Češi byli namyšlení, jásají Slováci. Tvář NATO v Paříži senzačně útočí na medaili

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 8. 2024 9:41
Slováci si užívají tenisovou senzaci na olympijských hrách v Paříži. Anna Karolína Schmiedlová si zahraje o medaili, z turnaje totiž vyřazuje jednu obrovskou favoritku za druhou. Jde přitom o tenistku, která byla na vrcholu své výkonnosti před devíti lety.
Anna Karolína Schmiedlová po postupu do semifinále olympiády.
Anna Karolína Schmiedlová po postupu do semifinále olympiády. | Foto: ČTK

Kdyby měli odborníci před olympiádou určit jednu zemi, která se zúčastní tenisových soutěží a nebude mít žádnou šanci na medaili, dost možná by někteří z nich jmenovali Slovensko.

Jenže devětadvacetiletá Anna Karolína Schmiedlová navzdory všem předpokladům sahá na pařížské antuce po cenném kovu.

67. hráčka aktuálního světového žebříčku byla ve všech čtyřech zápasech na turnaji outsiderkou. Postupně ale překvapila Britku Katie Boulterovou, Brazilku Beatriz Haddadovou Maiaovou a potom dvě skutečně "těžké váhy".

Finalistku dvou posledních grandslamů Italku Jasmine Paoliniovou a čerstvou šampionku Wimbledonu Češku Barboru Krejčíkovou.

Ve čtvrtek večer se Schmiedlová postaví Chorvatce Donně Vekičové v boji o olympijské finále.

"Doteď jsem si to nepřipouštěla, pořád jsem si říkala, že každý zápas, který vyhraju, bude super. Teď už začíná být těžší na to nemyslet," řekla Košičanka slovenským novinářům v Paříži.

Navenek z ní ovšem vyzařuje ledový klid. Až se musela smát, když ji novináři konfrontovali s tím, že se chová, jako by se nic nedělo. "Nejsem úplně typ, který umí projevit emoce. Ale třeba to postupně přijde," chichotala se.

Přiznala, že tolik zpráv podpory a gratulací nikdy v životě nedostala.

"Lidé olympiádu vnímají víc než grandslamy. Jsem šťastná, že naše země může něco takového sledovat a mít takový zážitek," řekla tenistka, která před časem vzbudila rozruch účastí v reklamní kampani organizace NATO.

V minulosti zase nastoupila v ukrajinských barvách k duelu proti ruské soupeřce.

"Snažím se vyjadřovat se podle toho, čemu věřím. Když jsem o něčem přesvědčená, tak to řeknu nebo napíšu. Možná jsem v některých věcech trochu jiná než jiní sportovci, ale když má někdo možnost se vyjádřit, lze to využít k dobré věci," vysvětlila hráčka, která byla na žebříčku nejvýše v roce 2015 na 26. místě.

Média na Slovensku nyní oslavují svou hrdinku, deník Pravda si ale také rýpl do české strany a pozastavil se nad tím, že se v českých médiích objevovaly články o snadné soupeřce pro Krejčíkovou a o otevřené cestě do finále olympijského turnaje.

"Česi sa navážali do Schmiedlové, že je nevýrazná. Slovenka jim dokonale zavřela ústa," psal deník.

Schmiedlová opět vylepšila slovenské singlové tenisové maximum v samostatné éře. Dominika Cibulková hrála na olympiádě v Pekingu 2008 osmifinále, stejně jako Karina Cíleková-Habšudová v Atlantě 1996 a Sydney 2000.  

Za Československo vybojoval zlato na olympiádě 1988 v Soulu Miroslav Mečíř, v deblu přidal bronz po boku Milana Šrejbera.

Právě Mečíř, současný šéf slovenského tenisového svazu, byl jedním z prvních gratulantů Schmiedlové.

"Velmi mě těší její úspěch, velmi jí ho přeji. V průběhu turnaje už zdolala super hráčky a věřím, že ještě neřekla poslední slovo. Doufám, že nás ještě překvapí a získá olympijskou medaili," vyjádřil se pro TASR.

 

Právě se děje

Další zprávy