídil všechno podstatné.

Poprvé zavěsil v páté minutě: Tomašák hbitě využil Palšovy hrubky a míč Střihavkovi předložil před prázdnou branku. Hosté pod ostravským tlakem dále páchali trestuhodné chyby. Po čtvrthodině se střed kladenské obrany rozestoupil před Střihavkou, který z hranice pokutového území po zemi namířil k levé tyči.

Další radost domácímu debutantovi Pavlíkovi překazil Bičík, ale za pár sekund už balon znovu lovil ze sítě. Domácí předvedli další smrtící protiútok, Varadi se hravě dostal za obranu a jeho nadýchaný centr Střihavka trefil hlavou o tyč do branky.

Infobox

Tabulka střelců:
6 - Střihavka (Ostrava),
4 - Lafata (Jablonec),
3 - Gašparík (Most), Pecka (M. Boleslav),
2 - Frejlach (Liberec), Jarolím, Kalivoda, Fořt (všichni Slavia), Kaspřák (Slovácko), Zelenka (Brno).

Kouč Koubek už po druhém gólu sáhl ke dvěma střídáním, změnil rozestavení, ale to už nějaký systém nováčka dávno neexistoval. Jen sporadicky se Středočeši vymanili z pasti domácích narážeček a presinku. Přesto jednou zahrozili, ale Čápovu hlavičku na cestě do sítě nechtěně zastavil spoluhráč Kousal.

Ve středu hřiště Kladenští dál nestíhali. Za další díru v obraně je vytrestal Slončík, kterého křížným pasem uvolnil kanonýr Střihavka. Domácí špílmachr si posadil stopera a technicky pokořil Bičíka počtvrté.

Po obrátce Baník slevil z počáteční aktivity. Kladno alespoň na pohled vyrovnalo hru a dočkalo se i první gólové radosti v sezoně. Po Drozdově rohu přehlavičkoval les ostravských fotbalistů na malém vápně Kousal a Slončík na brankové čáře míč ještě přizvedl pod břevno.

I když Baník už v druhé půli nebyl tak agresivní a jeho živelná ofenziva zeslábla, muž večera vrátil rozdíl do čtyřbrankové podoby. Střihavka v 76. minutě přehodil Bičíka a jeho čtvrtému gólu už nedokázal zabránit ani dobíhající Drozd. Ostravský útočník se tak vyšvihl do čela průběžného pořadí ligových střelců, letos už nastřádal šest tref.

Branky: 5., 15., 21. a 76. Střihavka, 39. Slončík - 52. Kousal. Rozhodčí: Adámek - Chytil, Pelikán. ŽK: Klimpl - Strnad, Kousal. Diváci: 6496.
Ostrava: Raška - Marek, Pavlík, Klimpl, Čoupek - Rajtoral (66. Žůrek), Bystroň, Slončík (61. Magera), Tomašák - Střihavka (80. Mičola), Varadi. Trenér: Večeřa.
Kladno: Bičík - Strnad, Palša (19. Gross), Killar, Drozd - Michal (19. Hlava), Šimůnek, Kalina, Čáp (87. Hajník) - Cigánek, Kousal. Trenér: Koubek.

FC Slovan Liberec - 1. FC Brno 0:0

Fotbalisté Liberce domácí remízou poprvé ztratili body. Na rohové kopy sice obhájci titulu vyhráli 10:0, navíc hráli od 72. minuty v početní výhodě, ale ke gólu to nevedlo. Liberecký brankář Čech i brněnský Lejsal udrželi čisté konto i v pátém utkání.

Domácí nastoupili bez pravého obránce Šinglára, který si přivezl nakopnutí ze středečního utkání předkola Ligy mistrů v Moskvě. První poločas mnoho vzruchu nepřinesl. Mezi tyče se poprvé trefil po 15 minutách domácí Hodúr, ale Lejsal střelu bez problémů chytil. Největší šanci první půle měli hosté ve 29. minutě, ale při nebezpečné hlavičce kapitána Brna Trousila byl brankář Čech pozorný.

Vyústěním mírné převahy Liberce bylo pouze několik rohových kopů a dalších standardních situací. Ve 45. minutě chytil Lejsal trestný kop Zápotočného, jehož střela směřovala k tyči.

V úvodu druhé půle se dvakrát málem ocitl v nebezpečné pozici Zelenka, ale pokaždé byl zablokován domácím kapitánem Zápotočným. V 60. minutě se Zelenka zranil po střetu ve skrumáži a musel opustit hřiště. Na druhé straně po centru Janů chyběly Matulovi jen centimetry, aby dorazil míč u vzdálenější tyče.

