Anglie vyhrála skupinu, čeká ji Ekvádor

ČTK
20. 6. 2006 22:57
Kolín nad Rýnem - Švédští fotbalisté dnes v závěrečném vystoupení v základní skupině B remizovali s Anglií 2:2 a doprovodí svého soupeře do osmifinále mistrovství světa. Uvnitř: Animace gólu a Fotogalerie.
Angličan Rio Ferdinand slaví se spoluhráči gól Joe Cola proti Švédsku.
Angličan Rio Ferdinand slaví se spoluhráči gól Joe Cola proti Švédsku. | Foto: Reuters

Angličané postupují z prvního místa a v prvním kole vyřazovacích bojů narazí na Ekvádor, Švédsko se v osmifinále poměří s vítězem základní skupiny A, domácím Německem.

Anglie sice dnes v Kolíně nad Rýnem dvakrát vedla, ale Seveřané dokázali na branky Joea Colea a Gerrarda odpovědět trefami útočníků Allbäcka a Larssona, který zařídil remízu 2:2 v poslední minutě. Reprezentanti "Albionu" tak ani dnes nezlomili letitý komplex: Švédsko neporazili od roku 1968 a na výhru nad tradičním rivalem čekají už dlouhých dvanáct zápasů.

Angličané před zápasem měli postup jistý, přesto se jejich švédský kouč Eriksson nerozpakoval a proti svým krajanům nasadil na mistrovství světa poprvé do základní sestavy uzdraveného Rooneyho. Radost z návratu mladého kanonýra ale už ve čtvrté minutě zkalilo střídání dalšího elitního útočníka Owena, který musel opustit hřiště se zraněným kolenem.

S anglickým týmem to ale neotřáslo. Švédského protivníka od počátku jasně přehrával a nechal zapomenout na předchozí matné výkony proti Paraguayi i Trinidadu a Tobagu, v nichž však vydřel dvě těsná vítězství. Anglie dnes během první půle soupeře přehrávala v poli a tlačila se do šancí: Joe Cole vystřelil těsně nad bránu, Rooneyho dravý průnik až na poslední chvíli zastavil stoper Lucic.

Švéd Marcus Allback střílí první gól svého týmu Anglii.
Švéd Marcus Allback střílí první gól svého týmu Anglii. | Foto: Reuters

V 34. minutě však Švédové nechali až příliš mnoho prostoru záložníkovi Coleovi, ten si míč zpracoval na prsa a dalekonosná rána záložníka londýnské Chelsea se odrazila od tyče za záda překvapeného gólmana Isakssona.

První inkasovaný gól na mistrovství nevýrazné Seveřany probral k větší ofenzivní aktivitě až po přestávce. Švédsko vrátily do hry rohové kopy, při jejichž krytí Angličané trestuhodně selhali. Pět minut po poločase kapitán "Albionu" Beckham nepokryl na první tyči Allbäcka a ten míč hlavičkou usměrnil do branky. Postaral se tak o jubilejní 2000. gól v historii světových šampionátů. Vzápětí po dalším rohu hlavičkoval veterán Larsson a jeho tečovaný pokus reflexivně odvrátil na břevno Robinson.

Anglie se po změně stran vrátila k nevýrazným představením z úvodu mistrovství a jen se bránila švédskému náporu. Po hodině hry a dalším rohu vystřelil z otočky kapitán Mellberg a jeho pokus olízl břevno anglické branky. Nevídané tápání nedůrazné anglické defenzivy pokračovalo i v 72. minutě, když pohotový pokus Källströma musel z brankové čáry vykopnout nový muž na trávníku Gerrard.

Právě liverpoolský záložník mohl být anglickým hrdinou. Pět minut před koncem si naběhl na centr Joea Colea a hlavičkou poslal svůj tým do vedení. Švédové už věděli, že by jim i porážka dnes stačila, protože Paraguay v souběžně hraném utkání porazila jejich konkurenta Trinidad a Tobago. Přesto ještě v poslední minutě vyrazili na zteč a po chybě střídajícího stopera Campbella vyrovnal šikovnou tečí Larsson.

Švédsko - Anglie 2:2 (0:1)
50. Allbäck, 90. Larsson - 34. J. Cole, 85. Gerrard. Rozhodčí: Busacca - Buragina, Arnet (všichni Švýc.). ŽK: Alexandersson, Ljungberg - Hargreaves. Diváci: 45.000.

Švédsko: Isaksson - Alexandersson, Mellberg, Lucic, Edman - Jonson (54. Wilhelmsson), Källström, Linderoth (90. Andersson), Ljungberg - Larsson, Allbäck (74. Elmander). Trenér: Lagerbäck.
Anglie: Robinson - Carragher, Ferdinand (56. Campbell), Terry, A. Cole - Beckham, Lampard, Hargreaves, J. Cole - Owen (4. Crouch), Rooney (69. Gerrard). Trenér: Eriksson.