Byla to noční můra, líčí Fourcade svůj biatlonový pád. Připadal si jako v cizím těle

av av
21. 8. 2019 20:39
Jeho dominance nad biatlonovým světem trvala neuvěřitelných sedm let. Martin Fourcade během nich působil jako neomylný polobůh bez výkyvů formy. Jako muž, který není k poražení.
Martin Fourcade.
Martin Fourcade. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Triumfální série se dramaticky zastavila minulou zimu. Fourcade prožil nečekaný sportovní pád. V roli jasného hegemona ho přesvědčivě nahradil Nor Johannes Bö, zatímco francouzský fenomén v pořadí Světového poháru klesl až na konečné dvanácté místo.

Z mistrovství světa v Östersundu odjel bez cenného kovu, což se mu na velké akci stalo naposledy v roce 2010. 

Co je s Fourcadem? Ta otázka visela ve vzduchu a mučila i samotného sportovce. Francouz byl léta zvyklý pohybovat se v takřka nadlidských výkonnostních sférách, najednou ale tvrdě padl zpět mezi smrtelníky.

Třicetiletý biatlonista v rozhovoru pro norskou televizi NRK otevřeně promluvil o tom, jak s ním zhoršené výkony psychicky zamávaly. "Byla to noční můra. Bylo strašně náročné přijmout, že zničehonic nejsem na té nejvyšší úrovni. Nepoznával jsem se," prohlásil.

V celé sezoně vyhrál jen dva individuální závody. Mladý Bö ho postupem času deklasoval stále výrazněji. A tak Fourcade boj o osmý velký křišťálový glóbus velmi brzy vzdal a vynechával závody. "Připadal jsem si jako v cizím těle," popsal Fourcade své trápení.

Během sezony neustále pátral po tom, co je špatně. Dokonce několikrát uvažoval o předčasném konci. "Ptal jsem se sám sebe, proč to tak je, čím jsem si to zasloužil," uvedl.

Nakonec ale jednu slabší sezonu přijal jako fakt. "Nemohl jsem z toho obviňovat ani sebe, ani své tělo. Vím, že jsem po něm chtěl za ty roky hodně. Prostě jsem měl po sedmi neuvěřitelných sezonách jednu normální," řekl Fourcade.

Společně s trenérským týmem nakonec dospěl k názoru, že jeho předsezonní příprava byla až příliš náročná. "Trénoval jsem až moc, až příliš intenzivně. Proto jsem nebyl ve své kůži. Proto jsem letos na jaře trochu zvolnil. Tělo mi vyslalo signál," prohlásil.

Teď francouzská legenda doufá, že se znovu vrátí na svou obvyklou úroveň. "Své tělo už jsem dal zase do pořádku," podotkl Fourcade.

V příští sezoně bude chtít rozšířit svá úchvatná čísla. Během kariéry vyhrál 72 závodů Světového poháru, sedmi velkým přidal celkem 24 malých křišťálových glóbů, stal se jedenáctkrát mistrem světa a pětkrát olympijským vítězem. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší zvláštní stupeň požárního poplachu. Zastavený je z bezpečnostních důvodů i provoz na železniční trati. Hasiči o tom informovali na twitteru.

Na místě je 13 jednotek hasičů. Zřejmě hoří výrobní hala v chrastavské průmyslové zóně nedaleko vlakového nádraží.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Španělský král Juan Carlos I. zaplatil 115 milionů korun, aby se vyhnul stíhání za daňové podvody

Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má titul emeritní král, zaplatil 4,4 milionu eur (asi 115 milionů korun) finančnímu úřadu, aby se vyhnul stíhání kvůli daňovým podvodům. Dřívější informaci deníku El País potvrdil v pátek králův advokát. Jde už o druhou částkou, kterou zpětně zaplatil Juan Carlos I., který od srpna žije ve Spojených arabských emirátech (SAE). Loni v prosinci šlo o téměř 680 000 eur.

Králův advokát Javier Sánchez-Junco v prohlášení uvedl, že třiaosmdesátiletý monarcha zaplatil jako daňové vyrovnání částku 4 395 901,96 eur, včetně úroků a poplatků. Tato suma podle místních médií souvisí mimo jiné s jeho soukromými lety, jež mu financovala společnost jeho vzdáleného bratrance Álvara z Orleansu se sídlem v Lichtenštejnsku.

Deník El País napsal, že Juan Carlos I. je vyšetřován ve třech kauzách. Jedna se týká výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, na niž v roce 2011 získalo zakázku konsorcium španělských firem a za jejíž ovlivnění u přátel v královské rodině Saúdů měl král podle podezření dostat úplatek přes konto ve Švýcarsku patřící jeho tehdejší milence. Další kauza se týká čerpání z účtů mexického podnikatele a třetí kont krále v daňových rájích, což ale král popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy