Staré harcovníky nepředěláš. Emmons teď raději učí s puškou mladé biatlonisty

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 10. 2020 15:01
Před třemi lety následovala příkladu svého manžela a začala biatlonistům vylepšovat střelbu. Zatímco choť Kateřiny Emmons pomáhal reprezentaci americké, ona se vrhla na spolupráci s tou českou. Dvě sezony pilovala střelbu dospělákům, teď se raději zaměřila na mládež.
Kateřina Emmons.
Kateřina Emmons. | Foto: Luboš Vácha

Majitelka kompletní sady medailí z olympijských her ve střelbě a také čtyřnásobná maminka pomáhala s tréninkem v české mužské reprezentaci hlavně v rámci soustředění a obrazila i některé závody. Teď už to ale neplatí. 

"Kluci byli nesmírně otevření, práce s nimi mě bavila, ale kvůli rodině jsem s týmem nemohla trávit tolik času, kolik by bylo třeba," přiznala Emmons na oficiálním webu českého biatlonu.

Vliv na její rozhodnutí měl i fakt, že v týmu měla starší, zkušenější biatlonisty jako Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře nebo Tomáše Krupčíka. 

"Předělávat návyky zkušených harcovníků je těžká a dlouhodobá záležitost. A ne každý chce změně obětovat třeba celou sezonu a ztratit přitom střelecké sebevědomí. Tomu rozumím, protože sportovní kariéra je krátká," řekla.

Už loni tak po boku Vlastimila Vávry pomáhala také mladým biatlonovým nadějím a letos v létě se do tohoto nového úkolu vrhla naplno. 

"Uvědomila jsem si, že to by mohla být správná cesta. Mladí závodníci ještě nemají tolik zažité stereotypy. Na nové věci se tak adaptují rychleji než zkušení reprezentanti," vysvětlila Emmons.

Na druhou stranu dorostenci a dorostenky také mají své problémy a práce s nimi není zrovna snadná.

"Jsou to pubescenti. Tedy většinou rychle rostou, nabírají svalovou hmotu, zásadně se jim mění motorika, do toho vstupují hormony… A samozřejmě, každý má dané jiné vlohy," vyjmenovala úskalí bývalá střelkyně.

Spolu s Vávrou objeli sportovní centra mládeže a sledovali, kde mají talenty největší rezervy. Do týmu zařadili i kondiční trenérku Ivu Prachařovou, protože z dobré kondice vychází také správná technika střelby.

"Ideálně by všichni měli mít svůj ležákový mozek a svůj stojákový mozek. Měli by se na střelnici oprostit od toho, že jim třeba nejedou lyže, že na trati měli pád nebo že je bolí ruce. Jednoduše řečeno chceme, aby jejich střelecký projev byl koncentrovaný, ale přitom automatický, oproštěný od dalších emocí. Cílem je naprostá rutina," dodala Emmons.

V neposlední řadě je cílem i vytvoření metodiky tréninku pro kouče v klubech. A také to, že se bývalá olympionička u této práce trochu odreaguje a přitom postupně pozná prostředí biatlonu.

"Myslím, že začít u mládeže byla dobrá trefa. Sama se učím věci pojmenovávat a spojovat. Když si jdu střelit, tak opravdu spíše s biatlonovou malorážkou. Chci této střelbě více porozumět a oživit si dovednosti," přiznala.

Moje místo: Eva Samková | Video: Red Bull
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy