Arsenal i Real končí v Lize mistrů

ČTK, SportPlus
7. 3. 2007 23:23
Praha - Po Barceloně skončili v letošním ročníku Ligy mistrů i fotbalisté Arsenalu a Realu Madrid. Uvnitř: GALERIE

Fotbalisté Arsenalu vypadli v osmifinále Ligy mistrů poté, co ve středu bez zraněného záložníka Tomáše Rosického remizovali doma 1:1 s Eindhovenem.

• Arsenal má před odvetou strach z Farfána - čtěte ZDE

Londýnský klub sice dokázal smazat jednobrankovou ztrátu z prvního utkání v Nizozemsku, ale v závěru inkasoval vyrovnávací gól. Arsenal tak nezopakuje loňskou finálovou účast v soutěži, kterou v úterý opustil i obhájce trofeje FC Barcelona.

Arsenal sice od 58. minuty vedl, když hostující Alex smolně zamířil do vlastní branky, ale sedm minut před koncem hlavou ten samý hráč vyrovnal a odčinil předchozí zaváhání.

• Bookmakeři: Ligu mistrů vyhraje Chelsea - čtěte ZDE
    Srovnání a šance týmů podle BettingCentra

Čtvrtfinálovou účast si vedle Eindhovenu zajistily i Bayern Mnichov s Manchesterem United. V soutěži už zůstávají pouze dva čeští fotbalisté.

Po gólmanovi Chelsea Petru Čechovi se do čtvrtfinále podívá i Marek Jankulovski s AC Milán, který vyřadil Celtic Glasgow s Jiřím Jarošíkem. Italský tým postoupil díky vítězství 1:0 po prodloužení, v obou zápasech za 90 minut branka nepadla.

Bayern porazil Real Madrid 2:1 a postoupil díky více brankám vstřeleným na hřišti soupeře. Mnichovskému celku výrazně pomohl Roy Makaay, který dal v jedenácté sekundě utkání nejrychlejší gól v historii soutěže.

Roli favorita potvrdil v souboji s Lille i lídr anglické ligy Manchester United. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona nad francouzským sokem vyhráli díky brance veterána Henrika Larssona 1:0 a navázali na stejnou výhru z prvního klání.

Arsenal mezi elitní osmičkou Ligy mistrů nedoplní své rivaly z Premier League, Manchester a Chelsea. Londýňané sice měli většinu zápasu více ze hry, ale v prvním poločase se ve velkých šancích neprosadili Baptista s Tourém. Šťastné branky se dočkali až v 58. minutě, kdy se dezorientovaný stoper Alex nechtěně trefil do vlastní branky.

Arsenal si pak vynutil velkou převahu, postupový gól měli na noze Adebayor s Fabregasem, ale sedm minut před koncem přišel šok. Hleb zbytečně fauloval u postranní čáry a po následném trestném kopu brazilský stoper Alex přesnou hlavičkou nechal zapomenout na svůj předchozí kiks a poslal Eindhoven po dvou letech do čtvrtfinále.

Španělský fotbal ztratil ve dvou dnech v Lize mistrů oba své elitní vyslance. V úterý vypadla Barcelona, dnes se v Mnichově rozplynuly postupové šance Realu. "Bílý balet" sice měl po úvodní výhře 3:2 k dobru jeden gól, ale rozdíl hned v první minutě smazal nizozemský útočník Makaay.

Naděje Realu se definitivně rozplynuly v 66. minutě, když se přesně trefil brazilský stoper Lúcio, snížení Van Nistelrooije z penalty sedm minut před koncem už Real nezachránilo a královský velkoklub jen podtrhl své letošní tápání.

Lille svedlo s Manchesterem při své premiéře ve vyřazovací fázi Ligy mistrů statečnou bitvu. Doma Olympique prohrál po sporné brance Giggse, který dal gól z trestného kopu ve chvíli, kdy si hosté teprve stavěli zeď.

Ve středu Francouzi na stadionu Old Trafford dlouho usilovali o vyrovnání série, ale nizozemský brankář Van der Sar se vytáhl proti střelám Keity, Dumonta i Obraniaka. Osmnáct minut před koncem Manchester uklidnil svojí brankou švédský kanonýr Henrik Larsson, který se tak před návratem do Helsingborgu stylově rozloučil s Ligou mistrů v dresu United.

Vyrovnanou bitvu mezi AC Milán a Celtikem rozhodla až v prodloužení branka brazilského záložníka Kaká, jenž se šesti góly vede tabulku střelců.

To už na hřišti nebyl Jarošík, po jehož střele zasáhl míč v pokutovém území rukou domácí legendy Maldiniho, ale rozhodčí penaltu neodpískal. Jarošík vystřídal po hodině hry, Jankulovski patřil znovu k nejaktivnějším hráčům AC a na hřišti strávil celý zápas.