Dementěvová se raduje ze zlata, Rusko má tři medaile

Dementěvová - Safinová 3:6, 7:5, 6:3
Jelena Dementěvová při finále olympijských her
Jelena Dementěvová při finále olympijských her | Foto: Reuters

Peking - Tenisovou královnou olympijských her je od neděle Jelena Dementěvová.

Ruská tenistka porazila v dramatickém finále krajanku Dinaru Safinovou a raduje se ze své druhé medaile. Ke stříbru ze Sydney přidala nyní v Pekingu nejcennější zlatou medaili.

Více než dvě a půl hodiny trvající souboj byl mimořádně vyrovnaný už od začátku. První set pro sebe získala mladší Safinová, která jej vyhrála 6:3.

Čtěte dále: Federer se dočkal zlata, Djokovič má bronz

Ovšem ve druhé sadě se začaly karty obracet. Dementěvová se vzchopila v pravou chvíli, nenechala utkání dospět až do tiebreaku a v koncovce prolomila servis reprezentační kolegyně. Poměrem 7:5 si vynutila rozhodující dějství, které mělo rozhodnout, kdo vystoupá na nejvyšší stupínek.

Safinová hned na úvod ztratila podání. Ocenila to gestem, s nímž se tenisový svět dosud setkával hlavně u jejího bratra Marata. Raketa letěla zlostí na zem. Teprve dvaadvacetiletá hráčka sama tušila, že to může být klíčová chyba.

Nebyla. Ve třetím setu se toho dělo mnohem více - Safinová pak byla za odehrání míčku na tribunu napomínána, celkem předvedla sedmnáct dvojchyb, ale stále byla ve hře.

Soupeřka se totiž nevyhnula chybám a nebyla tolik agresivní, jak by bylo zapotřebí.

Jenže za stavu 5:3 už Dementěvová nezaváhala. Mečbol proměnila bez většího zavahání a mohla slavit své první vítězství na velkém turnaji. Sedmá hráčka světa potom únavou i štěstím klesla na kurt a oči jí zalily slzy.

Na Safinovou zbylo stříbro, ruský triumf mezi ženami ještě předtím dokonala Věra Zvonarevová, která získala bronzovou medaili. V nedělním souboji o třetí místo porazila domácí hráčku Li Na ve dvou setech.

Ruská reprezentantka vstoupila do zápasu s velkou dominancí, Číňance v první sadě nepovolila ani game. Ve druhém setu se rozhodovalo až v koncovce, kde opět získala převahu Zvonarevová a po výhře 6:0 a 7:5 se mohla radovat z velkého úspěchu.

Finále: Dementěvová - Safinová 3:6, 7:5, 6:3
O 3. místo: Zvonarevová - Li Na 6:0, 7:5