11. 10. 2008 22:26
Polsko - Česká republika 2:1 (1:0)
Milan Baroš se drží za hlavu. Jako by to symbolizovalo zmar českých fotbalistů.
Milan Baroš se drží za hlavu. Jako by to symbolizovalo zmar českých fotbalistů. | Foto: Ondřej Besperát

Chorzów (od našeho zvláštního zpravodaje) - Tak tohle se nepovedlo. Česká fotbalová reprezentace ve druhém kvalifikačním utkání o postup na MS 2010 v sobotu zaslouženě prohrála v Chorzówě s nabuzeným Polskem 1:2.

Za týmem trenéra Lea Beenhakkera zaostal výběr Petra Rady po většinu zápasu o třídu v důrazu a rychlosti a stejně jako v Severním Irsku chyběla invence v ofenzivě. Mužstvu viditelně scházeli zranění středoví hráči Polák s Matějovským a Rosickým.

Před zápasem se hodně řešilo, zda Petr Rada nasadí jednoho, nebo dva útočníky. Nakonec kouč překvapivě poslal do ofenzivy vedle Milana Baroše sparťana Miroslava Slepičku.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Kdo na touto volbou kroutil hlavou, tomu daly následující minuty za pravdu.

Byl to on, kdo spálil v první půli největší šanci českého týmu. Jankulovski se parádním individuálním průnikem uvolnil do šestnáctky a naservíroval Slepičkovi na malé vápno výborný pas. Sparťanského forvarda však v jasné tutovce vychytal brankář Boruc.

Novic v základní sestavě reprezentace se od té doby úplně vytratil.

Česká záloha nestíhala

Začátek zápasu se nesl oboustranně v útočném duchu. Zhruba po dvaceti minutách však začali domácí výrazně přebírat aktivitu a český tým zatlačili.

Záložní řada, v níž překvapivě nastoupil místo Libora Sionka na pravém kraji defenzivnější Zdeněk Pospěch, se stávala pro Poláky až trestuhodně prostupná a i obranná čtveřice nepůsobila nejjistěším dojmem.

Poprvé vystrašil českou defenzivu Wawrzyniak. Guerreiro mu poslal za obranu parádní oblouček, jenže obránce Legie Varšava pálil po otočce z deseti metrů vysoko nad.

Marek Jankulovski v zápase s Polskem.
Marek Jankulovski v zápase s Polskem. | Foto: Ondřej Besperát

Pak zaměstnal Čecha z úhlu Smolarek podobně jako následně na druhé straně Baroš Boruce. Po necelé půlhodině hry už ale domácí zužitkovali převahu ve vedoucí gól, jenž přišel jako trest za nedůraznou hru české zálohy.

Na polský lob Čech neměl

Blasczykowski vyhrál souboj Plašilem i Kováčem a odražený míč napálil z dvaceti metrů po zemi přesně k tyči Čechovy brány Paveł Brožek.

A krátce po přestávce bylo ještě hůř. To pořádně zaspali Češi na své levé straně, kudy prosvištěl Blasczykowski a lobem matadorsky přehodil Čecha.

Hrozivý vývoj se snažil kouč Rada zažehnat dvojím střídáním, když stáhl Grygeru a Slepičku a na hřiště poslal Svěrkoše se Sionkem.

S přibývajícími minutami se hrálo čím dál tím více na polovině Poláků, ti si však české ofenzivní pokusy bez větších problémů pohlídali a neustále hrozili z rychlých brejků.

Petr Rada dal v zápase šanci Slepičkovi. Neukázalo se to jako rozumný tah.
Petr Rada dal v zápase šanci Slepičkovi. Neukázalo se to jako rozumný tah. | Foto: Ondřej Besperát

Fenin už dokázal jen snížit

Čtvrt hodiny před koncem Radův celek hodně podržel Čech, když skvěle zlikvidoval  hlavičku Paveł Brožka po rohovém kopu.

Češi  si šance vypracovali až v závěrečné desetiminutovce. Nejprve Rozehnal  přestřelil branku. Pak ale střídající Martin Fenin po třech minutách pobytu na hřišti zužitkoval pěknou akci Sionka se Svěrkošem a svým premiérovým reprezentačním gólem snížil na 1:2.

Hektický závěr už změnu skóre nepřinesl. Poláci si výhru zkušeně pohlídali, zaslouženě slaví a můžou se radovat. Na svém kontě už mají sedm kvalifikačních bodů a spolu se Slovinci, kteří si doma poradili se Severním Irskem vedou třetí kvalifikační skupinu.

Čechy čeká ve středu v Teplicích právě celek Slovinska a pokud by svěřenci Petra Rady nedokázali zvítězit ani ve třetím zápase v řadě, postup na mistrovství světa by se notně vzdálil.