Barcelona vyhrála mistrovství světa, má šestou trofej

19. 12. 2009 19:46
Barcelona získala už šestou trofej
Lionel Messi slaví gól
Lionel Messi slaví gól | Foto: Reuters

Abú Zabí - Mistrovství světa klubů vyhráli poprvé v historii fotbalisté Barcelony. V sobotním finále v Abú Zabí porazili argentinský celek Estudiantes 2:1 po prodloužení a získali šestou trofej v sezoně.

Góly Barcelony dali Pedro a Lionel Messi.

Španělský šampion přitom prohrával od 37. minuty, kdy se trefil Mauro Boselli. Vítěz Ligy mistrů poté zápasu dominoval a v normální hrací době vyslal na branku šest střel zatímco soupeř jen dvě.

Vyrovnat se katalánskému celku ale podařilo až v 89. minutě díky střídajícímu Pedrovi.

Následné prodloužení rozhodl hvězdný Argentinec Lionel Messi, který poprvé v kariéře nastoupil proti týmu ze své vlasti. Majitel Zlatého míče zajistil španělskému klubu zisk šesté trofeje v jednom roce, což se předtím žádnému jinému týmu nepovedlo.

Barcelona letos vyhrála španělskou ligu i pohár, Ligu mistrů a evropský a španělský Superpohár.

V triumf na mistrovství světa klubů proměnil tým trenéra Pepa Guardioly až třetí finálovou účast. O titul hrál na turnaji také v letech 1992 a 2006.

V týmu poražených naopak nenavázal kapitán Juan Sebastián Verón na svého otce, který s Estudiantes vyhrál v roce 1968 tehdejší Interkontinentální pohár.

Korejský Pohang obsadil třetí místo, které si zajistil výhrou 4:3 v penaltovém rozstřelu s mexickým Atlante. V normální hrací době skončil zápas 1:1, prodloužení se nehrálo.

Vítěze asijské Ligy mistrů Pohang poslal do vedení tři minuty před poločasem Denilson.

Pro brazilského útočníka to byl čtvrtý gól ve třech zápasech na turnaji ve Spojených arabských emirátech. O vyrovnání se minutu po zahájení druhé půle postaral útočník Rafael Márquez Lugo.

Když byl výsledek zápasu po devadesáti minutách nerozhodný, následoval rovnou penaltový rozstřel. V něm Pohang zvítězil 4:3.