Mezi podmínky stanovené vedením IBU patří například umožnění přístupu k údajům moskevské kontrolní laboratoře (LIMS), plná spolupráce při vyšetřování potenciálních prohřešků proti pravidlům o dopingu z minulosti, zavedení transparentního testovacího programu, ale i vzdělávacího a preventivního programu pro sportovce. Ruská antidopingová agentura (RUSADA) také musí dodržovat kodex mezinárodní organizace WADA.
"Prezentovali jsme jasná a tvrdá kritéria pro znovupřijetí RBU, v nichž se odráží absolutní nutnost chránit čisté sportovce a zajistit na hřišti rovnocenné podmínky," uvedl Dahlin. "Tyto podmínky také zajistí, že RBU zřídí efektivní systém, který v budoucnu zabrání opakování takových událostí z minulosti," dodal.
Rusko přišlo o plné členství vloni v prosinci kvůli dopingu a na zářijovém kongresu v Poreči se marně ucházelo o jeho obnovení. Provizorní členství pro Rusko znamená, že nemá hlasovací právo, jeho zástupci nemohou kandidovat do funkcí v IBU a země se nemůže ucházet o pořádání mezinárodních akcí. Jeho reprezentanti se však mohou účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru a mistrovství světa.
Ruský dopingový skandál poznamenal i samotnou IBU, jejíž vysocí představitelé v čele s dlouholetým prezidentem Andersem Bessebergem podle zprávy WADA za úplatu kryli doping ruských biatlonistů. IBU měla dokonce kvůli ztrátě důvěryhodnosti pozastavený přísun financí od MOV, novému vedení se ale na začátku listopadu podařilo dojednat zrušení tohoto opatření.
gi nkr