Britský vlajkonoš sní o první medaili. V osmatřiceti

Jiří Šidliák
7. 8. 2008 19:30
Mark Foster se chce zúčastnit i Her v Londýně 2012
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Plavci Marku Fosterovi bylo letos v květnu už osmatřicet a je nejstarším členem britské výpravy na OH. Přesto myslí veterán na medaili. Na své páté olympiádě na ni chce zaútočit v závodě na 50 m volný způsob.

Jeho úsilí ocenili už dopředu šéfové britského olympijského výboru a pro páteční slavnostní zahájení Her ho jmenovali svým vlajkonošem.

Rodák z Essexu byl z jejich rozhodnutí nadšen. "Když jsem to poprvé slyšel, vůbec jsem tomu nemohl uvěřit. Je to obrovské překvapení a velká pocta. Cítím se fantasticky," rozplýval se Foster v deníku The Mirror.

Čtěte také: Vlajkonoškou české výpravy bude v Pekingu Hilgertová

"Očekával jsem, na koho volba padne, že to ale budu já, mě vůbec nenapadlo. Olympiáda je nejvíc, čeho může sportovec dosáhnout," pokračoval plavecký veterán.

Foster tak cítí určité zadostiučinění za minulé Hry v Aténách, na které se smolně nekvalifikoval. Postup mu před čtyřmi lety utekl v národní kvalifikaci o sedm setin sekundy.

Čtěte také: Phelps myslí na osm zlatých. Dostal by milion dolarů

Přesto se letos zúčastní už páté olympiády. Pod pěti kruhy debutoval už před dvaceti lety v jihokorejském Soulu. Jakákoliv medaile mu však zatím chybí.

Mark Foster je specialistou na krátký pětadvacetimetrový bazén, ve kterém se na OH nezávodí. Osmatřicetiletý Brit je v něm šestinásobným mistrem světa. Na evropském šampionátu triumfoval dokonce jedenáctkrát.

Chce startovat i v Londýně

Za svou dvaadvacet let dlouhou kariéru vlastní ale "pouhé" dva cenné kovy z MS v padesátimetrovém bazénu. Před pěti lety získal ve španělské Barceloně stříbro právě na 50 m volným způsobem, dva roky předtím doplaval v japonské Fukuoce třetí v motýlku na stejně dlouhé distanci.

Letos si věří i na medaili olympijskou, podle svých slov je v nejlepší formě v životě.

"Zažil jsem už roli týmového benjamínka, nyní jsem naopak v osmatřiceti nejstarší. Na Hrách Commonwealthu v roce 1986 mi bylo jen šestnáct," uvedl Foster, který si letos vylepšil na padesátimetrové kraulařské trati osobní rekord.

Britský vlajkonoš myslí i dál. Už teď sní o účasti na domácí olympiádě za čtyři roky.

"Opravdu bych se tam rád objevil. Myslím, že ostatní by se ode mě mohli učit, a zlepšovat tak své výsledky," uzavřel Foster.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy