Baroš řádil i v Aténách. Jarolím a Rozehnal s ostudou

Red Spo, ČTK
17. 9. 2009 23:20
Brankář Drobný se zranil
Fotbalisté Galatasaraye Istanbul se v Evropské lize radují z gólu do sítě Panathunaikosu. | Foto: Reuters

Praha  - Český fotbalový reprezentant Milan Baroš potvrdil střeleckou formu a pomohl Galatasarayi Istanbul gólem k vítězství 3:1 v úvodním utkání skupiny Evropské ligy na půdě Panathinaikosu Atény.

Pro Baroše to byl čtvrtý gól v letošním ročníku Evropské ligy a třináctý ve třinácti soutěžních utkáních, která na podzim odehrál.

Galatasaray i díky Barošovi dosud neprohrál a nastřílel v průměru více než tři branky na zápas. Ani obrana Panathinaikosu mu nedokázala odolat. Už v páté minutě utekl po pravé straně Baroš a jeho akci přesně zakončil Brazilec Elano.

Panathinaikos, který je doma velmi silný, což v předkole Ligy mistrů poznala i pražská Sparta, tentokrát soupeři nestačil a byl rád, že o poločase prohrával jen o gól.

Hned po změně stran uvolnil Baroše Mehmed Topal a český kanonýr zvýšil na 2:0. A když si o deset minut později dal vlastní gól domácí Sarriegi, bylo o vítězi rozhodnuto. Salpingidis již jen snížil.

Ve skupině B, kam patří i Slavia Praha, si favorizovaná Valencie odvezla ze hřiště francouzského Lille bod za remízu 1:1. Hosté šetřili opory, když jen na lavičce zůstali mimo jiné útočníci Villa a Mata.

Jaroslav Drodný (Hertha Berlín) je odnášen na nosítkách poté, co se zranil v utkání Evropské ligy s Ventspilsem. | Foto: Reuters

Druhý jmenovaný v 77. minutě vyběhl na hřiště a po několika desítkách sekund zajistil Valencii vedení. To však vydrželo jen do 86. minuty, kdy vyrovnal Gervinho.

V souboji soupeřů Sparty ve skupině K se z výhry radovala rumunská Kluž, která doma porazila FC Kodaň 2:0. O úvodní gól se v 53. minutě postaral záložník Juan Culio a čtvrthodiny před koncem potvrdil výhru střídající útočník Traoré.

Za hosty nastoupili oba čeští fotbalisté. Zdeněk Pospěch odehrál celé utkání, Libor Sionko do hry zasáhl v 63. minutě.

Drobného odnesli na nosítkách

Smůlu měl český reprezentační brankář Jaroslav Drobný, který za Herthu Berlín odchytal proti Ventspilsu jen 20 minut, než si při nešťastném pádu poranil pravý stehenní sval a musel vystřídat. Rozsah zranění ukáže až páteční lékařská prohlídka. Hertha bez něj neudržela vedení a s lotyšským mistrem jen remizovala 1:1.

Nedařilo se ani dalšímu německému celku Hamburku. Lídr bundesligy nepotvrdil dobrou formu a překvapivě prohrál 0:3 na hřišti Rapidu Vídeň. Jasnou porážku neodvrátili ani čeští reprezentanti David Rozehnal a David Jarolím.

Reputaci německých týmů alespoň trochu zachraňovaly Brémy. Loňský finalista Poháru UEFA však měl namále, když na hřišti Nacionalu Funchal přišel o dvoubrankový náskok. Výhru Werderu 3:2 zařídil pět minut před koncem svým druhým gólem Pizarro.

Poslední vítěz Poháru UEFA Šachtar Doněck začal jasným vítězstvím 4:1 nad Bruggami. Chyběl u toho Tomáš Hübschman, který nebyl ani na lavičce.

Jasnou výhru si připsal i anglický Everton, který doma přehrál AEK Atény 4:0. Částečně tak napravil zklamání ostrovních celků, když Fulham jen remizoval na hřišti CSKA Sofia a Celtic Glasgow prohrál 1:2 s přemožitelem Teplic Hapoelem Tel Aviv.

Fotbalová Evropská liga:
Skupina A:

Ajax Amsterodam - FC Temešvár 0:0
Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Dinamo Záhřeb - Anderlecht Brusel 0:2 (0:0)
Branky:
74. Bernárdez, 88. Legear. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

1. Anderlecht Brusel 1 1 0 0 2:0 3
2. Ajax Amsterodam 1 0 1 0 0:0 1
Temešvár 1 0 1 0 0:0 1
4. Dinamo Záhřeb 1 0 0 1 0:2 0

Skupina B:
OSC Lille - FC Valencie 1:1 (0:0)
Branky: 86. Cervinho - 78. Mata. Rozhodčí: Tudor (Rum.).
Lille: Butelle - Beria, Rami, Chedjou, Emerson - Hazard, Balmont (76. Mavuba), Dumont, Obraniak, Aubameyang (63. Frau) - Vittek (69. Gervinho).
Valencie: César Sánchez - Bruno Saltor, Maduro, Navarro, Mathieu - Albelda - Joaquín, Míchel, Alba (77. Mata) - Miku (66. Banega) - Žigič (86. Villa).

1. FC Janov 1 1 0 0 2:0 3
2. Lille 1 0 1 0 1:1 1
Valencia 1 0 1 0 1:1 1
4. Slavia Praha 1 0 0 1 0:2 0

Skupina C:
Hapoel Tel Aviv - Celtic Glasgow 2:1 (0:1)
Branky:
74. Vučičevič, 88. Lala - 25. Samaras. Rozhodčí: Allaerts (Belg.).

Rapid Vídeň - Hamburk 3:0 (2:0)
Branky:
35. Hofmann, 44. Jelavič, 75. Drazan. Rozhodčí: Bebek (Chor.).

Branky:
34. Pisczarek - 48. Gauračs. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

SC Heerenveen - Sporting Lisabon 2:3 (1:2)
Branky:
12. Sibon, 77. Dingsdag - 17., 40. a 88. Liedson. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).

Branky:
62. Michel - 65. Kamara. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

FC Basilej - AS Řím 2:0 (1:0)
Branky:
11. Carlitos, 87. Almerares. Rozhodčí: Carballo (Port.).

1. Basilej 1 1 0 0 2:0 3
2. CSKA Sofia 1 0 1 0 1:1 1
Fulham 1 0 1 0 1:1 1
4. AS Řím 1 0 0 1 0:2 0

Skupina F:
Panathinaikos Atény - Galatasaray Istanbul 1:3 (0:1)
Branky:
78. Salpingidis - 5. Elano, 48. Baroš, 58. vlastní Sarriegi. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

Sturm Štýrský Hradec - Dinamo Bukurešť 0:1 (0:0).

Branka:
59. Foggia - 82. Schiemer, 90.+3 Janko. Rozhodčí: Ennjimi (Fr.).

Rozhodčí: Královec (ČR).

Fenerbahce Istanbul - Twente Enschede 1:2 (0:0)
Branky:
71. Mehmet Topuz - 75. a 80. Nkufo. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).

1. Twente Enschede 1 1 0 0 2:1 3
2. Steaua Bukurešť 1 0 1 0 0:0 1
Šeriff Tiraspol 1 0 1 0 0:0 1
4. Fenerbahce Istanbul 1 0 0 1 1:2 0

Skupina I:
Benfica Lisabon - BATE Borisov 2:0 (2:0)
Branky:
36. Nuno Gomes, 41. Cardozo. Rozhodčí: Kircher (Něm.).

FC Everton - AEK Atény 4:0 (3:0)
Branky:
10. Yobo, 17. Distin, 37. Pienaar, 82. Jo. Rozhodčí: Malek (Pol.). ČK: 90. Saha - 55. Araujo.

Branky:
62. Geraets - 11. Gai, 19. Willian, 35. Srna, 75. Kravčenko. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).

Partizan Bělehrad - FC Toulouse 2:3 (1:2)
Branky:
23. Krstajič, 67. Cléo - 30. a 38. Sirieix, 49. Pentecote. Rozhodčí: Deleri (Tur.).

Branka:
52. Juan Culio, 75. Traoré. Rozhodčí: Kubalkov (Běl.).
Kluž: Nuno Claro - Tony, Cadú, Alcantara, Panin - Juan Culio, Muresan, Peralta (77. Dani), Deac - Koné (46. Traoré), Dubarbier (54. Mara).
Kodaň: Wiland - Pospěch, Larsson, Antonsson, Wendt - Vingaard (63. Sionko), Kristensen (77. Delaney), Hutchinson, Kvist - Santin, Almeida (28. N´Doye).

1. Kluž 1 1 0 0 2:0 3
2. PSV Eindhoven 1 0 1 0 2:2 1
Sparta Praha 1 0 1 0 2:2 1
4. FC Kodaň 1 0 0 1 0:2 0

Skupina L:
Athletic Bilbao - Austria Vídeň 3:0 (2:0)
Branky:
8. z pen. a 24. Llorente, 56. Muniain. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Nacional Funchal - Werder Brémy 2:3 (0:1)
Branka:
68. Felipe Lopez, 75. Halliche - 55. a 85. Pizarro, 39. z pen. Frings. Rozhodčí: Moen (Nor.).

1. Bilbao 1 1 0 0 3:0 3
2. Werder Brémy 1 1 0 0 3:2 3
3. Nacional Funchal 1 0 0 1 2:3 0
4. Austria Vídeň 1 0 0 1 0:3 0