Barcelonu srazil brazilský brejk

Reuters, SportPlus
18. 12. 2006 13:30
Jokohama - Vládci evropského klubového fotbalu, vítězové Ligy mistrů z Barcelony, odletěli v pondělí z Japonska se svěšenými hlavami.
Obránce Barcelony Motta (vpravo) a útočník Internacionalu Fernandao ve finále Mistrovství světa klubů FIFA.
Obránce Barcelony Motta (vpravo) a útočník Internacionalu Fernandao ve finále Mistrovství světa klubů FIFA. | Foto: Reuters

Ve finále misrovství světa klubů je nečekaně porazil brazilský Internacional. Katalánští technikové se v závěrečném zápase soutěže stali dosud poslední obětí defenzivní taktiky Jihoameričanů.

Před 67 tisíci diváků na jokohamském stadionu Barcelona celý zápas naprosto dominovala. Osm minut před konce však náhradník Adriano z ojedinělého brejkového protiútoku skóroval, a protože barcelonští střelci nebyli schopni své šance proměnit, museli se rozloučit s vidinou prvního mezikontinentálního vítězství.

"Není to tak, že jsme najednou nuly," řekl po utkání nizozemský trenér Bacelony Frank Rijkaard, ale jeho pohyby naznačovaly, že mu dobře po těle nebylo.

"Máme skvělé hráče, ale dnes jsme správně nefungovali. Zaplatili jsme za to, že jsme neproměnili tolik vyložených šancí. Není to ale chyba hráčů, je to moje osobní selhání. Možná jsem udělal chybu já," bral na sebe vinu Rijkaard.

Dosavadní dva roky soutěže, jež se za účastí šesti vítězů kontinentálních soutěží ne a ne získat náležité renomé, evropským týmům nepřály.

Způsob, jímž Barcelona podlehla Internacionalu, dal vzpomenout na finále loňského ročníku. V něm Liverpool prohrál také 0:1, když mu rozhodčí neuznali celkem tři vstřelené góly.

Poprvé se klubové mistrovství světa, jak světová fotbalová federace turnaji říká, odehrálo před šesti lety (na domácí půdě zvítězili brazilští Corinthians). V roce 2001 však FIFA musela soutěž zrušit, protože zkolaboval její marketingový partner, konsorcium ISMM/ISL.

Barcelona byla jasným favoritem soutěže. Očekávalo se, že se stane prvním evropským vítězem a překoná tak úspěchy, jichž s klubem dosahoval na začátku 90. let legendární Nizozemec Johan Cruyff.

Ten po vítězství v Lize mistrů v roce 1992 prohrál ve finále Interkontinentálního poháru (jednozápasový předchůdce dnešního turnaje) 1:2 se Sao Paulem.

Fotbalisté Internacionalu slaví vítězství nad FC Barcelona ve finále MS klubů.
Fotbalisté Internacionalu slaví vítězství nad FC Barcelona ve finále MS klubů. | Foto: Reuters

Ale skvělá barcelonská kombinace ve středu pole tentokrát nevedla ke smrtícímu zakončení, jež by jejich herní převahu nad Internacionalem vyjádřilo brankově.

Hlavní postavou Rijkaardova týmu měl být Ronaldinho, jenž v semifinále rozhodující měrou pomohl rozdrtit mexickou Ameriku 4:0.

Podle agentury Reuters však Brazilec působil dojmem, že už myslí na pondělní vyhlašování ceny nejlepšího hráče FIFA za rok 2006 v Curychu.

Zejména v druhém poločase nebyl vidět, takže útoky na branku soupeře táhli především Deco a Xavi. Hned po zápase odletěl Ronaldinho se šéfem FIFA Seppem Blatterem do Švýcarska.

Internacional přišel před finálovým zápasem o několik klíčových hráčů, kteří mu v srpnu pomohli vyhrát Pohár osvoboditelů.

Trenér Abel Braga se proto uchýlil k netradiční motivační taktice: "Zavřeli jsme hráče na 15 minut do jedné místnosti, abychom je více nežhavili. A zabralo to," pochvaloval si kouč.

Egyptský tým Al Ahlí, jenž skončil loni šestý, si letos výrazně polepšil a v zápase o třetí místo porazil Ameriku.

Sepp Blatter a jeho lidé však museli přiznat, že účast novozélandských amatérů z Auckland City úroveň turnaje nijak zvlášť nepozvedli (aniž by to byla jejich vina).

Podle šéfa FIFA za to může Austrálie, která "dezertovala" a připojila se k Asijské federaci. Podle Blattera by však v soutěži mělo napříště nastoupit osm týmů.

 

Právě se děje

Další zprávy