Staré harcovníky nepředěláš. Emmons teď raději učí s puškou mladé biatlonisty

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 10. 2020 15:01
Před třemi lety následovala příkladu svého manžela a začala biatlonistům vylepšovat střelbu. Zatímco choť Kateřiny Emmons pomáhal reprezentaci americké, ona se vrhla na spolupráci s tou českou. Dvě sezony pilovala střelbu dospělákům, teď se raději zaměřila na mládež.
Kateřina Emmons.
Kateřina Emmons. | Foto: Luboš Vácha

Majitelka kompletní sady medailí z olympijských her ve střelbě a také čtyřnásobná maminka pomáhala s tréninkem v české mužské reprezentaci hlavně v rámci soustředění a obrazila i některé závody. Teď už to ale neplatí. 

"Kluci byli nesmírně otevření, práce s nimi mě bavila, ale kvůli rodině jsem s týmem nemohla trávit tolik času, kolik by bylo třeba," přiznala Emmons na oficiálním webu českého biatlonu.

Vliv na její rozhodnutí měl i fakt, že v týmu měla starší, zkušenější biatlonisty jako Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře nebo Tomáše Krupčíka. 

"Předělávat návyky zkušených harcovníků je těžká a dlouhodobá záležitost. A ne každý chce změně obětovat třeba celou sezonu a ztratit přitom střelecké sebevědomí. Tomu rozumím, protože sportovní kariéra je krátká," řekla.

Už loni tak po boku Vlastimila Vávry pomáhala také mladým biatlonovým nadějím a letos v létě se do tohoto nového úkolu vrhla naplno. 

"Uvědomila jsem si, že to by mohla být správná cesta. Mladí závodníci ještě nemají tolik zažité stereotypy. Na nové věci se tak adaptují rychleji než zkušení reprezentanti," vysvětlila Emmons.

Na druhou stranu dorostenci a dorostenky také mají své problémy a práce s nimi není zrovna snadná.

"Jsou to pubescenti. Tedy většinou rychle rostou, nabírají svalovou hmotu, zásadně se jim mění motorika, do toho vstupují hormony… A samozřejmě, každý má dané jiné vlohy," vyjmenovala úskalí bývalá střelkyně.

Spolu s Vávrou objeli sportovní centra mládeže a sledovali, kde mají talenty největší rezervy. Do týmu zařadili i kondiční trenérku Ivu Prachařovou, protože z dobré kondice vychází také správná technika střelby.

"Ideálně by všichni měli mít svůj ležákový mozek a svůj stojákový mozek. Měli by se na střelnici oprostit od toho, že jim třeba nejedou lyže, že na trati měli pád nebo že je bolí ruce. Jednoduše řečeno chceme, aby jejich střelecký projev byl koncentrovaný, ale přitom automatický, oproštěný od dalších emocí. Cílem je naprostá rutina," dodala Emmons.

V neposlední řadě je cílem i vytvoření metodiky tréninku pro kouče v klubech. A také to, že se bývalá olympionička u této práce trochu odreaguje a přitom postupně pozná prostředí biatlonu.

"Myslím, že začít u mládeže byla dobrá trefa. Sama se učím věci pojmenovávat a spojovat. Když si jdu střelit, tak opravdu spíše s biatlonovou malorážkou. Chci této střelbě více porozumět a oživit si dovednosti," přiznala.

Moje místo: Eva Samková | Video: Red Bull
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy