Životní závod Puskarčíkové! Češka v Pokljuce zazářila třetím místem

Eva Puskarčíková
... a poprvé v kariéře vybojovala umístění na stupních vítězů.
Eva Puskarčíková s bronzovou medailí.
Česká reprezentantka v závěrečném finiši o desetinu sekundy uhájila bronz před Francouzkou Marií Dorinovou Habertovou (vpravo).
Desetikilometrový závod jasně vyhrála Laura Dahlmeierová (1) z Německa před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou (4) a třetím vítězstvím v sezoně si upevnila vedení v seriálu.
Aktualizováno 10. 12. 2016 17:41
Česká biatlonistka Eva Puskarčíková zvládla dramatický finiš a ve stíhacím závodu Světového poháru ve slovinské Pokljuce doběhla na senzačním třetím místě. Další Češky do elitní desítky nepronikly.

Pokljuka - Biatlonistka Eva Puskarčíková doběhla třetí ve stíhacím závodu Světového poháru v Pokljuce a poprvé v kariéře vybojovala umístění na stupních vítězů. Česká reprezentantka v závěrečném finiši o desetinu sekundy uhájila bronz před Francouzkou Marií Dorinovou Habertovou. Desetikilometrový závod jasně vyhrála Laura Dahlmeierová z Německa před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a třetím vítězstvím v sezoně si upevnila vedení v seriálu.

Veronika Vítková výborně začala, ale dvě chyby na poslední střelnici znamenaly patnácté místo. Gabriele Koukalové se tentokrát stíhačka vůbec nepovedla a po pěti chybách při střelbě skončila šestadvacátá.

Vítězka minulé stíhačky z Östersundu Koukalová začala ze sedmého místa po sprintu svižně a po čisté první střelbě to vypadalo s jejím bojem o další medaili nadějně, jednu chvíli dokonce běžela třetí. Tři chyby na druhé střelecké položce ale její šance pohřbily, byť běžeckým časem byla osmá nejlepší.

Puskarčíková začala naopak pomaleji a na první střelbě jednou minula. Potom ale zrychlovala a ve zbytku závodu "vybílila" všechny terče. Jen čtyři biatlonistky střílely v závodě rychleji a k životnímu výsledku jí pomohly i chyby pěti soupeřek před ní na poslední střelbě.

"Vůbec tomu nevěřím. Jsem úplně dojatá a sotva mluvím. Moc toho po mně nechtějte," řekla Puskarčíková Radiožurnálu. "Poslední kolo bylo na krev. Bála jsem se, aby mě ta čtvrtá ještě nedojela. Naštěstí to vyšlo. Ještě že cíl nebyl o pár desítek metrů posunutý, protože nevím, jestli bych to ještě udolala," uvedla.

K úspěchu jí paradoxně pomohla chyba na první střelnici. "Možná ze mě spadl tlak, než kdybych pořád nulovala. Už jsem měla pocit, že je závod napůl zkažený, tak jsem jela s čistší hlavou," objasnila. Třetí místo přidala ke dvěma osmým z předchozích dvou závodů, což také bylo její dosavadní maximum v SP. "Přijde mi, že v posledních čtrnácti dnech mám úplnou psychickou pohodu a docela si i věřím. Oproti tomu, jak to vypadalo ze začátku v Östersundu. Jsem ráda, že se to změnilo," doplnila.

Vítková se po startu z třicátého místa posouvala postupně kupředu, a protože prvních patnáct terčů sklopila, před poslední položkou atakovala elitní desítku. Pak ale musela odjet navíc 300 metrů a na vítězku ztratila minutu a čtvrt.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Dahlmeierová (Něm.) 30:43,1 (2), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -16,8 (2), 3. Puskarčíková (ČR) -18,7 (1), 4. Dorinová Habertová (Fr.) -18,8 (1), 5. Dunkleeová (USA) -24,1 (1), 6. Hauserová (Rak.) -26,4 (1), 7. Braisazová (Fr.) -27,2 (3), 8. Hildebrandová (Něm.) -33,1 (2), 9. Olsbuová (Nor.) -46,5 (2), 10. Gasparinová (Švýc.) -55,6, ...15. Vítková -1:15,3 (2), 26. Koukalová (obě ČR) -1:45,9 (5).

Průběžné pořadí (po 5 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 277, 2. Mäkäräinenová 208, 3. Braisazová 189, 4. Dorinová Habertová 185, 5. Koukalová 183, 6. Hauserová 181, 7. Puskarčíková 168, ...18. Vítková 98, 30. Charvátová (ČR) 52.