Michal Pavec
23. 8. 2008 8:05
Ve finále fotbalového turnaje zvítězila Argentina 1:0
K triumfu ve finále stačil Argentincům jediný gól Angela di Marii
K triumfu ve finále stačil Argentincům jediný gól Angela di Marii | Foto: Reuters

Peking - Dvanáct let stará finálová porážka z olympijského turnaje v Atlantě už nemusí argentinské fanoušky tolik mrzet. Jihoamerická fotbalová velmoc v repríze tehdejšího duelu porazila Nigérii 1:0.

Argentině v čele s hvězdným barcelonským záložníkem Lionelem Messim se zároveň podařilo obhájit zlaté medaile z předchozích her v Aténách.

O osudu jinak průměrného zápasu rozhodla jediná branka, kterou v 58. minutě krásným lobem zařídil záložník Angel Di Maria.

Zápas odstartoval v pravé poledne pekingského času a provázelo ho až tropické počasí - maďarský rozhodčí Kassai kvůli těžko snesitelnému dusnu dokonce neobvykle povolil několik občerstvovacích přestávek.

Fotbalová dřina

V těžkých podmínkách se jako zkušenější tým ukázali Argentinci. Nepodali sice tak oslnivý výkon jako v semifinále proti Brazílii, kterou smetli 3:0, ale dokázali odrazit všechna nigerijská nebezpečí a zaslouženě zvítězili.

Největší hvězda olympijského finále Lionel Messi (vpravo). Geniální přihrávkou rozhodl finále | Foto: Reuters

Utkání začali bílomodří územní převahou, ale nigerijského gólmana Vanzekina v podstatě neohrozili. Vrcholem marného snažení argentinského týmu byl trestný kop z nadějné vzdálenosti, který v 9. minutě poslal jinak skvělý exekutor Juan Riquelme vysoko nad.

Hra se v průběhu prvního poločasu vyrovnala a důsledně bránící Nigerijci začali soupeře zlobit i v ofenzivě.

Svoji největší šanci ale zahodili. Kapitán Isaac v těsné blízkosti argentinské branky špatně trefil míč a z nebezpečně vyhlížejícího ataku byl jen odkop od branky.

Zásah kouzelníka Messiho

Nepříliš záživný zápas pokračoval i po změně stran. Kdyby do děje nezasáhl velký fotbalový myslitel Messi, možná by duel doklopýtal do bezbrankového konce.

Místo penalt ale rozhodl krásný fotbalový moment. Barcelonský Messi zalovil ve své torničce míčových kouzel a ze středu hřiště poslal dopředu bezchybný pas, který doputoval k Di Mariovi a ten ho přetavil v nevídaný lob - 1:0.

Nigerijci se znovu probudili k fotbalovému životu a dokazovali, že po chudých letech, kdy se neprobojovali na mistrovství světa a neuspěli ani na africkém šampionátu, znovu chtějí patřit mezi světovou elitu.

Snahu Afričanů provázely i šance - například Ajilore v 73.minutě jen těsně minul branku - ale ani po jedné z nich se Nigerijci neradovali a museli se smířit se stříbrnými medailemi.

Hvězdné Argentině, která na olympijském turnaji nenašla konkurenci ani v brazilském týmu, ale byli vyrovnaným soupeřem.