V 70. minutě to domácí Pospěch zkusil střelou přes hlavu, ale Lejsal jeho pokus chytil. Brno se v této fázi hodně zatáhlo do obrany, až osm hráčů bránilo v pokutovém území. Po druhé žluté kartě byl vyloučen Pavlík, který fauloval Pospěcha.

V poslední čtvrthodině se Zápotočný vysunul dopředu a Liberec dokončoval zápas se třemi útočníky. Brněnští byli dále v defenzivě, poleháváním a zdržováním si proti sobě popudili domácí diváky.

Do šancí však liberecké hráče nepouštěli. Naopak v 74. minutě založili rychlý brejk, Holek obstřelil vyběhnuvšího Čecha, míč pomalu směřoval do opuštěné branky, ale vracející se Ančic jej odkopl do bezpečí.

V nastaveném čase liberecký Bílek střelou z 25 metrů trefil břevno. Minutu poté fauloval Holek Hodúra, dostal druhou žlutou kartu a byl také vyloučen. Brno však už remízu navzdory nastaveným pěti minutám ubránilo.

Rozhodčí: Adam - Kordula, Kubáň. ŽK: Zápotočný - Holek, Pavlík, Lejsal. ČK: 72. Pavlík, 90.+4 Holek. Diváci: 6310.
Liberec: Čech - Matula, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (59. Papoušek), Bílek, Hodúr, Pudil (81. Ančic) - Pospěch, Holenda (69. Blažek). Trenér: Lavička.
Brno: Lejsal - Siegl, Trousil, Pavlík, Gjoreski - Partyš, Holek, Polách, Střeštík (85. Simr) - Zelenka (62. Besta), Wagner (75. Mazuch). Trenér: Mazura.

Slavia Praha - SK Sigma Olomouc 3:0 (2:0)

Výhru Slavie připravil dvěma brankami Fořt, jednou se trefil Jarolím. Novému olomouckému trenérovi Vlastimilovi Petrželovi tak nevyšel návrat do české nejvyšší soutěže, kde se dnes objevil po více než čtyřech letech. Olomouc po třetí prohře za sebou zůstává poslední.

Petržela, do května kouč ruského Petrohradu, sice oproti poslednímu utkání udělal v základní sestavě pět změn, ovšem ani radikální řez Hanákům na Strahově příliš nepomohl. Hosté sice po sedmi minutách zahrozili dravým průnikem Pulkerta, který po kličce Krajčíkovi pálil těsně vedle, ale pak dění na hřišti jasně ovládli domácí.

Rychle kombinovali a hladce přecházeli přes olomouckou defenzivní hráz.A dnes navíc dokázali rychle zlomit střelecké prokletí, které je provázelo při posledních ligových zápasech s Libercem a v Brně a také ve čtvrtečním duelu Poháru UEFA s ázerbajdžánským Jevlachem.

Po šestnácti minutách vytáhl Krajčíkovu ránu na břevno olomoucký gólman Vojáček, po následném rohu ale obrana Sigmy nechala pohodlně hlavičkovat Fořta a ten ukončil čekání na svůj první letošní gól.

Třiadvacetiletý útočník dnes byl při chuti: ve 28. minutě si naběhl na přízemní centr svého kolegy z útočné dvojice Vlčka a chytrou tečí zařídil pro Slavii už dvoubrankový náskok. Jeho jméno si do bloku asi poznamenal i kouč Tottenhamu Hotspur Martin Jol, který svůj tým povede proti Slavii v zářijových zápasech 1. kola Poháru UEFA.

Olomoucký tým tak přišel i o poslední zbytky sebevědomí, hosté kazili jednoduché míče při rozehrávce a také v obraně kupili chybu na chybu. Nakonec mohli být rádi, že po dalších dvou šancích Vlčka neodcházeli do kabin s ještě větším debaklem.

Rozladěný Petržela v poločase sáhl hned ke dvěma střídáním a hlavně příchod brazilského režiséra Melinha Sigmě částečně pomohl. Hosté podrželi míč víc ve středu pole, ale ve finální fázi byli úplně neškodní. Slávisté sice už nehýřili aktivitou jako v prvním poločase, ale když se dostali před Vojáčkovu branku, pokaždé byli nebezpeční.

Dokázali to i čtvrt hodiny před koncem, když se do míče opřel kapitán Jarolím a jeden z olomouckých zadáků tečoval míč mimo dosah Vojáčka. Ten pak ještě svůj tým podržel při krásném voleji Švece a pak navíc chytil míč těsně před Vlčkem, kterého vtipnou patičkou posílal do šance Švento. I tak ale diváci vyprovázeli slávisty ze hřiště skandovaným aplausem, Sigma naopak ze Strahova popáté za sebou odjela s prohrou.

Branky: 16. a 28. Fořt, 74. Jarolím. Rozhodčí: Příhoda - Handlíř, Drastík. ŽK: Krajčík - R. Hubník, Pulkert, Kaščák. Diváci: 3232.
Slavia: Vorel - Krajčík, Suchý, Latka, Hubáček - Janda (83. Nečas), L. Jarolím, Švec, Švento - Vlček, Fořt (75. Hrdlička). Trenér: K. Jarolím.
Olomouc: Vojáček - Škerle (46. Melinho), Hudec, Horáček, R. Hubník - Randa, Rýdel, Kaščák (71. P. Kobylík), Pulkert - M. Hubník, Schulmeister (46. Chmelíček). Trenér: Petržela.

SK Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 1:0 (1:0)

O vítězství ligového nováčka rozhodl prvním góle po návratu do nejvyšší soutěže Karel Poborský.

Pro domácí přitom zápas nezačal dobře. Už v 9. minutě totiž musel odstoupit útočník Jeslínek, který se zranil v souboji se Šuškavčevičem. Hosté byli aktivní především zásluhou vysunujícího se záložníka Vozábala, který byl ještě na jaře v Českých Budějovicích kapitánem a proti svým bývalým spoluhráčům se chtěl vytáhnout.

Hned v úvodu se blýskl individuálním průnikem, ale vypálil těsně vedle. Na druhé straně však nečistě zastavený protiútok potrestal Poborský, jehož přímý kop z dobrých třiceti metrů přinesl domácím v 17. minutě vedení.

Brankář Drobisz nestačil na letící míč reagovat, neboť jej ve výskoku tísnil útočník Svátek. Po dalším přímém kopu v podání Poborského nastřelil Baláž břevno. Šanci měl také hostující Dragoun, jehož bombu gólman Filipko s obtížemi vytáhl na roh.

Po změně stran Slovácko posílilo ofenzivu, když osamoceného Vránu na hrotu doplnil loňský střelecký král Ivana. Očekávaný tlak hostí však neměl dlouhé trvání. Jihočeši si včas uvědomili, že nemohou jen bránit hubený náskok a byl to kapitán týmu Horejš, kdo jako první prověřil brankáře Drobisze.

Pak sice domácí obrana musela řešit chvilkový nápor hostí, ale v 74. minutě přišly velké chvíle Budějovic. Nejprve Baláž z jedenácti metrů pravačkou poslal míč přímo do náruče Drobisze, z dalšího útoku Poborský z pravé strany vypálil nad branku a po něm Svátek střílel těsně vedle.

O minutu později Poborský milimetrovým pasem našel nabíhajícího Volešáka, ale ten v rychlosti míč nezpracoval. Bombou z dálky se prezentoval také hostující Zeher, ale Filipko byl na místě a vyrovnání odvrátil.

Branka: 17. Poborský. Rozhodčí: Čecháček - Jiřík, Hojsík. ŽK: Baláž, Poborský, Svátek - Lysoněk, Zeher. Diváci: 4600.
České Budějovice: Filipko - Kladrubský, Horejš, Homoláč, Žižka - Poborský, Dvořák, Volešák, Adamec (65. Plocek, 83. Bureš) - Svátek, Jeslínek (9. Baláž). Trenér: Cipro.
Slovácko: Drobisz - Kaspřák, Šuškavčevič (46. Racko), Vrba, Lysoněk (80. Zeher) - Malár (46. Ivana), Dragoun, Vozábal, Rajnoch, Roth - Vrána. Trenér: Plíšek.

FK Marila Příbram - FK Jablonec 97 0:1 (0:1)

Vítězný gól Jabloneckých dal David Lafata a byla to už jeho čtvrtá trefa v této sezoně.

Zatímco na své Střelnici ve třech zápasech ještě nevyhráli, ze soupeřova hřiště si v neděli už podruhé odvezli tři body. Po Kladnu uspěli i u Litavky a autor vítězného gólu měl stejné jméno: David Lafata.

Domácí sice měli mírnou optickou převahu, ale bez jakéhokoli efektu. Jablonecké útoky byly přece jen nebezpečnější a ve 26. minutě byli hosté za aktivitu odměněni.

Jindřišek rozehrál rohový kop, odražený míč se dostal k Lafatovi a ten bombou pod břevno nedal brankáři Pařízkovi šanci. Pro střelce to byl už čtvrtý gól v této sezoně, nikdo jiný z Jablonce se ještě netrefil. Domácí pak přece jen trochu přidali, ale Špita v brance vážněji neohrozili.

Naopak Lafata mohl v 56. minutě náskok hostí zdvojnásobit. Šel sám na brankáře, ale Pařízek mu pádem pod nohy šanci sebral. Pak už definitivně převzali iniciativu domácí a v 67. minutě měl vyrovnání na dosah Klesa. Sám před prázdnou brankou však trefil jen břevno.

