SP v biatlonu • Ruhpolding • 14:30

Štafeta žen

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze štafetového závodu žen v rámci Světového poháru v biatlonu v německém Ruhpoldingu. Klání odstartuje ve čtvrtek 14. ledna ve 14:30.

Přeji příjemné páteční odpoledne. Světový pohár v biatlonu pokračuje v německém Ruhpoldingu a nás dnes čeká ženská štafeta. Naposledy se v štafety v Ruhpoldingu jely před dvěma lety a z vítězství se radovaly Norky. Našim reprezentantkám závod vůbec nevyšel, když si vyjely pouze šestnáctou pozici. To budou chtít české biatlonistky určitě napravit.

Mezi největší favoritky závodu budou patřit především Norky, Francouzky a Švédky. Právě tyto štafety ovládly samozřejmě patřily mezi nejlepší při obou štafetových závodech v letošní sezóně. V Östersundu totiž vyhrály Francouzky před Běloruskami a Švédkami, v Hochfilzenu pro změnu kralovaly Švédky před Ruskami a Francouzkami. Co se týče těchto výsledků, jsou na tom totožně reprezentantky Francie a Švédska, které byly v obou případech na stupních vítězů. 

Poměrně překvapivé jsou složení některých štafet. Zatímco Francouzky nastupují v nejsilnější možné sestavě, švédští trenéři dali volno sestrám Öbergovým a za Norsko budou finišovat Erdalová s Femsteinevikovou. Těžit by z toho tehdy mohly výborně jezdící Rusky či Bělorusky a dobrou sestavu dnes má také Německo.

Česká štafeta dnes pojede bez Lucie Charvátová, kterou v sestavě nahradí Tereza Voborníková. Ta obstará druhý úsek po Evě Puskarčíkové, následovat bude Markéta Davidová a finišmanka Jessica Jislová. Všechny biatlonistky mají v Ruhpoldingu trochu netradiční zázemí, neboť nebydlí jako obvykle na hotelu, ale v pronajatých domech.

Pro české biatlonistky dnes bude důležité také umístění Švýcarek. V aktuálních propočtech totiž švýcarské biatlonistky na desáté místo obsazené Češkami ztrácí 80 bodů, jejichž zisk by pro Švýcarsko znamenalo pět pozic pro start na olympijských hrách. Švýcarky by totiž musely dojet páté, čímž by právě o 80 bodů překonaly dosud nejlepší zisk českých biatlonistek.

START

ZÁVOD BYL ODSTARTOVÁN.

Největší favoritkou prvního úseku je Marte Olsbuová Röiselandová. Norka by měla čelit především Chavelierové-Bouchetové, která patří papírově k tomu nejlepšímu, co úvod závodu nabízí.

0,9 km

Po úvodních 900 metrech se na čele drží Běloruska Leščanková a norská štafeta vedená Röiselandovou. Eva Puskarčíková se drží pátá.

0,9 km

Menší trable měla při úvodním výšlapu k prvnímu mezičasu Vasnetcovová z Ruska, která se poroučela na zem. Velmi rychle se ovšem oklepala a pokračuje.

1. střelba

Je tady první střelba závodu. Všechny biatlonistky ulehají společně.

1. střelba

Chevalierová-Bouchetová rychle za nula a odjíždí jako první. Následuje Švýcarka a Švédka. Roiselandová musela jednou opravovat.

1. střelba

Eva Puskarčíková musela bohužel dvakrát opravovat, čímž se zařadila až na 21. místo.

2,9 km

Francouzka si drží první pozici, zatímco se za ní vytáhla Marte Olsbuová Röiselandová. Naopak Cadurischová ze Švýcarska se mrně propadla.

2,9 km

Celá skupina biatlonistek se drží zhruba v pětadvaceti vteřinách. Poměrně rychle se blíží zpět na střelnici, kde už se bude rozhodovat o vítězce prvního úseku.

2. střelba

Röiselandová stáhla ztrátu z první střelby a už je zpět na stadionu na první pozici. Mezitím se pole biatlonistek poměrně natáhlo.

