Londýn - Razantní nástup bohatých šejků do Manchesteru City v Anglii znovu oživil otázku okolo vlastnictví fotbalových klubů.
Začíná se volat po přísnějších pravidlech.
Pravidla upravující vlastnictví a financování klubů jsou podle předsedy Anglické fotbalové asociace (FA) Lorda Triesmana „neadekvátní".
Poslední události v ostrovním fotbale nadzvedly i manažera Arsenalu Arsena Wengera.
„Fotbal není supermarket, to si musíme uvědomit. Nemůžete přijít a říct, že dáte Ronaldovi 250 tisíc liber týdně a 135 milionů liber v době, kdy Ronaldo má šestiletý kontrakt v Manchesteru United. To je nemožné a neakceptovatelné," narážel Wenger na chování finanční skupiny z Abú Zabí, která koupila Manchester City
Čtěte také:
Manchester City vyfoukl Chelsea Robinha. Dal miliardu
Robinho se spletl. A pořádně. Myslel, že je v Chelsea
Podle manažera Arsenalu je nyní v anglické kopané „velká destabilizace".
Nejkřiklavějším příkladem nových „pořádků" byl přestup Brazilce Robinha právě do City.
Fotbalista měl dlouho namířeno do Chelsea, jenže šejkové na poslední chvíli hráče přeplatili.
Potřebujeme přísnější pravidla
Kulturní sekretář Andy Burnham už varoval FA, že přísnější pravidla ohledně vlastnictví jsou více než nutná.
"Chceme, aby kluby byly v těch nejlepších rukou. Fotbal má řadu regulí mimo zákony o firmách či pravidel o burze, ale nejsem si jistý, že stávající rámec je adekvátní," uvedl Triesman v deníku Daily Telegraph.
Fanouškům tradic anglického fotbalu už se nelíbil ani fakt, že Manchester United, Liverpool, Aston Villa a Portsmouth mají zámořské vlastníky.
Agresivní nástup šejků z Abú Zabí se ale vymyká všem předchozím případům.
„Náš sport potřebuje přehodnotit vztah k penězům. Když to takhle půjde dál, riskujeme, že do deseti let ztratíme kontakt s tradiční podporou. A to vůbec není myšleno jako útok na zahraniční vlastnictví," vysvětloval pro stanici BBC Burnham.
„Není špatně, že lidé vydělávají na fotbale. Ale musí to být způsobem, který tuhle hru propaguje. Musíme se ptát, jestli změna majitele jde ku prospěchu klubu," pokračoval Burnham.
„Chceme, aby ti, co vlastní naše kluby, měli dlouhodobější zájmy na finančním zdraví klubu a sportovních úspěších, než na okamžitém návratu své investice," uzavřel sekretář.