"Bylo to strašné, tělo mi ochablo a měl jsem kocovinu." Moravec teď omezil maso

av av
24. 7. 2019 11:55
Ondřej Moravec se vrací k tréninku, zůstává ale obezřetný. Jeho přípravu na novou sezonu zásadně zkomplikovaly problémy s játry. A český biatlonista ví, že se mohou kdykoli vrátit.

Moravec odcestoval s reprezentací do Norska, bude ale trénovat individuálně. I tak je vděčný za novou šanci. Přiznává, že ještě před několika týdny prožíval psychicky náročné období.

"Už jsem na tom mnohem lépe. Nejen psychicky, ale i fyzicky," potvrdil obrat k lepšímu v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Dva a půl měsíce nemohl dělat vůbec nic. Jakákoli tělesná aktivita, která je pro něj každodenní součástí života, musela jít najednou stranou. V půlce května napadl biatlonistovo tělo cytomegalvirus a způsobil zánět jater. Pro Moravce nic neznámého. Podobné problémy měl v přípravě i před dvěma lety.

A tak dobře ví, že začínat s tréninkem od nuly bude pořádně bolet. 

"Tělo mi zrosolovatělo," prohlásil muž, který v červnu oslavil pětatřicáté narozeniny. V první fázi bude muset získat základní objemovou kondici. Zvýšit sílu i vytrvalost.

"V Norsku budu trénovat hodně sám, jinak než ostatní kluci a holky. Aspoň se ale budu se všemi potkávat," řekl a přiznal, že prožívá poněkud rozporuplné pocity.

Na jednu stranu ví, že mu příprava s týmem mentálně pomůže, na druhou stranu mu bude chybět rodina. Moravec je otcem dvou malých dětí, dcery Rozálie a syna Ondřeje.

"Poslední měsíce jsem byl hodně doma, vlastně nejvíc za celou kariéru. Udělal jsem spoustu práce kolem baráku a zvykl jsem si být s rodinou. Ta mi bude chybět nejvíce," vysvětlil.

Ještě před cestou do Norska musel Moravec podstoupit jedno nepříjemné martyrium. Přísnou pětidenní dietu. Konzumovat mohl jen vývary se zeleninou, čaje a oleje. 

"První dny byly strašné," přiznal. "Tělo mi nejprve úplně ochablo. Pak jsem po dva dny prožíval něco jako kocovinu. Až čtvrtý den jsem mohl jakž takž fungovat a dělat doma opět normální věci."

Moravec ještě nemá vyhráno, a tak k současnému zlepšení zdravotního stavu přistupuje s pokorou. Bude stále pod dohledem lékařů, momentálně už ale nemusí užívat léky. Vystačí si s přírodními produkty.

Zásadně musel změnit jídelníček. Jídla, které mají vysoký obsah bílkovin, si musí odepřít. "Živočišné potraviny si dám jen jednou týdně. Pro játra jsou velkou zátěží," vysvětlil biatlonista.

Během dlouhého fyzického výpadku se snažil pilovat střelbu. Natolik, že během série tréninků dokázal sestřelit neuvěřitelných 423 terčů za sebou. 

Na střelnici se snažil zrychlit. Především na položce vleže. "Tam střílím položku obyčejně za půl minuty a více. A to je strašně moc. Pokud bych se dostal na 22 až 24 sekund, byl bych opravdu spokojený," uvedl.

Ze střelby má dobrý pocit a věří, že naučené mechanismy udrží i při fyzické zátěži.

S tou ale bude muset začít obezřetně. A tak na začátku srpna nepojede závody norského Blinkfestivalenu, kterého se čeští reprezentanti zúčastní vůbec poprvé.

"Možná si zkusí střelecké duely, ale jinak závodit nebude. Musí začít zvolna," informoval trenér Zdeněk Vítek.

Kromě Moravce už jsou v Norsku také Lucie Charvátová, Markéta Davidová, Veronika Vítková, Eva Kristejn Puskarčíková, Jessica Jislová, Ludmila Horká, Michal Krčmář, Adam Václavík, Milan Žemlička, Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký. 

Volno dostal Michal Šlesingr, který očekává narození druhého potomka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy