Valverde se v horách vrátil do čela Vuelty

28. 8. 2014 18:26
Alejandro Valverde.
Alejandro Valverde. | Foto: Reuters

La Zubia -  Šestou etapu Vuelty, jež končila náročným stoupáním v La Zubii, vyhrál španělský cyklista Alejandro Valverde. Vítěz závodu z roku 2009 se díky tomu vrátil do čela průběžného pořadí.

Etapa dlouhá 157,7 km vrcholila vrchařskou prémií první kategorie, na níž se v přímém souboji utkali favorité na celkové vítězství. Z čelní skupiny se jako první oddělil 700 m před cílem domácí Joaguím Rodríguez, ale byl dostižen a skončil s odstupem osmi sekund čtvrtý.

Jeho velký rival Valverde si dojel pro výhru před loňským šampionem Tour de France Christopherem Froomem z Británie a dvojnásobným vítězem Vuelty Albertem Contadorem. Páté místo s odstupem 12 sekund obsadil letošní vítěz Gira d'Italia a další adept na celkový triumf Nairo Quintana z Kolumbie.

Valverde favorizuje Quintanu

"Bylo to tvrdě vybojované vítězství. Cítil jsem ale, že mám dobré nohy. Nasadil jsem dobrý rytmus, a když Purito (Rodríguez) zaútočil, šel jsem po něm a pak do cíle," uvedl Valverde, jenž nicméně očekává, že v těžších horských etapách bude dominovat jeho kolega z týmu Movistar Quintana.

Překvapením bylo třetí místo Contadora, jenž si 15. července na Tour de France zlomil holeň a původně ani neměl na Vueltě startovat. "Nedokázal jsem si představit, že budu mezi deseti nejlepšími, a podívejte, málem jsem bojoval o etapové vítězství," řekl slavný Španěl.

Po etapě si vzal Valverde zpět červený trikot lídra od australského spurtéra Michaela Matthewse, jenž Španěla vystřídal v čele díky svému pondělnímu etapovému vítězství. Druhý je s odstupem 15 sekund Valverdeho kolega z týmu Movistar Quintana, o další tři sekundy zpět je Contador a další čtyři ztrácí čtvrtý Froome.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 6. etapa Benalmadena - Cumbres Verdes (167,1 km): 1. Valverde (Šp./Movistar) 4:35:27, 2. Froome (Brit./Sky), 3. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) oba stejný čas, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -8, 5. Quintana (Kol./Movistar) -12, 6. Aru (It./Astana) -18, 7. Chaves (Kol./Orica), 8. Navarro (Šp./Cofidis) oba -25, 9. Nieve (Šp./Sky) -32, 10. Gesink (Niz./Belkin) -33.

Průběžné pořadí: 1. Valverde 22:48:08, 2. Quintana -15, 3. Contador -18, 4. Froome -22, 5. Chaves -41, 6. Rodríguez -45, 7. Gesink -55, 8. Aru -58, 9. Barguil (Fr./Giant) -1:02, 10. Kelderman (Niz./Belkin) -1:06.