Byla to noční můra, líčí Fourcade svůj biatlonový pád. Připadal si jako v cizím těle

av av
21. 8. 2019 20:39
Jeho dominance nad biatlonovým světem trvala neuvěřitelných sedm let. Martin Fourcade během nich působil jako neomylný polobůh bez výkyvů formy. Jako muž, který není k poražení.
Martin Fourcade.
Martin Fourcade. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Triumfální série se dramaticky zastavila minulou zimu. Fourcade prožil nečekaný sportovní pád. V roli jasného hegemona ho přesvědčivě nahradil Nor Johannes Bö, zatímco francouzský fenomén v pořadí Světového poháru klesl až na konečné dvanácté místo.

Z mistrovství světa v Östersundu odjel bez cenného kovu, což se mu na velké akci stalo naposledy v roce 2010. 

Co je s Fourcadem? Ta otázka visela ve vzduchu a mučila i samotného sportovce. Francouz byl léta zvyklý pohybovat se v takřka nadlidských výkonnostních sférách, najednou ale tvrdě padl zpět mezi smrtelníky.

Třicetiletý biatlonista v rozhovoru pro norskou televizi NRK otevřeně promluvil o tom, jak s ním zhoršené výkony psychicky zamávaly. "Byla to noční můra. Bylo strašně náročné přijmout, že zničehonic nejsem na té nejvyšší úrovni. Nepoznával jsem se," prohlásil.

V celé sezoně vyhrál jen dva individuální závody. Mladý Bö ho postupem času deklasoval stále výrazněji. A tak Fourcade boj o osmý velký křišťálový glóbus velmi brzy vzdal a vynechával závody. "Připadal jsem si jako v cizím těle," popsal Fourcade své trápení.

Během sezony neustále pátral po tom, co je špatně. Dokonce několikrát uvažoval o předčasném konci. "Ptal jsem se sám sebe, proč to tak je, čím jsem si to zasloužil," uvedl.

Nakonec ale jednu slabší sezonu přijal jako fakt. "Nemohl jsem z toho obviňovat ani sebe, ani své tělo. Vím, že jsem po něm chtěl za ty roky hodně. Prostě jsem měl po sedmi neuvěřitelných sezonách jednu normální," řekl Fourcade.

Společně s trenérským týmem nakonec dospěl k názoru, že jeho předsezonní příprava byla až příliš náročná. "Trénoval jsem až moc, až příliš intenzivně. Proto jsem nebyl ve své kůži. Proto jsem letos na jaře trochu zvolnil. Tělo mi vyslalo signál," prohlásil.

Teď francouzská legenda doufá, že se znovu vrátí na svou obvyklou úroveň. "Své tělo už jsem dal zase do pořádku," podotkl Fourcade.

V příští sezoně bude chtít rozšířit svá úchvatná čísla. Během kariéry vyhrál 72 závodů Světového poháru, sedmi velkým přidal celkem 24 malých křišťálových glóbů, stal se jedenáctkrát mistrem světa a pětkrát olympijským vítězem. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy