Ani formule 1 neunikla fotbalové horečce

Radek Vičík Radek Vičík
7. 7. 2006 0:00
Praha - O čem se v těchto dnech nejvíc mluví v zákulisí formule jedna? O motorech? O pneumatikách? Ne, o fotbale.
Tiago Monteiro (vlevo) i druhý pilot Midlandu Christijan Albers se v depu objevili ve fotbalovém dresu.
Tiago Monteiro (vlevo) i druhý pilot Midlandu Christijan Albers se v depu objevili ve fotbalovém dresu. | Foto: Reuters

Piloti formule jedna, jejich mechanici a technici stejně jako všichni ostatní muži v zákulisí žijí kromě práce také světovým šampionátem v Německu.

Nebylo výjimkou, když se v boxech objevily reprezenatční dresy nebo si některý pilot na monopost namaloval motiv, jenž měl povzbudit právě ty jeho fotbalové barvy.

Velké obrazovky nejen pro monoposty

Fotbal se nejdražšího motoristického seriálu nedotkl jen v rovině fandění, ale i z hlediska logistiky a služeb pro fanoušky.

Tak už při Velké ceně Británie se v sobotu 10. června na všech velkoplošných obrazovkách na okruhu v Silverstone po skončení kvalifikace promítal úvodní zápas anglické reprezentace.

Několik desítek tisíc diváků tam mělo možnost vidět nejen kvalifikační triumf Fernanda Alonsa, ale také hubené vítězství Angličanů nad týmem Paraguaye 1:0 vlastní brankou kapitána soupeře Gamarry.

Z Evropy si pak mistrovství světa F1 odskočilo na dvě zastávky v zámoří. Kanaďany ani Američany fotbal tolik nebral, ale kvůli televizním divákům byly uzpůsobeny termíny kvalifikací i závodů.

Diváci v Silverstone sledují po skončení kvalifikace fotbal na velkoplošných obrazovkách.
Diváci v Silverstone sledují po skončení kvalifikace fotbal na velkoplošných obrazovkách. | Foto: Reuters

Třeba Velká cena Kanady se v neděli 25. června vešla přesně do dvouhodinového "okénka" mezi osmifinále Anglie - Ekvádor a Portugalsko - Nizozemsko.

Ale kdyby se zápas Angličanů dostal až do prodloužení, byly by celé hrátky s časy na nic, protože by zákonitě došlo ke kolizi mezi fotbalem a startem velké ceny. Bosse formule jedna Bernnie Ecclestona tak určitě potěšil přesně mířený volný kop Davida Beckhama.

Euforie z vítězství Anglie jakoby narušila jindy tak perfektně fungující tým jako je McLaren. Mechanici dvakrát zaváhali při výměně pneumatik u Kimmi Räïkkönena. Nejdřív chybělo jedno kolo, podruhé se nedařilo dotáhnout matice.

Portugalsko vs. Nizozemsko 2:0

V den konání Velké ceny Kanady bylo asi nejvíc dusno v depu stáje Midland. V kokpitu vozu MF1 se totiž letos sešli Portugalec Tiago Monteiro a Nizozemec Christijan Albers. Tedy muži, jejichž barvy se střetly v osmifinále fotbalového MS v den, kdy se závod jel.

Oba se špičkovali celý víkend a vše vyvrcholilo incidentem hned v prvním kole velké ceny. Monteiro totiž udělal krátce po startu chybu a zezadu narazil do Midlandu svého stájového kolegy, čímž i jej vyřadil ze závodu.

"Hned jsem šel za ním (Albersem, pozn. red.) a omluvil jsem se mu. Udělal jsem chybu, zablokovala se mi zadní kola a přímo jsem to do něj napálil. Promluvili jsme si o tom a on vše pochopil," uvedl po závodě Tiago Monteiro.

"Mám pocit, že Tiago prostě zapomněl šlápnout na brzdu," glosoval vše jeho kolega v Midlandu.

Christijan Albers.
Christijan Albers. | Foto: Reuters

Albers si však svůj kalich hořkosti musel v Kanadě dopít až do dna. Půlhodinu po skončení závodu se oba rivalové s ostatními členy stáje sešli u televizní obrazovky, aby shlédli osmifinálový zápas Portugalsko - Nizozemsko.

Po devadesáti minutách se radoval Monteiro a Nizozemci zbyly jen oči pro pláč. "Byl to hodně špatný den. Nejdřív do mě Portugalec narazil, a pak náš tým prohrál. A zase v tom byli Portugalci. To byl dvojnásobný důvod, abych byl naštvaný," smutnil Christijan Albers.

"Určitě to Christijana nepotěšilo. Víc než naše kolize ho určitě naštvalo vyřazení fotbalistů," smál se Portugalec.

Tiago Monteiro jako by s výkony portugalských fotbalistů rostl. O týden později zajel při kvalifikaci na Grand prix USA nejlepší výkon v sezoně, když si vyjel 15. místo na startovním roštu.

Stalo se tak jen pár desítek minuto poté, co Portugalci ve čtvrtfinále MS vyřadili na penalty Angličany. "Byl to velký den pro Portugalsko. Jak pro mě, tak pro náš fotbalový tým. Budu hrdý na to, že mám na voze i kombinéze naši vlajku," liboval si jezdec.

Schumacher kvůli fotbalu vyjel z trati

Nejlepším fotbalistou mezi dvaadvaceti piloty F1 je Michael Schumacher. Sedminásobný světový šampion by se podle mínění mnoha odborníků bez problémů uplatnil i v nejlepších ligách.

Místo toho však Němec velmi dobře kroutí volantem a zakope si jen tak pro radost a pro charitu. To mu však nebrání, aby spolu s bratrem Ralfem, Nico Rosbergem a Nickem Heidfeldem vášnivě sledoval výkony německého celku na světovém šampionátu.

Michael Schumacher při fotbalovém zápase na Národním stadionu v Bahrajnu.
Michael Schumacher při fotbalovém zápase na Národním stadionu v Bahrajnu. | Foto: Reuters

Ale při pátečním volném tréninku kvalifikace v Indianapolis svoji fotbalovou vášeň trochu přehnal, když s vozem skončil mimo trať. A jak sám přiznal, mohl za to světový šampionát.

"Asi moje myšlenky stále zůstaly na berlínském trávníku," usmíval se poté, co po odpískání prvního poločasu čtvrtfinále MS s Argentinou ujel na americkém okruhu jediné kolo.

Tento víkend má svět formule jedna volno, čehož Schuamcher využije k návratu do rodné vlasti, aby v Berlíně shlédl finále.

"Mám lístky na boj o zlato. Bylo by ještě lepší, kdyby tam hráli Němci," posteskl si jezdec Ferrari s připomínkou semifinálové porážky svých barev s Itálií.

"I když jezdím v italském týmu a mám mezi Italy mnoho přátel, držel jsme samozřejmě palce Němcům," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy