Anglie si zastřílela. Brückner vyhořel u outsidera

Sport Sport, maj,sid
11. 10. 2008 23:11
Skotsko - Norsko 0:0, Anglie - Kazachstán 5:1

Tórshavn/Londýn- Kouzlo českého trenéra Karla Brücknera už přestává na rakouskou fotbalovou reprezentaci působit. V září sice dokázali svěřenci šedovlasého stratéga porazit na domácí půdě favorizovanou Francii, po prohře v Litvě ale nyní přišlo další klopýtnutí.

Ze hřiště outsidera skupiny - Faerských ostrovů - si Rakušané po remíze 1:1 odvážejí pouze bod.

Osmašedesátiletý kouč sliboval před zápasem velmi ofenzivní taktiku, nakonec však nastoupil "pouze" se dvěma útočníky. Situaci mu navíc zkomplikovalo i zranění Harnika, který musel z trávníku už v polovině prvního poločasu.

Čtěte více: Zmar a bída. Poláci hravě uzemnili české fotbalisty

Chvíli předtím navíc rozhodčí stejnému hráči kvůli ofsajdu neuznali gól.

Ještě hůře pak bylo favoritovi na začátku druhé půle, kdy nečekaně udeřili domácí a po brance Lokina ze 47. minuty se ujali vedení.

Absolutní blamáž sice stihl jen o chvíli později zažehnat Stranzl, další gól však už Rakušané vstřelit nedokázali. Nepomohlo ani posílení ofenzivy a první reprezentační start útočníka Arnautoviče.

Rakousko je třetí ve skupině

Faerské ostrovy uhrály v kvalifikačních bojích bod po dlouhých čtyřech letech, během této doby prohrály v řadě 21 zápasů. Málem tak zopakovaly senzační výsledek z roku 1990, kdy Rakousko porazily 1:0.

Tato sedmá skupina bude ovšem mimořádně zajímavá. Francie nedokázala vyhrát venku ani v Rumunsku, kde alespoň získala bod za remízu 2:2. Přitom svěřenci Raymonda Domenecha už prohrávali 0:2! Spasil je Ribéry a Gourcoff.

Naopak Srbsko doma v Bělehradu nezklamalo. Pohrálo si s dosud neporaženou Litvou, kterou hned v úvodu srazil Ivanovič, poté se ještě trefil Krasič a v závěru Žigič.

Všechny týmy tak mají odehrány tři utkání. První je se šesti body Srbsko, druhá Litva. Na třetím až pátém místě jsou seřazeny výběry Rakouska, Francie a Rumunska, které zatím získaly po čtyřech bodech.

Slovinsko a Slovensko za tři body

Ve třetí "české" skupině byly kromě zápasu Polsko - Česko na programu ještě dva duely. Slovensko se představilo v San Marinu a Slovinsko doma přivítalo Severní Irsko.

Od Slováků se možná čekalo více branek, ale tým Vladimíra Weisse splnil povinnost a získal tři body. Hostující kouč ostatně poskládal sestavu, v níž se například neobjevila velká vycházející hvězda Neapole Marek Hamšík.

Naše východní sousedy dostal do vedení ve 33. minutě Šesták, o chvíli později zvýšil na 2:0 Kozák.

Jenže San Marinu se těsně před odchodem do kabin povedlo zásluhou Selvy snížit. Definitivu dal hostům krátce po přestávce Karhan. Přes několik dalších příležitostí se už skóre neměnilo, Slováci vyhráli 3:1.

Slovinci se proti houževnatému soupeři z britských ostrovů trápili mnohem více. Severní Irsko drželo v Mariboru bodový zisk ještě šest minut před koncem. Pak se ovšem v 84. minutě míče chopil Novakovič a prostřelil Taylora.

Kanonýra Kolínu nad Rýnem o pár sekund později napodobil Ljubijankič, a tak domácí mohli slavit vydřené vítězství 2:0.

Anglie dala Kazachstánu celkem pět branek. Jednu si ale dal soupeř sám
Anglie dala Kazachstánu celkem pět branek. Jednu si ale dal soupeř sám | Foto: Reuters

Znamená to jediné. Pokud Češi ve středu před vlastními diváky neporazí Slovince, ještě více si zkomplikují situaci a sníží si tím šanci na postup na mistrovství světa.

Anglie pokračuje v suverénní jízdě

To naopak fotbalisté Anglie vyhráli i svůj třetí duel v boji o mistrovství světa. Poprvé se představili na domácí půdě a potěšili fanoušky ve Wembley očekávanou výhrou nad Kazachstánem v poměru 5:1.

Přitom první poločas nasvědčoval zcela jinému scénáři, tým z Asie dobře bránil a svěřenci Fabia Capella měli problém se prosadit. Jejich trápení ukončil po padesáti minutách Ferdinand a další branky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Kazachstán sice snížil na 1:2, ale naději mu sebral Wayne Rooney, jenž se trefil do hostující sítě hned dvakrát. Skóre zápasu uzavřel těsně před závěrečným hvizdem střídající Defoe, který byl na hřišti sotva čtyři minuty.

Smírně se ve stejné skupině rozešli další kandidáti na postup. Prosadit se nedokázali domácí Ukrajinci ani hostující Chorvaté a sledovaný zápas skončil bezbrankovou remízou.

Také jiné, na papíře atraktivní duely, nepřinesly brankové hody. Bulharsko hrálo v osmé skupině s Itálií 0:0, v jedničce zase diváci neviděli branku v utkání Švédska s Portugalcem. Hostům nepomohl ani návrat uzdraveného Cristiana Ronalda.

Švýcaři vstupovali do třetího kvalifikačního zápasu v St. Gallenu a s Lotyšskem si nemohli dovolit další zaváhání. Po ztracené výhře v Izraeli (2:2) šokovali o pár dní později porážkou s Lucemburskem. Nad novým trenérem Hitzfeldem se stahovala mračna.

Teď to reprezentace helvétského kříže alespoň trochu napravila. Baltský výběr porazila 2:1 zásluhou gólů Freie a N'Kufa. Všechny momenty, včetně vyrovnávací branky Ivanovse a vyloučení Laizanse, se udály mezi 63. a 73. minutou.

Skotsko nedalo Norsku gól
Skotsko nedalo Norsku gól | Foto: Reuters

Ve Skotsku bez branek

Bez výhry zůstává v deváté kvalifikační skupině národní tým Norska. Po tom, co na začátku září remizovali Norové doma s Islandem, odvážejí si nerozhodný výsledek také ze Skotska.

Diváci v Glasgowě branku celých devadesát minut neviděli.

Také Skotové, kteří po porážce v Makedonii a těsném vítězství na Islandu hráli poprvé doma, neodstartovali do kvalifikačních bojů příliš ideálně. Po zisku jednoho bodu se sice dočasně vyhoupli do čela deváté skupiny, jež má jako jediná jen pět účastníků, už večer je ale znovu předstihli Nizozemci, kteří porazili Island zásluhou Mathijsena a Huntelaara.

Bez překvapení zatím končí zápasy v páté skupině, což platilo i v sobotu. Španělsko, úřadující mistr Evropy, si hladce poradilo s Estonskem, které porazilo 3:0.

Turecko obrátilo výsledek proti Bosně a Hercogovině, za níž se trefil ex-teplický Edin Džeko, nyní hájící barvy Wolfsburgu. O druhé místo bude bojovat s Belgií, jež má na svém kontě ze tři utkání též sedm bodů.

Německo vede skupinu před Walesem

Dobře rozehrálo svou kvalifikační skupinu Finsko. Po remíze s Německem si díky úspěšné penaltě Forssella připsalo výhru proti Ázerbajdžánu.

Němci své předchozí zaváhání napravili. Doma v Dortmundu zdolali Rusko 2:1.

Kouč Löw musel sáhnout k několika změnám, do brány poslal Adlera místo Enkeho, jenž si zlomil ruku. Na druhé straně měl podobnou starost i Hiddink, který však místo zraněného Pavljučenka poslal na hřiště jiného kanonýra Pogrebňaka.

Němci nakonec ubránili výhru
Němci nakonec ubránili výhru | Foto: Reuters

Zápas začali lépe domácí. Ve Vestfálské aréně se dostali do vedení už po osmi minutách. Po pěkné kombinaci našel Klose svého spoluhráče z Bayernu Lukase Podolského a polský rodák z deseti metrů namířil do pravého rohu.

Zblízka, snad ze tří metrů, padl další gól, proti němuž byl brankář Akinfejev opět bezmocný. Dal ho v 28. minutě záložník Michael Ballack, od něhož by se čekaly spíše střely z větší vzdálenosti.

Němci odcházeli do kabin s výrazným náskokem a vypadalo to, že si dojdou pro snadné tři body. Jenže Rusové zabrali a po chybě Lahma se snadno trefil kdo jiný, než petrohradský kanonýr Andrej Aršavin. Hostující výběr se pokoušel v dalších minutách o vyrovnání, blízko mu byl v 80. minutě tentýž hráč, ale minul.

A tak si výběr Joachima Löwa připsal druhé vítězství a vede 4. skupinu před Walesem a Finskem, které však odehrálo jen dva zápasy.