Příbramský tlak narůstal, zvláště když trenér Pavel Tobiáš vsadil na hru na tři útočníky, ale ani příchod Kaplana s Vošahlíkem změnu skóre nepřinesl. V jablonecké brance totiž čaroval Špit, který zneškodnil střely Polodny i Svitáka. A když byl osm minut před koncem po Svitákově hlavičce přece jen překonán, zastoupil ho na brankové čáře Laciga.

Zoufalé pokusy o vyrovnání k ničemu nevedly, naopak těsně před koncem přišli domácí o Formánka, který po druhé žluté uviděl i červenou kartu. Jablonec uhájil těsné vedení a po čtyřech letech si z Příbrami znovu odvezl výhru.

Branka: 26. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Zlámal, Pokorný. ŽK: Mácha, Pilík, Formánek - Kučera, Zábojník. ČK: 90+2. Formánek. Diváci: 3267.
Příbram: Pařízek - Lesák (75. Vošahlík), Navrátil, Formánek, Mácha - Klesa, Sviták, Otepka, Šindelář (70. Bartoš) - Pilík (46. Kaplan), Polodna. Trenér: Tobiáš.
Jablonec: Špit - Jindřišek, Zábojník, Kučera, Loučka - Petržela (17. Smíšek), Hušek, Kordula (90. Eliáš), Weber (22. Laciga) - Lafata, Baranek. Trenér: Rada.

FC Tescoma Zlín - FC Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)

O jejich první výhru Plzně venku se v rozpětí šesti minut po změně stran postarali David Limberský a Marek Jarolím. Za domácí snížil Martin Bača.

Plzeňský kouč Bílek poprvé využil zkušeného obránce Müllera, ale ten společně se svými kolegy v defenzivě moc práce neměl. Západočeši totiž vstoupili do utkání povzbuzeni poslední výhrou nad Teplicemi a začali hodně sebevědomě.

Už ve druhé minutě se z pětatřiceti metrů opřel do přímého kopu Rezek, míč však skončil na břevně Baránkovy brány. Vzápětí po centru Martina Knakala mířil Pilař hlavou nad břevno.

Domácí byli nepovedeným začátkem zaskočeni a nebyli schopni vymyslet souvislejší akci. Zato fotbalisté Plzně byli nadále při chuti. Nahrávku Rezka museli odvracet zlínští zadáci, rána stejného hráče levačkou jen těsně minula cíl a proti Fillovi musel zasahovat Baránek.

Svěřenci trenéra Uličného poprvé zahrozili až po půlhodině, Činčalův průnik však zakončil Lukaštík nepřesně.

Ani po změně stran Plzeňští ze svého snažení neubrali a v 53. minutě se dočkali zasloužené odměny. Za šestnáctkou zamířil hostující kapitán Limberský a trefil se po zemi přesně k levé tyči. O pět minut přišel Zlín utrpěl další šok, dvoubrankový náskok zajistil Západočechům tečovanou střelou Martin Jarolím.

Kouč Uličný postupně zareagoval na nepříznivý vývoj třemi změnami. Střídající Žemlík měl na noze snížení, ale v koncovce selhal. Až v 66. minutě se domácí přece jen dočkali, za plzeňskou obranu si naběhl Bača, přehodil Daňka a dostal svůj tým znovu do hry.

Hosté pak až do konce odolávali tlaku Zlína. Hrdinou utkání se mohl stát střídající Žemlík, ale neproměnil dvě příležitosti, největší možnost vyrovnat odmítl další náhradník Farbák, který těsně před koncem zblízka minul odkrytou branku.

Branky: 66. Bača - 53. Limberský, 58. Jarolím. Rozhodčí: Kocián - Slavík, Pospíšil. ŽK: Švach, Žemlík - Pilař, Müller. Diváci: 1758.
Zlín: Baránek - Červenka, Zbožínek, Švach, Jelínek (62. Žemlík) - Kraus, Vrtělka (58. Farbák), Šmahaj (57. Opiela), Lukaštík - Bača, Činčala. Trenér: Uličný.
Plzeň: Daněk - M. Knakal, Müller, Zakopal, Smola - Fillo, Jarolím (69. Trapp), Pilař, Limberský - Rezek (86. Procházka), Krbeček (55. Smejkal). Trenér: Bílek.

1. Mladá Boleslav 5 4 1 0 9:1 13
2. Liberec 5 4 1 0 7:0 13
3. Ostrava 5 3 0 2 10:7 9
4. Slavia 5 3 0 2 8:5 9
5. Brno 5 2 3 0 2:0 9
6. Plzeň 5 2 2 1 5:3 8