Střelba čtyřikrát denně i přídavek na sněhu. To jsem ještě nezažil, přiznal Moravec

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 10. 2020 11:15
Už měl v hlavě konec kariéry, ale nakonec se nechal přemluvit ještě na jednu sezonu. Teď se šestatřicetiletý biatlonista Ondřej Moravec srovnává s poslední předsezonní přípravou. Není totiž vůbec jednoduchá.
Ondřej Moravec
Ondřej Moravec | Foto: Luboš Vácha

Při jarní vlně pandemie koronaviru trávil čas doma s rodinou, v létě se ale už zapojil do přípravy, a musel tak stejně jako zbytek týmu reagovat na neustálé změny v restrikcích pro cestování.

"Zatím naštěstí nic nerušíme. Spíš mi není úplně příjemný předodjezdový stres. Jestli jsem pozitivní, nebo negativní. Já bych se s tím srovnal, zůstal bych doma v karanténě, ale ovlivnilo by to spoustu lidí. Rodina by to snad pochopila, ale potkávám se i s jinými sportovci," uvedl pro web Českého biatlonu Ondřej Moravec.

Biatlonisty čekají přísná hygienická opatření, aby se sezona mohla rozběhnout. Upravený je i kalendář závodů, hned po dvou akcích bude hostit finské Kontiolahti a rakouský Hochfilzen. Do první zastávky Světového poháru zbývá měsíc. 

Česká biatlonová reprezentace je v poslední fázi přípravy, a závodníci tak mají v nohách pořádné dávky tréninku. A to už hlavně na sněhu.

"Dvakrát jsme byli na Dachsteinu, kam jsme delší dobu nejezdili. Teď jsme na Pokljuce lyžovali další čtyři dny. To v plánu nebylo, může to být 10 až 12 hodin na lyžích navíc. Asi jsem tedy tolik přípravy na sněhu nezažil," přiznal trojnásobný olympijský medailista.

Ale že by to hned znamenalo, že díky tomu bude nadcházejí sezona úspěšná, to si nemyslí. To spíš ho dál posune energie, s jakou se vrátil do mužského trenérského týmu Ondřej Rybář.

"Rybís s námi většinou neabsolvuje celé soustředění, takže vždycky přijede nabitý energií a chce nám ji předat. Což když máte za sebou dvacet dní soustředění, není snadné vstřebat. Ale chce z nás dostat sto procent, podle mě to má smysl," myslí si Moravec.

Staronový trenér prý vnesl do přípravy i určité změny. "Už na prvním soustředění v Letohradě jsme stříleli třeba čtyřikrát denně. To jsem nikdy nezažil. Střelecká příprava se hodně proměnila. Rybís se snaží trochu změnit i naše myšlení. Střelbě jsme věnovali hodně času a myslím, že to nese výsledky," prohlásil Moravec.

Někdy si veterán reprezentace dopřeje i individuální trénink. "Když nás Rybís trénoval před Soči, tak jsme měli také docela často individuální týdny. V tomhle si důvěřujeme. I přes svůj pokročilý věk nemám problém jít na trénink a splnit plán," řekl.

Nyní už ale vyhlíží blížící se závody a první zastávku v Kontiolahti. "Není to zrovna mé oblíbené místo. Je dobré, že budeme závodit. Aspoň v to doufám. V létě jsme mohli vidět, že atletika a další sporty neměly žádné soutěže. Ještě jsme nezačali závodit, takže nemůžeme jásat," brzdí nadšení Moravec.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy