2. Ukrajina (0+4) +0:06,4
3. Francie (0+7) +0:08,1
...
4. Česko (0+6) +0:14,0

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze štafetového závodu žen na biatlonovém MS v rakouském Hochfilzenu. Závod začne v pátek 17. února ve 14:45.

19. Korea: Avvakumovová, Frolinová, Ko, Mun

20. Litva: Kočerginová, Rasimovičiuteová-Briceová, Paulaskaiteová, Leščinskaiteová

21. Estonsko: Lehtlaová, Beilmannová, Talihärmová, Viigipuuová

22. Spojené státy americké: Eganová, Dunkleeová, Reidová, Phaneufová

23. Slovinsko: Gregorinová, Erženová, Pojeová, Klemenčičová

Mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu pomalu finišuje a do konce zbývají ještě tři dny. Nejdříve jsou na programu jednotlivé štafety, dnes pojedou v Rakousku ženy. Smíšená štafeta celé mistrovství před osmi dny otevírala a v závodě zvítězili Němci před Francouzi a Rusy. České kvarteto obsadilo sedmé místo. Dnes pojedou české biatlonistky ve složení Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová. Největšími favoritkami jsou Němky a Francouzky, ale také Češky by se rády zapojily do boje o nejvyšší příčky. Jak se jim to povede? Závod startuje ve 14:45.

Česká výprava získala na MS zásluhou Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce už čtyři medaile. Obě našim medailistům přineslo ve vytrvalostním závodě štěstí číslo 51.

Ženské štafety samozřejmě na vrcholné akci typu MS nastupují v plném složení. Dnes tomu nebude jinak, jedinými závodnicemi z top 30, které na startu chybí, jsou Francouzka Anais Bescondová a Němka Franziska Preussová. Tyto ženy se do silných týmů Francie a Německa jednoduše nevlezly. I když dnešní závod do tabulky Světového poháru jednotlivých závodnic nezasáhne, pojďme si celkové pořadí zopakovat. Nejblíže k celkovému vítězství má Němka Dahlmeierová.

85. Markéta Davidová (CZE) - 13

Zatímco předchozí průběh mistrovství doprovázelo vždy skvělé počasí, někdy až příliš teplo, dnes panují v Hochfilzenu těžké podmínky. A ty trápí nejen sportovce.

V dosavadním průběhu sezony se odjely tři ženské štafety a všechny měly jediného vítěze, Německo. Němky opanovaly závodu v Pokljuce, v Ruhpoldingu i v Anterselvě. Francie byla vždy druhá a na třetí pozici se vystřídaly štafety Ukrajiny, Norska a Itálie. Tady tedy hledejme hlavní favoritky dnešního závodu. Češkám bohužel ve Slovinsku a v Německu vždy hrubě nevyšel jeden úsek a skončily čtvrté, respektive šesté. V Itálii jela česká štafeta bez Koukalové a ve složení Charvátová, Johanidesová, Puskarčíková a Vítková obsadila až šestnácté místo. Průběžné pořadí štafet v letošní sezoně vypadá takto.

10. Rakousko - 90

Lucii Charvátová štafeta dlouhodobě svazovala nohy, a tak se trenéři na MS rozhodli dát přednost páté člence českého týmu, Jessice Jislové. Ta bude závod rozbíhat.

V loňské sezoně vycházely českému týmu štafetové závody mnohem lépe. V Anterselvě skončily Češky na druhém místě, v Presque Isle dokonce zvítězily. Na MS v Oslu pak obsadily šesté místo ve složení Jislová, Koukalová, Charvátová a Vítková. Puskarčíková tehdy chyběla kvůli nemoci. Zlato v Hochfilzenu obhajují Norky, druhé skončily před rokem na MS Francouzky a bronz brala německá štafeta. Takto vypadala první desítka.

1. Norsko: Solemdalová, Hornová Birkelandová, Eckhoffová, Olsbuová (0+6)

2. Francie: Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová Habertová (0+8) +0:05,3

3. Německo: Preussová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová (0+4) +0:28,6

10. Švédsko: Magnussonová, Brorssonová, Anderssonová, Perssonová (1+6) +3:04,6

Němky oproti minulému MS nahradily Franzisku Preussovou na prvním úseku Vanessou Hinzovou. Ve francouzském týmu je novou členkou Célia Aymonierová, která vytlačila ze sestavy Anais Bescondovou. Norsko se dnes spoléhá na Kaiu Woeien Nicolaisenovou a Hilde Fenneovou, vloni jely místo nich Fanny Hornová Birkelandová a Synnöve Solemadalová. Ani Ukrajina a Itálie nepojedou v totožném složení jako před rokem. V těchto týmech letos chybí Valj Semerenková a Karin Oberhoferová, které vystřídaly Anastasija Merkušinová a Alexia Runggaldierová.

O českém týmu už řeč byla. Na prvním úseku dostává šanci Jessica Jislová, která má důvěru poprvé v letošní sezoně. Dvaadvacetiletá česká biatlonistka dostala přednost před Lucií Charvátovou, Markétou Davidovou nebo Leou Johanidesovou, které už v aktuálním ročníku ve štafetě nastoupily. Na druhém úseku poběží Eva Puskarčíková, třetí dostala na starost Veronika Vítková a trojnásobná medailistka z letošního MS Gabriela Koukalová bude finišovat.

Podmínky v Hochfilzenu se před startem závodu o mnoho nezlepšily. V rakouském středisku stále hustě sněží, je zataženo a na střelnici fouká nepříjemný vítr.

Závodnice už jsou připraveny na startu. S jedničkou pojedou největší favoritky z Německa. Napočtvrté budou chtít svého východního souseda porazit Francouzky.

Závod právě odstartoval.

Sedmadvacátá ženská štafeta v rámci světových šampionátů byla odstartována. V Hochfilzenu stále mrholí, sníh je mokrý a biatlonistky to dnes nebudou mít lehké.

Jislová drží českou štafetu v první desítce, na čele jede Němka Hinzová.

Na druhém místě jede možná největší favoritka prvního úseku, Francouzka Chevalierová. Jislová jede v hlavním balíku, samozřejmě všechny štafety jsou zatím v kontaktu.

Chevalierová se dostala před Hinzovou, třetí je Italka Vittozziová. Česká reprezentantka se drží na dvanáctém místě se ztrátou šesti sekund.

Dlouhý had se vine stadionem, teď vyjíždí na louku nad hlavním areálem.

Jislová jede na třinácté příčce ve společnosti Polky Gwizdoňové nebo Kazašky Višněvské. Ztráta na čelo se pohybuje okolo osmi sekund. První položka vleže se blíží.

Hinzová zastřílela velmi rychle a čistě. S nulou pokračuje také Chevalierová.

autor: Ondřej Zoubek | 17. 2. 2017