Zatykač kvůli voodoo, pohádky trpaslíků i přehlídka hvězd. Africký festival se vrací

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 1. 2024 7:07
Fotbalový Africký pohár národů věrně odráží ráz kontinentu. Na trávníku bývá spojen s krásnými kličkami a góly, ale někdy také s nepochopitelnými zkraty a omyly. Mimo hřiště poutají pozornost pestré převleky fanoušků, duchovní rituály týmů, nezřídka však i tragické události. 34. edice zajímavého turnaje startuje v Pobřeží slonoviny dnes večer.
Zambijský rozhodčí Janny Sikazwe.
Zambijský rozhodčí Janny Sikazwe. | Foto: Reuters

To zambijský rozhodčí Janny Sikazwe zanechal pořádně kuriózní stopu na Africkém poháru před dvěma lety.

Zápas mezi Mali a Tuniskem (1:0) nejdříve ukončil už po 85 minutách. Tunisany tím pořádně rozlítil, avšak následně rozhodnutí změnil a nechal duel pokračovat. Do 89. minuty, kdy znovu pískl konec.

Na pozápasovou tiskovou konferenci dorazili organizátoři turnaje s tím, že zápas bude opět zahájen a dohrán. Jenomže na to odmítli přistoupit Tunisané, jejichž kouč burácel, že hráči už byli v procesu regenerace. Sikazwe si navzdory tomuto představení zapískal i na MS 2022.

Pokud ještě zůstaneme u Afrického poháru před dvěma lety, stojí za to zmínit příběh reprezentace souostroví Komory. Nováček turnaje ve skupině senzačně vyřadil Ghanu a chystal se na Kamerun.

Jenže část týmu včetně dvou brankářů zasáhla koronavirová vlna, třetí gólman byl zraněný. Na osmifinále šel do branky levý bek, i tak dokázal před turnajem zcela neznámý ostrovní tým favoritovi vzdorovat a prohrál těsně 1:2.