Phelps myslí na osm zlatých. Dostal by milion dolarů

Jiří Šidliák
6. 8. 2008 16:00
Americký plavec chce překonat rekord krajana Spitze
Na loňském MS získal Phelps sedm zlatých. Vytvořil také pět světových rekordů.
Na loňském MS získal Phelps sedm zlatých. Vytvořil také pět světových rekordů. | Foto: Reuters

Peking - Příští neděli se může v Pekingu přepisovat olympijská historie. Americký plavec Michael Phelps má v plánu zaútočit na letitý rekord svého krajana Marka Spitze z Mnichova 1972 a získat na jedněch Hrách osm zlatých medailí.

Třiadvacetiletý světový rekordman, který je v současné době zapsán pod sedmi nejlepšími výkony planety, by se tak zároveň stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob. Ve své sbírce už má totiž šest zlatých z Atén 2004.

Dosavadní rekord drží ziskem devíti prvenství právě Spitz. Spolu s ním se stejný kousek podařil také atletům Carlu Lewisovi a Paavo Nurmimu i gymnastce Larise Latyninové.

Čtěte také: Další ruský doping: Dva chodci nesmí na olympiádu

Phelps se osm zlatých pokoušel z olympijského bazénu vylovit už před čtyřmi lety, nakonec se však musel spokojit „pouze" se šesti nejcennějšími kovy a dvěma bronzy.

I tak ale vyrovnal rekord dalšího sovětského gymnasty Alexandra Diťatina, jenž na domácích Hrách v Moskvě získal před 28 lety stejný počet medailí.

Phelpsovy závody - finále:

10.srpna - 400 m polohový závod
11.srpna - 4 x 100 m volný způsob
12.srpna - 200 m volný způsob
13.srpna - 4 x 200 m volný způsob
13.srpna - 200 m motýlek
15.srpna - 200 m polohový závod
16.srpna - 100 m motýlek
17.srpna - 4 x 100 m polohový závod

Americký plavec ovšem může myslet ještě výš. Vzhledem k jeho mládí nemusí být nereálná ani hranice osmnácti cenných kovů, kterými se pyšní Latyninová. Vybojovala je na třech olympiádách v letech 1956 - 1964.

Rekord za milion dolarů

Phelpsovi jde však nyní především o překonání Spitzova rekordu. Půjde ovšem o úkol téměř nadlidský. Na to, aby vyhrál všech osm plánovaných disciplín, má rodák z Baltimoru jen sedm dní.

Triumfovat chce třiadvacetiletý Američan v individuálních závodech na 100 a 200 metrů motýlek, 200 metrů volný způsob, polohovkách na 200 a 400 metrů a také ve třech štafetách. Program tedy bude mít opravdu nabitý.

Naprosto stejný plán měl už před čtyřmi lety. V Aténách nakonec „nezvládl" volný způsob na 200 metrů a štafetu na 4x100 metrů, kde skončil třetí. Zbylých šest disciplín vyhrál.

Kromě světového věhlasu a zápisu do olympijské historie má Phelps i další speciální motivaci. Jeho sponzor Speedo slíbil, že pokud získá aspoň sedm zlatých a vyrovná tak Spitze, připíše mu bonus milion amerických dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy