Cyklista Bittner skončil na ME sedmý, juniorka Dubcová má bronz

15. 9. 2024 17:36

Český cyklista Pavel Bittner obsadil v silničním závodě na mistrovství Evropy v Belgii sedmé místo. Šampionem se stal domácí jezdec Tim Merlier před Nizozemcem Olavem Kooijem a Estoncem Madisem Mihkelsem. Osmnáctiletá Štěpánka Dubcová získala v závodě juniorek bronz.

Jednadvacetiletý Bittner zazářil při nedávné premiéře na závodech Grand Tour, když na Vueltě vyhrál etapu a navíc byl jednou druhý. Dnes se v hromadném spurtu na závěr 222,8 kilometru dlouhé trati prodral zhruba 200 metrů před cílem do čela.

Více sil pak sice měli soupeři, přesto se talentovaný závodník stáje dsm-firmenich-PostNL postaral o druhý nejlepší výsledek českých reprezentantů v historii evropských šampionátů mezi mužskou elitou. V roce 2016 obsadil Petr Vakoč pátou příčku.

"Kluci nechali na trati všechno. Adam Ťoupalík se mnou zůstal do úplného závěru. Všem děkuji, jak se pro mě obětovali," řekl Bittner svazovému webu. "Přestože jsme měli menší tým, vybojovali jsme sedmou příčku. Měl jsem po Vueltě dobré nohy. Možná kdybych udělal nějaké věci trošku jinak, mohl jsem být v top pět. Ale i tak jsem spokojený," uvedl.

Stejně jako v sobotu, kdy o evropské medaile bojovaly ženy, se jelo bez deště a za svitu slunečních paprsků. Po vcelku poklidném průběhu a více než čtyřech a půl hodinách v sedle se rozhodovalo až v samém závěru na městském okruhu v Hasseltu.

Dlouho se zdálo, že nejlepší karty pro finiš drží Italové, kteří kontrolovali dění v čele a nijak je svými pokusy o útok neznervózněli ani Dánové Kasper Asgreen a Sören Kragh Andersen. Italové ale nakonec zůstali v poli poražených, jejich lídr Jonathan Milan skončil třináctý.

V boji o zlato předčil Merlier těsně obhájce bronzu Kooija. Ještě těsnější byla bitva o třetí místo, v níž Mihkels o milimetry porazil Belgičana Jaspera Philipsena. Na 24. místě skončil Adam Ťoupalík a připsal si cenný skalp Nizozemce Mathieua van der Poela, úřadujícího mistra světa, který uzavřel první třicítku.

"Je to neskutečné. Věřil jsem, že mohu vyhrát a jsem na to hrdý. Hodně jsem se na to nadřel," řekl v cíli Merlier, jenž si předloni v Mnichově vyjel bronz. "Nejelo se mi úplně nejlépe, ale postupně jsem se rozjel a věřil jsem, že bych mohl uspět. Cítil jsem, že mám docela dobré nohy. Asi tři sta metrů před cílem jsem si myslel, že už je konec, protože jsem tam byl vzadu, ale nakonec se mi podařilo ten balík objet ve správnou chvíli," uvedl jednatřicetiletý Merlier.

Juniorka Dubcová získala jedinou medaili pro českou výpravu. Zvítězila Nizozemka Puck Langenbargová před Němkou Messane Bräutigamovou.

Dubcová vybojovala bronz v závěrečném hromadném spurtu po 72,9 km. "Je to obrovský úspěch, jsem za to moc ráda. Závod byl dost stresový, plný pádů a dalších nebezpečných situací. Bylo jasné, že to na technické trati bude hlavně o pozicích," uvedla česká juniorka v tiskové zprávě svazu.

Zpočátku se přitom ideálně necítila. "Ale s postupem času to bylo lepší a lepší. Byly jsme domluvené, že když dojde na spurt, Danča Hezinová mi to rozjede, a ono to klaplo. Danča z toho ještě byla pátá, takže to dopadlo skvěle," dodala Dubcová.

"Konečně jsme prolomili smůlu. Nevyhnuli jsme se pádům jak v kategorii juniorů, tak v obou závodech do 23 let i mezi ženami," řekl reprezentační trenér Petr Kaltofen.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Heusden-Zolderu (Belgie) - závod s hromadným startem:

Muži elite (222,8 km): 1. Merlier (Belg.) 4:37:09, 2. Kooij (Niz.), 3. Mihkels (Est.), 4. Philipsen (Belg.), 5. Kristoff (Nor.), 6. M. Pedersen (Dán.), 7. P. Bittner, …24. A. Ťoupalík všichni stejný čas, 59. Neuman -7:28, M. Zahálka (všichni ČR) nedokončil.

Juniorky (72,9 km): 1. Langenbargová (Niz.) 1:43:15, 2. Bräutigamová (Něm.), 3. Dubcová, …5. Hezinová, 21. Douděrová všechny stejný čas, 71. N. Kaňkovská (všechny ČR) -8:26.