Čtvrtý trenér za rok. Jasno: Krize trápí český fotbal

Martin Jůzek
28. 12. 2009 12:00
Rok 2009 pro český fotbal? To nebyly dobré měsíce

Praha - Ptáte se, zda je český fotbal podobně jako ekonomika v krizi? Ptáte se, kam se posunul? Na tyto otázky si každý fanoušek odpoví jinak.

Každopádně v roce 2009 zažil věc na světovém trávníku nevídanou. U národního týmu se za devět měsíců vystřídali čtyři trenéři včetně rarity, kdy předseda svazu zároveň vedl seniorský výběr.

Během těchto rošád nekončili jen trenéři, ale také zhrzení reprezentanti. Už se nepodařilo zachránit postup na mistrovství světa a v samém závěru roku navíc došlo k ostudné porážce s Ázerbajdžánem.

Čtěte dále: Fiasko: Češi pod Bílkem opět padli. S Ázerbájdžánem

Ještě chcete vědět, kam se posunul fotbal v České republice? Správně by totiž měla otázka znít, zda se vůbec někam posunul.

Od Rady, přes Uhrina po maltského Straku

Na lavičku české reprezentace se během uplynulého roku posadili čtyři trenéři.

Pokud bychom ale šli do detailů, mohl by tento počet narůst o dva muže, což už by bylo opravdu neuvěřitelné číslo.

Jak to? Pomineme-li omyl Angličanů, kteří mylně informovali o tom, že se národního týmu ujal Vladimír Šmicer, nesmíme zapomenout ještě na jaro a hledání trenéra pro "Maltu", tedy pro přátelský zápas proti trpaslíkovi.

Čtěte více: Anglie nechápe: Šmicer nahradil Haška, trénuje Česko

Na přelomu března a dubna skončil u českého výběru Petr Rada, jehož posledním zápasem byl ten prohraný se Slovenskem. Hřebíčkem do rakve mu byl následný večírek několika reprezentantů, kteří jako on dostali padáka. I když jen na chvíli.

Poté následovalo období, kdy vedení ČMFS hledalo jeho nástupce.

Lidé jako Mokrý a spol. hlásali, že se výběr budoucího kouče nesmí uspěchat. Na druhé straně byli rebelové v čele s olomouckým bossem Kubíčkem, kteří tvrdili, že trenéra si má vybrat až nový výkonný výbor.

Nakonec došlo k situaci, kdy expertní skupina pověřená hledáním kouče doporučila Dušana Uhrina mladšího. Už se počítalo s tím, že se jím opravdu stane, když svaz otočil a angažoval "motivátora" Františka Straku.

Snadné to neměl, navíc se tušilo, že po Maltě dlouho na lavičce nezůstane. Navíc jej média i fanoušci podezřívali z toho, že nominoval hráče, které potřebovali jejich agenti zviditelnit. Výsledek zápasu nebyl vůbec slavný - 1:0.

Hašek neuspěl s Jarolímem, neuspěl ani sám

Na červen byla svolána volební valná hromada ČMFS, která měla změnit poměry v českém fotbale. Tentokráte už k žádným zákulisním dohodám nedošlo a navrátilec z Emirátů Ivan Hašek suverénně porazil Luďka Vinše.

Krátce nato došlo na Strahově k zemětřesení.

Čtěte dále: Ivan Hašek je novým šéfem fotbalu. Vyhrál suverénně

Mnozí svazoví pracovníci dostali padáka, i když to nebylo tak horké, jak Hašek a jeho lidé slibovali a hromadné vyhazovy se nekonaly. Z těch známějších jmen skončil například Jaroslav Vacek, disciplinárku pak nevede Alexander Károlyi.

Podle očekávání nezůstal ani Straka, kterého měl nahradít Jarolím. Už před volbou šéfa svazu se tušilo, že Hašek má na Slavii podporu, jenže nakonec vše ztroskotalo právě u slávistického lodivoda. Odmítl.

A tak se reprezentace ujal sám předseda a zkusil zabojovat o mistrovství světa, což by do pokladny přineslo desítky milionů korun. Leč hned v prvním ostrém utkání nedokázal český tým porazit Slováky, kteří se po boku Slovinska dostali na MS.

Definitivně navíc ukončil kariéru nejlepší český střelec Jan Koller, jehož poslední zápas v Bratislavě, v němž střídal, notně rozladil. Po kvalifikaci se rozloučil i Marek Jankulovski.

Čtěte také: Koller: Omyl, teď už končím. Baroš a Necid jsou lepší

Bílek zkoušel a ligový výběr naprosto propadl

Hašek už při svém jmenování do funkce trenéra avizoval, že je to jen dočasné. A po nepostupu také "odstoupil".

Sám si však vybral nástupce, kterého zaučoval během skoro tříměsíční mise. Stalo se tak, že k reprezentaci přišel Michal Bílek, někdejší kouč Sparty a naposledy Ružomberoku, jenž za sebou neměl podobně jako Rada žádné velké úspěchy.

Podobností s bývalým a neúspěšným koučem, který do konce letošního roku nenašel nového zaměstnavatele, je víc. Jako třeba působení v Teplicích. "Reference" mohla dát Bílkovi snad jen Sparta.

"Já za to nesu zodpovědnost, dávám svou hlavu na špalek," dodal Hašek při jmenování nového trenéra.

Bílek nezačal šťastně - nevysvětlil svou koncepci a stále jen hovořil o jakési hráčské výměně.

Když dostal první šanci, zklamal. Omluvila se mu totiž většina opor, a tak dal šanci hráčům z tuzemské soutěže. A ti propadli jak v zápase proti Spojeným arabským emirátům, tak i proti Ázerbajdžánu. Načež reprezentace v žebříčku FIFA klesla na 23. místo.

Čtěte také: Hrůza v Emirátech: Češi v bahně, z něhož je úniku

Bídu zase zachraňuje Dovalil s jeho mladíky

Říká se, že nic není tak špatné, jak to vypadá.

A je to pravda. Zdejšímu fotbalu předpovídají pesimisté mizernou budoucnost, protože se prý nepracuje dobře s mládeží. Jenže poslední výsledky nejsou tak špatné! Viz. práce trenéra Jakuba Dovalila.

S dvacítkou sice na mistrovství světa neobhájil stříbro, ale porážka na penalty byla smolná.

Čtěte více: Krach na MS: Slávu si Češi nevydobyli, miliony také ne

Tým v podobném složení navíc exceluje v kvalifikaci na Euro do 21 let, kde vede skupinu bez porážky.

Pokud by se takový výběr, jenž prohrál s Ázerbájdžánem, postavil právě "lvíčatům", favoritem by zřejmě určitě byli mladíci z jednadvacítky. A nejen proto, že už mají leccos za sebou a jsou sehraní.

A nezapomeňme ani na devatenáctku, kterou vede Jaroslav Hřebík. Letos splnila roli favorita a prošla první částí kvalifikace o evropský šampionát. Na jeho konci je turnaj ve Francii a možný postup na další mistrovství světa dvacítek.

 

Právě se děje

Další zprávy