Anglii si podmanil krásnými góly. Teď však Berger končí

Ivo Pospíšil
6. 1. 2010 23:59
Zdravotní komplikace donutily Bergera ukončit kariéru
Patrik Berger končí předčasně svou kariéru
Patrik Berger končí předčasně svou kariéru | Foto: Martin Jůzek

Patrik Berger

Narozen: 10. 11. 1973 v Praze
Výška a váha: 185 cm, 79 kg
Post: záložník

Kariéra:
Sparta Praha (1979-91)
Slavia Praha (1991-95)
Borussia Dortmund (1995-96)
FC Liverpool (1996-03)
FC Portsmouth (2003-05
Aston Villa (2005-06)
Stoke City (2006) - hostování
Aston Villa (2007-08)
Sparta Praha (2008-10)

Reprezentace: 44 zápasů/18 gólů

Praha - Měla to být rutinní tisková konference s představením plánů do jarní části sezony. Namísto toho však ve středu dopoledne explodovala v útrobách Generali Arény informační nálož.

"Patrik Berger končí kvůli stávajícím zdravotním problémům svou aktivní kariéru," zaznělo z úst kouče Jozefa Chovance. I on byl nenadálým rozhodnutím svého záložníka překvapen, nedalo se však nic dělat, na vině byly zdravotní problémy. A těm prostě vzdorovat nejde.

Čtěte také: Zranění rozhodlo: Patrik Berger končí aktivní kariéru

Nabízí se tak heslo: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Ucho v tomto představuje Bergerovo koleno. Není to totiž poprvé, co s ním šestatřicetiletý útočník laboroval.

"Prostě budu hrát, dokud to půjde, a když nebudu schopen podávat kvalitní výkony, tak s fotbalem skončím," ujišťoval ještě po srpnové operaci kolena. Nyní došlo na jeho slova.

Rozlučka á la Pavel Nedvěd, to jest být vytleskáván při střídání před vyprodaným stadionem, ho nečeká. Nepochybně ale nastane jiná alternativa loučení. A i v jeho případě budou případné ovace na místě.  

Jeho levačka byla pro tým, za který hrál, jistotou. Pro soupeře naopak trvalou hrozbou.

Náhlý a předem neohlášený odchod ze světa profesionálního fotbalu se tak může zdát až příliš krutý, nehledě na to, že jde o dosud posledního aktivního člena stříbrného týmu z ME v Anglii.

Odchovanec Sparty zazářil ve Slavii i na ME

Kruh se uzavřel, vrátil se odkud přišel, říkalo se v květnu roku 2008, kdy se Berger rozhodl posílit pražskou Spartu, v níž fotbalově vyrůstal. Svá slavnější léta v tuzemské soutěži strávil paradoxně u největšího městského rivala - Slavii, kam však coby mladík odešel.

Rozhodl se tak nejít ve stopách svého strýce Jana, který na Letné působil v letech 1980/86. Ačkoliv v sešívaném dresu upozornil, titul nezískal. V roce 1995 si ho totiž vyhlédl kouč Borussie Dortmund Ottmar Hitzfeld a neváhal zaplatit za tehdy jednadvacetiletého záložníka zhruba 135 milionů korun.

I když v západoněmeckém klubu pak jen prostřídával vstřelil v sedmadvaceti startech čtyři branky, a mohl tak nakonec v roce 1996 pozvednout nad hlavu i trofej pro vítěze Bundesligy.

Přečtěte si také: Video: Slavné i neuvěřitelné góly. Tak hrál Berger

Skutečný vrchol měl ale přijít později o pár set kilometrů dále za kanálem La Manche.

Česká republika rozhodně nepatřila tentýž rok na evropském šampionátu v Anglii za kdovíjakého favorita. Když se společností týmu Dušana Uhrina staršího měly v základní skupině stát týmy Německa, Itálie a Ruska, předvídala se mu na turnaji krátká budoucnost.

Opak byl ale pravdou. Ačkoliv Berger na svou branku dlouho čekal, jeho výkon po senzačním postupu a ve vyřazovacích soubojích gradoval. V semifinále nejprve proměnil v penaltovém rozstřelu s Francíí svůj pokutový kop a odpovědnosti se nebál ani v následném finále proti Německu.

Krátce před hodinou hry totiž potrestal předchozí faul Matthiase Sammera (tehdejšího spoluhráče z Dortmundu) na Karla Poborského a nekompromisní ranou doslova „procedil" brankáře Köpkeho.

I když v dalších minutách vyrval českým fotbalistům zlato dvěma brankami Oliver Bierhoff, byl reprezentační celek vítán při návratu do vlasti, jako by se stal vítězem. Výkony na Euru pak Bergera katapultovaly až do Premier League, konkrétně do vysněného Liverpoolu.

Bydlel poblíž Dalglishe a získával trofeje

"Největší den v mé kariéře byl, když jsem podepsal smlouvu v Liverpoolu. Nemohl jsem tomu zpočátku ani uvěřit. Dříve jsme v Československu moc zahraniční soutěže neviděli, nicméně tátův kamarád byl v Anglii a navštívil fotbalový zápas Liverpoolu. Když se vrátil, přivezl mi program a lístek z utkání. Stále to mám někde schované," vzpomínal později Berger v rozhovoru s britskými novináři.

Svůj domov našel v Southportu, poblíž místa, kde bydlely i liverpoolské legendy Kenny Dalglish a Alan Hansen.

"Několikrát jsem je na rohu potkával. Ačkoliv jsou to normální chlapi, pro mě byli vždy hrdinové," vyprávěl Berger.

Jako by se navíc pro tamější fotbal narodil. Jeho precizní a tvrdé rány z poměrně velkých vzdáleností i přímých kopů mu rázem vydobyly na britských ostrovech respekt. Absolutní rozlet mu však vždy kazila zranění.

V roce 2008 se Berger vrátil do Sparty
V roce 2008 se Berger vrátil do Sparty | Foto: AC Sparta Praha

"Na Patrika Bergera se bude vždy vzpomínat jako na hráče s tvrdými, dalekonosnými střelami a také na muže, který našel ve vítězném finále FA Cupu v roce 2001 přesnou přihrávkou Michaela Owena," píší v Bergerově profilu oficiální stránky Liverpoolu.

Nejstarší klubová soutěž FA Cup však nebyla jediná, kterou Berger v daném roce vyhrál. Společně se svým kamarádem z pražské Slavie Vladimírem Šmicrem se podílel i na vítězství v památném finále Poháru UEFA, kdy „Reds" přestříleli španělský Alaves 5:4 v prodloužení.

V dalších letech však začaly zdravotní problémy příbývat na intenzitě a po sérii několika dalších komplikací s ním nakonec v roce 2003 Liverpool neprodloužil smlouvu. Následoval sice přesun do Portsmouthu, gól při debutu v tamějších barvách, avšak dále i série zdravotních komplikací.

Potřebný návrat mezi elitu nepřineslo ani angažmá v Aston Ville, a tak se v rodák z Prahy vrátil v roce 2008 na místo původního činu, do Sparty. Zde netajil svůj úmysl pozvednout, coby nový kapitán, trofej pro vítěze Gambrinus ligy. To mu už ale souzeno nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy