První finále historie! Basketbalistky USK udolaly Fenerbahce

Vyprodaná Královka v extázi. Tak Pražanky přepsaly historii
Basketbalistky ZVVZ USK Praha si poprvé v historii zahrají ve finále Evropské ligy. Podívejte se, jak udolaly favorizované Fenerbahce Istanbul 62:49.
Pražanky před vyprodanou halou Královka předvedly zejména skvělou obranu.
V nedělním finále od 18:00 změří síly s ruským gigantem Jekatěrinburgem.
Hráčky USK se proti finalistkám minulých dvou sezon zaměřily hlavně na úpornou obranu, do které dávaly hodně energie.
10. 4. 2015 19:43
Basketbalistky ZVVZ USK Praha si poprvé v historii zahrají ve finále Evropské ligy.

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha si poprvé v historii zahrají ve finále Evropské ligy. V dnešním semifinále Final Four v Praze udolaly favorizované Fenerbahce Istanbul 62:49, když před vyprodanou halou Královka předvedly zejména skvělou obranu. V nedělním finále od 18:00 změří síly s ruským gigantem Jekatěrinburgem.

"Fenerbahce bylo určitě favoritem, my tu byly až čtvrté v pořadí. No a teď jsme ve finále. Jsme opravdu šťastné," radovala se trenérka Natália Hejková. "Jekatěrinburg je sice absolutní favorit, v sezoně jsme s nimi dvakrát prohrály, ale pokud předvedeme obranu jako dnes, tak máme šanci proti komukoli. Hráčkám určitě zdůrazním, že podobná šance už nemusí přijít a že do toho musejí dát všechno," dodala.

Pražanky se proti finalistkám minulých dvou sezon zaměřily hlavně na úpornou obranu, do které dávaly hodně energie. To se projevilo v útoku, kde se jim tolik nedařilo. Jelikož však ani Fenerbahce nenacházelo recept na defenzivu domácích, skóre narůstalo pomalu.

Na straně USK se dařilo zejména Janě Veselé, která má s Final Four nejvíce zkušeností. Už za první čtvrtinu dala osm bodů. Fenerbahce podle očekávání zlobilo hlavně pod košem, kde měly domácí hráčky velké problémy zejména s tureckou pivotkou Quanitrou Hollingsworthovou.

Oba celky se trápily s přesností střelby, především USK to z dálky nepadalo. O to důležitější bylo, že si české mistryně vedly poměrně dobře na doskoku. Ačkoli Fenerbahce mělo stále mírný náskok, Pražanky držely krok hlavně díky obraně.

V úvodu druhé půle poslala trojkou USK do vedení Laia Palauová, za čtyři a půl minuty navíc domácí dovolily Fenerbahce jediný koš a získaly tak vedení o šest bodů. Jenže neproměnily další dobré pozice, což udrželo hosty ve hře.

V závěru třetí čtvrtiny udělala čtvrtý faul Kia Vaughnová a zdálo se, že Fenerbahce toho využije k otočení skóre. Jenže skvělé nájezdy předvedly Alena Hanušová s Palauovou a udržely náskok do poslední části.

V polovině čtvrté čtvrtiny pak vyšlo USK hned několik hezkých akcí zakončenými snadnými koši a bylo z toho už velmi nadějné vedení o osm bodů. Trápící se Fenerbahce už nenašlo odpověď a Pražanky tak dosáhly na největší úspěch v historii klubu.

Finále Euroligy dosud z českých týmů hrálo jen Brno, a to v letech 2005, 2008 a 2006, kdy celou soutěž vyhrálo. V roce 1976 pak Sparta vyhrála předchůdce Euroligy Pohár mistrů evropských zemí, v jehož finále byla desetkrát.

Finálový turnaj Evropské ligy basketbalistek v Praze - semifinále:

Jekatěrinburg - Dynamo Kursk 81:70 (26:13, 46:22, 62:49)

Nejvíce bodů: Grudaová 20, Parkerová 15, Toliverová 14, Nolanová 10 - Albenová 16, N. Ogwumikeová 13, Milovanovičová 10. Fauly: 16:12. Trestné hody: 9/7 - 11/9. Trojky: 2:5. Doskoky: 42:36.

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 62:49 (17:18, 27:28, 45:42)

Nejvíce bodů: Vaughnová 15, Palauová 13, Veselá 12 - Charlesová 14, Hollingsworthová 10, Zellousová 7. Fauly: 18:18. Trestné hody: 8/4 - 18/12. Trojky: 4:3. Doskoky: 48:37.