1. střelba

Výborná střelba od Vittozziové a Olsbuové Röiselandové, která jdou do čela. Naopak Chevalierová-Bouchetová musí rychle opravit dvě nepřesnosti.

2. střelba

Ani druhá střelba nebyla v podání Evy Puskarčíkové bezchybná. Jedna oprava stačí opět jen na 21. pozici.

1. střelba

Registrujeme také první trestné kolo závodu, které musela absolvovat Ivona Fialková. Slovenky se proto propadly až za českou štafetu.

4,9 km

Röiselandová s Vittozziovou do toho šlapou a před třetí Finkou už mají náskok přes 15 vteřin. Výborná práce dvou favoritek úvodní části štafety.

4,9 km

Puskarčíková si díky běžeckému výkonu mírně polepšila, ale 20. místo má k ideálu hodně daleko.

1. před.

POŘADÍ NA PRVNÍ PŘEDÁVCE

 

1. Norsko

2. Itálie +0,8

3. Německo +18,0

4. Francie +20,1

5. Finsko +20,5

20. Česko +59,6

6,9 km

Na trati už máme biatlonistky druhého úseku. První jede aktuálně Dorothea Wiererová, které se drží Knottenová. Další skupinku vytvořila Ederová, Chevalierová a Hinzová.

6,9 km

Tereza Voborníková jede na dvacáté pozici, kterou jí vyjela Eva Puskarčíková. Ztráta se zatím pohybuje kolem jedné minuty.

3. střelba

Třetí střelba je tady a zahájí ji Dorothea Wiererová. Norka Knottenová před střelnicí mírně zaostala.

3. střelba

Jenže střelecky to Knottenová zvládla skvěle a jde před Italku. Ta musela hned dvakrát opravovat.

3. střelba

Ostatní střílí výborně. Němky a Švédky dokonce pokračují bez jediné opravy.

3. střelba

Tereza Voborníková si pomohla jedním dodatečným nábojem a momentálně se česká štafeta propadá i za Kanadu. Je z toho 21. místo.

8,9 km

Běžecky to pronásledovatelky vedoucí dvojice Norsko - Itálie zvládají skvěle. Například Stina Nilssonová stáhla od střelby už jedenáct vteřin.

9,4 km

Wiererová s Knottenovou už mají náskok pouhých šesti vteřin. Výborná stíhací jízda, kterou táhne Alimbeková.

4. střelba

Kromě Chevalierová všechny biatlonistky z čela chybovaly a musely dobíjet. Přesto zůstává první Dorothea Wiererová, která si vypracovala těsný náskok před Norkou, Francouzkou a Běloruskou.

4. střelba

Zatím to vypadá na hodně nepovedenou štafetu českého výběru. Voborníková čtyřikrát chybovala a musí na trestné kolo. Společně s ní však metry navíc absolvuje také Němka či Kanaďanka.

10,9 km

Zatímco se na čele stále drží Wiererová, na trati je neskutečně rychlá především Stina Nilssonová. Švédka ztrácela na Norku Knottenovou 16 vteřin, ale ty už od střelnice stáhla.

11,4 km

A zmiňovaná Nilssonová už je čtvrtá. Před ní je nadále Wiererová, Alimbeková a Chevalierová.

2. před.

POŘADÍ NA DRUHÉ PŘEDÁVCE

 

1. Bělorusko

2. Itálie +0,4

3. Francie +3,6

4. Švédsko +3,9

5. Norsko +15,6

21. Česko +2:42,6

12,9 km

Vepředu máme aktuálně čtveřici Francie, Švédsko, Bělorusko a Itálie. Se ztrátou necelých 18 vteřin jede osamocená Norka Erdalová.

5. střelba

Comolová z Itálie podle očekávání trochu nestačí na tempo nejlepších a na čele se nám tedy osamostatnila Francie se Švédskem a Běloruskem. Běžecky to nejde ani aktuálně páté Erdalové.

5. střelba

Všech pět vedoucích biatlonistek na střelbě zazářilo. Stejně tak zůstala bez chyby i šestá Estonka.

