"Bylo to strašné, tělo mi ochablo a měl jsem kocovinu." Moravec teď omezil maso

av av
24. 7. 2019 11:55
Ondřej Moravec se vrací k tréninku, zůstává ale obezřetný. Jeho přípravu na novou sezonu zásadně zkomplikovaly problémy s játry. A český biatlonista ví, že se mohou kdykoli vrátit.

Moravec odcestoval s reprezentací do Norska, bude ale trénovat individuálně. I tak je vděčný za novou šanci. Přiznává, že ještě před několika týdny prožíval psychicky náročné období.

"Už jsem na tom mnohem lépe. Nejen psychicky, ale i fyzicky," potvrdil obrat k lepšímu v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Dva a půl měsíce nemohl dělat vůbec nic. Jakákoli tělesná aktivita, která je pro něj každodenní součástí života, musela jít najednou stranou. V půlce května napadl biatlonistovo tělo cytomegalvirus a způsobil zánět jater. Pro Moravce nic neznámého. Podobné problémy měl v přípravě i před dvěma lety.

A tak dobře ví, že začínat s tréninkem od nuly bude pořádně bolet. 

"Tělo mi zrosolovatělo," prohlásil muž, který v červnu oslavil pětatřicáté narozeniny. V první fázi bude muset získat základní objemovou kondici. Zvýšit sílu i vytrvalost.

"V Norsku budu trénovat hodně sám, jinak než ostatní kluci a holky. Aspoň se ale budu se všemi potkávat," řekl a přiznal, že prožívá poněkud rozporuplné pocity.

Na jednu stranu ví, že mu příprava s týmem mentálně pomůže, na druhou stranu mu bude chybět rodina. Moravec je otcem dvou malých dětí, dcery Rozálie a syna Ondřeje.

"Poslední měsíce jsem byl hodně doma, vlastně nejvíc za celou kariéru. Udělal jsem spoustu práce kolem baráku a zvykl jsem si být s rodinou. Ta mi bude chybět nejvíce," vysvětlil.

Ještě před cestou do Norska musel Moravec podstoupit jedno nepříjemné martyrium. Přísnou pětidenní dietu. Konzumovat mohl jen vývary se zeleninou, čaje a oleje. 

"První dny byly strašné," přiznal. "Tělo mi nejprve úplně ochablo. Pak jsem po dva dny prožíval něco jako kocovinu. Až čtvrtý den jsem mohl jakž takž fungovat a dělat doma opět normální věci."

Moravec ještě nemá vyhráno, a tak k současnému zlepšení zdravotního stavu přistupuje s pokorou. Bude stále pod dohledem lékařů, momentálně už ale nemusí užívat léky. Vystačí si s přírodními produkty.

Zásadně musel změnit jídelníček. Jídla, které mají vysoký obsah bílkovin, si musí odepřít. "Živočišné potraviny si dám jen jednou týdně. Pro játra jsou velkou zátěží," vysvětlil biatlonista.

Během dlouhého fyzického výpadku se snažil pilovat střelbu. Natolik, že během série tréninků dokázal sestřelit neuvěřitelných 423 terčů za sebou. 

Na střelnici se snažil zrychlit. Především na položce vleže. "Tam střílím položku obyčejně za půl minuty a více. A to je strašně moc. Pokud bych se dostal na 22 až 24 sekund, byl bych opravdu spokojený," uvedl.

Ze střelby má dobrý pocit a věří, že naučené mechanismy udrží i při fyzické zátěži.

S tou ale bude muset začít obezřetně. A tak na začátku srpna nepojede závody norského Blinkfestivalenu, kterého se čeští reprezentanti zúčastní vůbec poprvé.

"Možná si zkusí střelecké duely, ale jinak závodit nebude. Musí začít zvolna," informoval trenér Zdeněk Vítek.

Kromě Moravce už jsou v Norsku také Lucie Charvátová, Markéta Davidová, Veronika Vítková, Eva Kristejn Puskarčíková, Jessica Jislová, Ludmila Horká, Michal Krčmář, Adam Václavík, Milan Žemlička, Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký. 

Volno dostal Michal Šlesingr, který očekává narození druhého potomka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy