"Musím se pochválit." Davidová konečně zářila štěstím, Bö má osmnácté zlato

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 11. 2. 2024 18:05
Biatlonistka Markéta Davidová skončila na mistrovství světa devátá ve stíhacím závodě. Oproti sprintu se zlepšila o osm příček a postarala se o nejlepší výsledek domácí výpravy na šampionátu v Novém Městě na Moravě. Ve Vysočina Areně se dnes dařilo také Tereze Voborníkové, jež poskočila na třináctou příčku.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Třetí zlato na tomto MS získala Francouzka Julia Simonová, na stupních vítězů ji doplnila bronzová krajanka Justine Braisazová-Bouchetová. Francouzskou hegemonii narušila stříbrná Italka Lisa Vittozziová.

Davidová startovala jako sedmnáctá a hned po úvodní nule se posunula na dvanáctou příčku.

Tam se pohybovala, i když po dalších dvou položkách absolvovala po jednom trestném kole. Umístění v první desítce si vybojovala nulou ze závěrečné střelby. Devátá příčka je jejím nejlepším umístěním ve stíhačce na mistrovství světa.

"Myslím, že jsem si naposledy takovýto konec užila právě tady v ´Nováči´. To jsem také dojížděla nějak osmá, měla za sebou i před sebou místo a mávala," řekla novinářům Davidová.

"Ve sprintu jsem se nechala rozhodit, když jsem netrefila jednu ránu vestoje a už jsem se nedokázala zkoncentrovat na ten zbytek. Na to jsem si dnes dávala pozor a musím se pochválit, že jsem to zvládla," doplnila.

Nejlepší střelecký výkon z českých reprezentantek předvedla třiadvacetiletá Voborníková. Netrefila jen první terč, dalších devatenáct vyčistila. Navíc solidně běžela, takže si polepšila o devatenáct příček.

"Před závodem jsem si přála posunout dopředu, ale že to bude o devatenáct míst, to jsem určitě nemohla ani chtít. Byl to pro mě skvělý a strašně důležitý závod. Jsem šťastná, že se povedlo tady doma," uvedla Voborníková.

Tři chyby udělala Jessica Jislová, jež se zlepšila o šest míst na 42. příčku.

"Na trati jsem se vůbec necítila a navazuje to tady na předchozí závody. Ve střelbě mě mrzí druhá ležka. Nemůžu k ní nic ale moc říct, protože nemám vůbec tušení, kde ty rány byly. Až mě to dost překvapilo. Dost se tady trápím a doufám, že se to do dalších dní vylepší," podotkla Jislová.

Lucie Charvátová závod nedokončila. Už vleže udělala po dvou chybách, a když na třetí položce netrefila ani jednou, nestihla pět trestných kol obkroužit dříve, než vedoucí Simonová odjela ze čtvrté střelby. Kvůli dojetí o kolo byla stažena ze závodu.

Simonová potvrdila, že je zatím královnou tohoto šampionátu. Do stíhačky startovala po té, co pomohla Francii ke zlatu ve smíšené štafetě a vyhrála sprint. Tentokrát sice poprvé na Vysočině minula, ale když úvodní stojku zvládla za necelých osmnáct sekund, bylo rozhodnuto.

Její největší konkurentka Braisazová-Bouchetová na této střelbě minula dvakrát a propadla se na třetí pozici za do té doby bezchybnou Vittozziovou. Italská biatlonistka stříbrnou pozici uhájila, i když musela po závěrečné položce na trestné kolo.

Na suverénní Simonovou, která si v závěru mohla dovolit oslavovat, ztratila 46,3 sekundy. Braisazová-Bouchetová byla pomalejší o další tři. Čtvrtá příčka stejně jako ve sprintu zbyla na další Francouzku Sophie Chauveauovou.

Krčmář dojel osmnáctý, vyhrál Bö

Michal Krčmář skončil na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě jako nejlepší z českých biatlonistů ve stíhacím závodě osmnáctý. Třikrát chyboval na střelnici a ve srovnání s umístěním po sprintu si o jedno místo polepšil. Titul obhájil Nor Johannes Thingnes Bö a slavil již osmnácté světové zlato. Norové obsadili prvních pět míst, na medailových pozicích se za Böem seřadili Sturla Holm Laegreid a Vetle Sjaastad Christiansen.