5. střelba

Až nyní se na střelnici dostala také Markéta Davidová. Doufejme, že to tentokrát bude bez větších komplikací.

5. střelba

Davidová s jedním dobitím a je z toho posun na 18. místo. Rumunka, Kazaška i Slovinka totiž musely na trestné kolo.

14,9 km

Zpět na trať. Vedoucí Braisazová-Bouchetová si drží šestivteřinový náskok na Kručinkinovou. Za ní už pokračuje s menší ztrátou Mona Brorssonová.

6. střelba

Vepředu se bude pokračovat ve stejném složení. Francouzka Braisazová-Bouchetová musela dobíjet, ale přesto si drží náskok před dvojicí Kručinkinová - Brorssonová.

6. střelba

Comolová i Erdalová také pokračují bez komplikací na čtvrtém, respektive pátém místě.

5. střelba

Zatímco Selina Gasparinová selhala třemi okruhy, Markéta Davidová musela jen jednou dobíjet a dostává se aspoň blíže ke Švýcarsko, Japonsku a Slovensku.

16,9 km

Braisazová-Bouchetová jede skvěle a drží náskok na Brorssonovou. Naopak Kručinkinová běžecky nestačí.

16,9 km

Markéta Davidová bojuje skvěle a jede jako šestnáctá. Během pár set metrů dokázala výrazně převálcovat Slovenku i Japonku.

3. před.

POŘADÍ NA TŘETÍ PŘEDÁVCE

 

1. Francie

2. Švédsko +13,0

3. Bělorusko +36,0

4. Itálie +1:00,4

5. Norsko +1:00,9

16. Česko +3:15,1 

18,9 km

Julia Simonová si bez problémů drží pohodlný náskok. Před Švédkou je o 16 vteřin, před Běloruskou o 40.

7. střelba

Také po sedmé střelbě je to mezi nejlepšími jasně dané. Simonová odjíždí v pohodě první, Magnussonová druhá.

7. střelba

Velké překvapení. Solová z Běloruska naprosto selhala a trestným kolem ztrácí naději na stupně vítězů pro svou zemi. Jde před ní Italka, Norka i Ruska.

7. střelba

Do hry o třetí pozici se trochu na dálku přibližuje také Německo. Ze sedmého místa ztrácí dvacet vteřin, ale běžecky může vytvořit silnou dvojici se Solovou.

7. střelba

Výborná střelba Jessicy Jislové. Ta se už v běžeckém okruhu dotáhla na Švýcarku a lepší střelbou se dostává před ní. Stále je to ovšem až patnáctá pozice.

20,9 km

Simonová jede v naprosté pohodě s 22 vteřinovým náskokem na druhou Magnussonovou. Následuje trio Rezcovová, Femsteineviková, Sanfilippová, které si to zřejmě rozdá o bronz.

8. střelba

Francie si jede pro druhé vítězství v sezóně. Julia Simonová tentokrát nemusela ani jednou dobíjet a bude suverénně první.

8. střelba

Jedno dobití pro Magnussonovou není problémem. Švédka pokračuje druhá s luxusním náskokem na třetí pozici.

8. střelba

A třetí bude zřejmě Rusko. Rezcovová zvládla střelbu velmi rychle a navíc potřebovala menší počet nábojů než Norka s Italkou. Ty ještě naopak budou odolávat Bělorusce Solové a Němce Herrmannové.

8. střelba

Jessica Jislová zakončuje dnešní střelecké představení českých biatlonistek s jedním dobitím. Do posledního okruhu tak vjíždí na šestnácté pozici.

22,9 km

Pořadí na stupních vítězů je rozhodnuté, ale boj o čtvrtou pozici bude dramatický. Společně už totiž jede Norka, Němka, Běloruska i Italka.

23,4 km

Pár set metrů před cílem má Francie čtyřicetivteřinový náskok na Švédsko. Se stejnou ztrátou zpět je Rezcovová z Ruska.

CÍL

Julia Simonová je v cíli a může se po zásluze radovat se svými francouzskými kolegyněmi z druhého štafetového vítězství v letošní sezóně.

CÍL

Na druhé pozici dojíždí i v oslabené sestavě Švédsko, které dalo volno sestrám Öbergovým, ale přesto je z toho parádní stříbro.

CÍL

A třetí je nakonec ruská štafeta, která se v úvodu držela zpátky, ale druhá polovina jí vyšla skvěle. Rezcovová dojíždí třetí.

CÍL

Souboj o čtvrtou pozici ovládla Denise Herrmannová, která tak rozradostnila domácí fanoušky. Za Němkou dojíždí Solová za Bělorusko a Sanfilippová za Itálii.

CÍL

Do cíle dojíždí další a další závodnice. Za sedmým Norskem je na sympatickém umístění osmé Estonsko, které dnes porazilo i Ukrajinu.

CÍL

Českou štafetu dovezla do cíle Jessica Jislová na patnácté pozici. Nepovedený závod v podání našich reprezentantek.

Zatímco do cíle dojíždí další štafety, můžeme se vrhnout na shrnutí dnešního závodu. Ten se nejvíce vydařil Francouzkám, které se od úvodního úseku držely na čele a dokázaly využít absence několika silných soupeřek z řad ostatních týmů. I bez sester Öbergových si pak pro druhé místo dojely Švédky a třetí skončily poměrně nenápadně jedoucí Rusky. Až za nimi si našly místo Němky, Bělorusky, Italky a Norky.

Dnešní štafeta se vůbec nepovedla českým biatlonistkám, které výrazně ztratily už na prvních úsecích. Jak Eva Puskarčíková tak Tereza Voborníková totiž nepředvedly zrovna nejlepší střelbu a ani zlepšení dvojice Davidová - Jislová už nestačilo na lepší než patnáctou pozici.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vítkovice daly v první třetině Varům pět gólů, ve druhé stejný počet dostaly. Třinec zdolal Kladno, Pardubice Olomouc

Hokejisté Vítkovic zdolali v předehrávce 47. kola extraligy Karlovy Vary 7:6 v prodloužení. Ačkoliv domácí vedli v prvním utkání po návratu z covidové karantény už 5:0 a 6:1, nakonec o vysoký náskok přišli a teprve v prodloužení jim dvoubodové vítězství zajistil Robert Flick. Dvě trefy zaznamenal jeho spoluhráč Jan Hruška. 

Třinec zvítězil v předehrávce 52. kola v Chomutově nad domácím Kladnem 2:1 a upevnil si vedení v soutěži. Na první gól se čekalo do 27. minuty, kdy otevřel skóre Miloš Roman. Ještě ve druhé třetině zvýšil Ondřej Kovařčík, za domácí už jen snížil Ladislav Zikmund.

Pardubice zdolaly v dohrávce 43. kola Olomouc 3:0 a připsaly si šesté vítězství za sebou. Dvěma góly včetně vítězného se na výhře podílel útočník Adam Musil. Brankář Dominik Frodl udržel podruhé v sezoně čisté konto. Hanáci se představili počtvrté za sebou venku a počtvrté na vítězství nedosáhli.

Předehrávka 47. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 7:6 v prodl. (5:0, 1:5, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Lindberg (Marosz, Roberts Bukarts), 6. Solovjov (Dej, Fridrich), 9. J. Hruška (L. Krenželok), 14. R. Bondra (Koch, M. Kalus), 20. J. Hruška (Lakatoš, L. Krenželok), 24. L. Krenželok (Lakatoš), 62. Flick - 23. Parkkonen (Kohout), 26. Hladonik (T. Mikúš), 30. Koblasa (Kohout, T. Havlín), 31. T. Rachůnek (Flek), 37. Pulpán, 53. D. Mikyska. Rozhodčí: Jeřabek, Šindel - Frodl, Malý. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, J. Stehlík, Galvinš, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Roberts Bukarts, Lindberg, Marosz - M. Kalus, Flick, R. Bondra - Fridrich, Chlán, Dej - Bernovský. Trenér: Holaň.

Karlovy Vary: Habal (6. F. Novotný) - M. Rohan, Plutnar, D. Mikyska, Parkkonen, T. Havlín, Pulpán, Weinhold - Flek, Černoch, T. Rachůnek - Vondráček, T. Mikúš, Hladonik - Kohout, Kulich, Koblasa - O. Beránek, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

Předehrávka 52. kola hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Zikmund (Ticháček, Pytlík) - 27. Miloš Roman (Dravecký, Hrehorčák), 34. O. Kovařčík (Chmielewski, M. Kovařčík). Rozhodčí: Kika, Hejduk - Gerát, Rampír. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, J. Suchánek, Baránek, Arzamascev - Kubík, Plekanec, Hlava - Pytlík, Zikmund, Melka - M. Beran, M. Filip, M. Indrák - Babka, Kuťák, M. Kadlec. Trenér: D. Čermák.

Třinec: Kacetl - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, Chmielewski - Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Dohrávka 43. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 35. A. Musil, 51. J. Mikuš (Cienciala, O. Roman), 60. A. Musil (R. Kousal). Rozhodčí: Šír, Veselý - Kajínek, Hlavatý. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Pardubice: Frodl - J. Zdráhal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Sergijenko, Vála, T. Jelínek - Blümel, Poulíček, Hecl - Camara, A. Musil, R. Kousal - Cienciala, O. Roman, Paulovič - O. Rohlík, Anděl, T. Urban. Trenér: R. Král.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Bambula, Krejčí, J. Káňa II - Klimek, J. Knotek, Kusko - Burian, Navrátil, Olesz - Nahodil, Kunc. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Tabulka:

1. Třinec 41 26 4 4 7 134:85 90
2. Hradec Králové 41 22 6 4 9 131:92 82
3. Pardubice 41 20 9 4 8 137:101 82
4. Plzeň 42 18 4 6 14 133:120 68
5. Vítkovice 40 17 5 4 14 104:107 65
6. Liberec 40 17 2 7 14 101:108 62
7. České Budějovice 40 18 2 3 17 117:112 61
8. Mladá Boleslav 40 17 3 3 17 98:108 60
9. Sparta Praha 40 14 6 5 15 142:122 59
10. Brno 40 13 8 4 15 113:116 59
11. Olomouc 40 12 7 2 19 93:111 52
12. Karlovy Vary 39 14 2 5 18 120:121 51
13. Litvínov 39 14 2 5 18 105:116 51
14. Kladno 41 8 4 7 22 103:147 39
15. Zlín 40 5 3 4 28 73:138 25
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Guterres vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku

Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu, řekl Radě bezpečnosti OSN generální tajemník organizace António Guterres. Zároveň vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku. Vládnoucí islamistické hnutí Tálibán musí uznat základní práva žen a dívek v zemi, uvedl podle agentur Reuters a AFP také šéf OSN.

"Naléháme na Tálibán, aby využil tuto chvíli a získal důvěru a dobrou víru mezinárodního společenství skrze uznání a ochranu základních lidských práv, která náleží každé dívce a ženě," řekl Guterres při jednání Rady bezpečnosti. Mezinárodní společenství podle něj na druhé straně musí posílit podporu Afghánců, a to zejména uvolněním zmraženého majetku ze strany Světové banky a Spojených států.

"Více než polovina Afghánců čelí extrémní míře hladu," uvedl Guterres s tím, že některé rodiny musí "prodávat své děti, aby si koupily jídlo". Mezinárodní společenství by podle něj mělo zmírnit podmínky a pravidla, která brání afghánskému hospodářství v růstu a komplikují humanitární operace OSN. "Musíme dát finančním institucím a obchodním partnerům právní záruky, aby pracovali s humanitárními organizacemi beze strachu, že porušují sankční nařízení," dodal Guterres.

Zhruba 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) z afghánské centrální banky zůstává zablokováno mimo zemi. Afghánistán přišel o velkou část mezinárodní finanční podpory loni v srpnu, kdy Tálibán převzal kontrolu nad zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy