Ondřej Zoubek
29. 3. 2024 13:01
55 let uplynulo od slavných dvou vítězství československých hokejistů nad Sověty z MS 1969 ve Stockholmu. Někteří hráči si na protest proti okupaci přelepili pěticípou hvězdu na dresu, výsledky 2:0 a 4:3 nebo odmítnutí pozdravit soupeře vešly do historie. Prohlédněte si řetěz událostí, které ovlivnily dění v socialistickém Československu.
Mistrovství světa se přesouvá do Švédska
Hokej znamenal v nešťastné době nástroj, jak alespoň na chvilku zmírnit příkoří Čechoslováků a užít si radostné pocity vítězství. Na olympiádě 1968 v Grenoblu se československé reprezentaci podařilo porazit Sověty 5:4, ale kvůli porážce s Kanadou a remíze se Švédy skončila nakonec stříbrná právě za SSSR.
Mistrovství světa v roce 1969 se mělo původně odehrát v Praze, ale po okupaci se situace změnila a z důvodu bezpečnostního rizika a zákazu shromažďování davu se šampionát narychlo přesunul do Stockholmu.
Mužstvo kapitána Jozefa Golonky se dlouho rozhodovalo, zdali do Švédska na MS vůbec cestovat. Pomstu za okupaci chtělo Sovětům zosnovat právě doma v Praze. Nakonec hokejisté odjeli a domluvili se na jiné formě protestu.