Pořadí se samozřejmě bude měnit, protože největší fotbalové kluby z elitních soutěží zasáhnou až do hlavních fází jednotlivých pohárů. Dosavadní výsledek 5,300, na kterém se v letních předkolech podílely Sparta, Slavia, Plzeň, Mladá Boleslav a Baník Ostrava, je však vynikající. Už teď.
Pohled na žebříček koeficientů po předkolech, na startu ligových fází všech soutěží. Pevně držíme devátou příčku, na desáté Turecko máme náskok 2,750 bodu. Náskok na jedenácté místo je více než sedmibodový, což není reálné v této sezóně stáhnout.
— FC Koeficient (@fc_koeficient) August 29, 2024
Bravo všem českým klubům! pic.twitter.com/04oeWwbdgM
Česko si totiž v klíčové pětiletce odepsalo slabý ročník 2019/20, ve kterém kluby získaly pouze 2,500 bodu.
Díky tomu Češi poskočili z desátého místa na deváté, Turecko za sebou nechali o 2,750 bodu. Nyní je ve hře nasazení pro ročník 2026/27 a země ze zmíněných pozic vysílají do pohárů stejný počet týmů - ovšem s tím rozdílem, že vicemistr z deváté národní asociace začíná boj o Ligu mistrů až ve třetím předkole.
Klíčová zůstává desátá příčka, která stejně jako v minulé sezoně zaručuje přímý vstup šampiona do Ligy mistrů. Na jedenácté místo má český koeficient momentálně více než sedmibodový náskok - pozici navíc momentálně okupují Norové, kterým v současném ročníku zbyly už jen dva kluby.
V uplynulé sezoně tuzemské kluby vyválčily koeficient 13,500, nyní budou mít šanci na rekordní hodnotu zaútočit. Sparta v Lize mistrů, Slavia s Plzní v Evropské lize a Mladá Boleslav v té Konferenční. Stejný počet klubů vyrazí do pohárového podzimu i Turkům - silná trojka (Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas) v Evropské lize, Basaksehir o patro níže.
Od této sezony se změní formát evropských pohárů. Už se nebudou hrát v tradičních skupinách, ale jako jedna liga se všemi týmy. Každého z 36 účastníků Ligy mistrů bude v základní fázi čekat osm zápasů, tedy o dva více než dosud. Podobná reforma čeká i Evropskou a Konferenční ligu.