Čtvrtý závodní den sledovalo v hledišti Vysočina Areny 27.225 fanoušků

Krčmářovi se tři čtvrtiny závodu střelecky dařilo. Na druhé položce vleže udělal jednu chybu, ale po čisté úvodní stojce odjížděl ze střelnice jako šestnáctý. V posunu vzhůru ho zastavily dvě chyby při závěrečné střelbě. Nakonec finišoval jako osmnáctý se ztrátou tří minut a 20,9 sekundy na vítěze.

"Myslím, že jsem měl závod pod kontrolou. Taktika nebyla špatně zvolená, postupně jsem se posouval. Před poslední stojkou se mi přibližovaly i přední pozice, ale tam jsem udělal dvě chyby," řekl novinářům Krčmář.

"Poslední rána mě mrzí. Přišlo mi, že to byl zásah. Ale stalo se a na kdyby se ve sportu nehraje. Naštěstí mě to ve finále nestálo tolik pozic dozadu. Když už měla přijít, asi přišla v dobrý moment. V jiném závodě by to bolelo mnohem víc," doplnil.

Největší zlepšení z domácích biatlonistů ve Vysočina Areně zaznamenal Tomáš Mikyska, který se rovněž se třemi chybami posunul ze 33. na 27. místo. Dojel něco málo přes minutu za Krčmářem.

"Dneska jsem si to užil. Na trati to bylo dobré, na střelnici mě mrzí dvě položky vleže. To byly moje chyby. První ránu jsem si omylem spustil, ani jsem nechtěl. Věděl jsem, že na terči ani nejsem, ale prostě jsem to spustil. Při druhé ležce jsem do toho brnknul a znovu to spustil. Takže to byly dvě rány, které mohly být úplně v klidu nula," uvedl Mikyska.

Jakub Štvrtecký absolvoval osm trestných kol a klesl o šest míst na 47. pozici. Jonáš Mareček kvůli nemoci do stíhacího závodu nenastoupil.

"Jonáš už včera po závodě věděl, že na něj něco leze. Hned jsme ho stáhli, protože ho potřebujeme pošetřit do štafety a mít ho připraveného. Máme tady samozřejmě také Víťu Horniga, který jako rychlý a přesný střelec dostane určitě svou šanci do vytrvalostního závodu. A uvidíme, jestli bude schopný Jonáš jet," podotkl trenér Michael Málek.

Boj o medaile se odehrával v norské režii. Stříbrný muž sprintu Johannes Thingnes Bö se hned v úvodním kole dostal do čela, ale jednou minul a dotáhl se na něj Christiansen. Další komplikace pro něj přišly po druhé položce vleže, kdy se po dvou trestných kolech propadl na pátou příčku. Vestoje ale sestřelil všech deset terčů, a když jeho soupeři chybovali, vyjížděl do posledního kola s více než půlminutovým náskokem.

Souboj o stříbro pro sebe rozhodl vítěz sprintu Laegreid, který finišoval se ztrátou 28,7 sekundy na vítězného Böa. Bronzový Christiansen byl o dalších přibližně deset sekund zpět. Norskou hegemonii potvrdili čtvrtý Johannes Dale-Skjevdal a pátý Tarjei Bö, jenž si po třech nulách pokazil závod čtyřmi chybami na poslední položce.

V pondělí je na mistrovství světa volný den. V úterý od 17:10 budou v Novém Městě na Moravě o medaile bojovat ženy ve vytrvalostním závodě.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě - stíhací závody:

Ženy (10 km): 1. Simonová (Fr.) 29:54,8 (1 trest. okruh), 2. Vittozziová (It.) -46,3 (1), 3. Braisazová-Bouchetová -49,3 (4), 4. Chauveauová (obě Fr.) -57,6 (3), 5. H. Öbergová (Švéd.) -1:16,6 (2), 6. Preussová (Něm.) -1:24,7 (1), …9. Davidová -2:21,0 (2), 13. Voborníková -2:47,2 (1), 42. Jislová -5:25,2 (3), Charvátová (všechny ČR) dostižena o kolo.

Muži (12,5 km): 1. J. T. Bö 32:36,9 (3), 2. Laegreid -28,7 (2), 3. Christiansen -38,5 (3), 4. Dale-Skjevdal -54,0 (3), 5. T. Bö (všichni Nor.) -1:20,9 (4), 6. Samuelsson (Švéd.) -1:28,3 (3), …18. Krčmář -3:20,9 (3), 27. Mikyska -4:26,6 (3), 47. Štvrtecký (všichni ČR) -6:42,1 (8).

 

Právě se děje

Další zprávy