Tomáš Berdych - Marin Čilič

Tomáš Berdych
0:3
Marin Čilič

Dobrý den, vítejte u online reportáže z utkání čtvrtfinále dvouhry na US Open mezi Tomášem Berdychem a Chorvatem Marinem Čiličem. Utkání začne po 19:30 SELČ.

Tomáš Berdych na US Open 2014
Tomáš Berdych na US Open 2014 | Foto: Reuters

Do začátku zápasu v tuhle chvíli zbývají zhruba dvě a půl hodiny, nicméně už teď můžeme na kurtech ve Flushing Meadows sledovat,  zástupce českého tenisu. je jím Barbara Záhlavová-Strýcová, která společně s Kimiko Dateovou-Krummovou dnes bude usilovat rovněž o postup do semifinále. Jejich soupeřkami budou favorizované Rusky Jelena Vesninová a Jekaterina Makarovová. Ty při své cestě turnajem vyřadily například i sestry Williamsovy.

Jekaterina Makarovová a Jelena Vesninová v deblu
Jekaterina Makarovová a Jelena Vesninová v deblu | Foto: Reuters

Oba páry už se rozcvičují na kurtu Luise Armstronga. Tribuny zatím zejí prázdnotou.

Na kurtu Artura Ashe, kde bude hrát po půl osmé i Tomáš Berdych, se na začátku programu utkávají bratři Bryanovi s dvojicí Lipsky/Ram. V noci se pak odehrají zbývající čtvrtfinále deblu a také poslední čtvrtfinále mužského singlu mezi Gaëlem Monfilsem a Rogerem Federerem (začátek cca v 2:00 ráno)

Zápas mezi Vesninovou/Makarovovou a Strýcovou/Krummovou začíná. Na podání jsou Rusky.

Výborně, česko-japonský pár má hned na úvod zápasu brejk.

Rusky sice získaly první gem ve hře, ale Krummová následně v pohodě udržela podání a se Strýcovou si tak udržují náskok jednoho brejku. Japonka přitom předtím do hry příliš nezasáhla, ale svoji roli - možná i díky velkým zkušenostem - zvládla dobře.

Vesninová s Makarovovou snížily na 2:3, na podání jde podruhé Strýcová.

Česká tenistka nezaváhala a spolu s Krummovou tak vedou 4:2.

O sedmý game se strhla tvrdá bitva s výhodami na obou stranách. Tu třetí už pár Strýcová/Krummová proměnil a vede 5:2.

Rusky se nevzdávají a při podání Dateové si vzaly zpět jeden brejk a snížily na 3:5.

Veseninová se při podání vezla na vítězné vlně a ruský pár tak snížil už na 4:5. Za stavu 30:30 byl důležitý nepovedený smeč Strýcové, který skončil těsně za čárou.

Rozhozená Záhlavová-Strýcová dovolila soupeřkám čistou druhý a tím i druhý brejk. Rázem je srovnáno na 5:5.

Vesninová s Makarovovou se poprvé v tomto setu dostaly při svém podání do vedení - 6:5.

Česko-japonský pár ukázkově přišel o set, ze stavu 5:2 se vyklubala porážka od ruské dvojice 5:7. Tentokrát podruhé dnes ztratila servis Dareová Krummová.

Rusky vstoupily dobře i do druhé sady, vedou 1:0.

Také Strýcová ztratila dnes druhé podání. Stalo se tak v dramatickém gamu po celkem osmi výhodách - 0:2.

Rusky vyhrály také třetí hru druhé sady a zastavit je snad může jen výpadek podobný tomu, který postihl česko-japonský pár v prvním setu.

Tak to už zavání debaklem!  Vesninová/Makarovová vyhrály už 11. hru v řadě a druhé sadě jasně kralují 4:0.

Servis dneska není silnou stránkou ani jednoho páru. Svoje podání ztratila Makarovová, takže Strýcová s Krummovou snížily na 1:4.

Záhlavová-Strýcová se nechala inspirovat předchozím brejkem a poměrně bez problémů podala k vítězné hře - 2:4

Vesninová s Makarovovou jsou už jen game od finále US Open. V další dlouhé hře plné výhod nakonec Rusky zachovaly klid a uspěly - 5:2.

Rusky se možná trochu zalekly vidiny finále, Při podání Krummové nezvládly dva mečboly a česko-japonský pár ještě žije - 3:5.

Makarovová pečetila triumf svého páru esem, Barbora Záhlavová si fináel US Open v double nezahraje - 7:5.

Pár Záhlavová-Strýcová, Dateová-Krummová prohrál semifinále dvouhry na  US Open s ruskou dvojicí Vesninová, Makarovová 5:7 a 3:6, i když v první sadě už vedl 5:2.

Doufejme, že Tomáši Berdychovi se ve čtvrtfinále dvouhry na US Open s Chorvatem Marinem Čiličem,které začne za několik desítek minut, bude dařit lépe.

Český tenista usiluje o historicky druhou účast v semifinále US Open. Mezi čtyři nejlepší prošel před dvěma lety, pak ale skončil na raketě pozdějšího šampiona Andy Murrayho.

Maximem Marina Čiliče na newyorském grandslamu je čtvrtfinále a dosáhl jej tentýž rok jako Berdych. A stejně jako on před dvěma lety prohrál s Murrayem.

Marin Čilič na US Open 2014
Marin Čilič na US Open 2014 | Foto: Reuters

Vzájemná bilance obou hráčů je 5:3 pro Berdycha. Z posledních tří duelů ale dvakrát prohrál. Letos v Rotterdamu ve finále sice Čiliče porazil, ve třetím kole Wimbledonu však prohrál jasně 0:3 na sety.

Do začátku utkání zbývá necelá půlhodinka, zatím si můžete srovnat oba soupeře v zajímavé infografice - ZDE.

"Dáme si odvetu za Wimbledon se vším všudy. Marin hraje v posledních měsících velmi dobře, ale i já jsem v pohodě a věřím si," vyhlašuje český tenista.

"Tomáš je velice nebezpečný hráč, vždycky vás nutí, abyste na kurtu odevzdali to nejlepší. Je na vrcholu už hodně dlouho. Neporazitelný ale není, to už jsem si dokázal. Rozhodne to, kdo druhého přetlačí, kdo vnutí soupeři svou hru. Oba máme dobrý servis, ten by mohl rozhodovat," říká Čilič.

Marin Čilič podává na US Open 2014
Marin Čilič podává na US Open 2014 | Foto: Reuters

Více o Marinu Čiličovi a jeho trenérovi Goranu Ivaniševičovi čtěte ZDE.

Předchozí zápas na centrkurtu Arthura Ashe stále probíhá a tak uvidíme Berdycha v akci o něco později, než se předpokládalo. Přibližně ve 20:15.

Na centrálním kurtu bojují v semifinále mužské čtyřhry bratři Bryanovi proti dvojici Lipsky - Ram. Momentálně je stav 6:4, 4:6, 2:2.

Americká dvojčata právě prolomila soupeřům servis a v rozhodujícím setu vedou 4:2.

Bratři Bryanové zvítězili v rozhodujícím setu 6:3 a postupují do finále US Open. Znamená to, že centrální kurt je volný pro Berdycha s Čiličem.

Pojďme si ještě před zápasem projít Berdychovu a Čiličovu cestu letošní soutěží na US Open.

Tomáš Berdych ztratil zatím dva sety, oba ve druhém kole se Slovákem Kližanem. V prvním kole porazil 3:0 Australana Hewitta, ve třetím stejným poměrem Rusa Gabašviliho a v osmifinále Rakušana Thiema, opět bez ztráty sadu.

Marin Čilič zatím ve čtyřech zápasech ztratil sety tři. V prvním kole mu už ve druhém setu vzdal Kypřan Baghdatis, ve druhém smetl Ukrajince Marčenka, ve třetím přehrál 3:1 Jihoafričana Andersona. Osmifinále bylo nejtěžší prověrkou Chorvatovy formy, Francouze Simona zdolal až po pětisetové bitvě.

Marin Čilič na Wimbledonu 2014
Marin Čilič na Wimbledonu 2014 | Foto: Reuters

Expert Mats Wilander právě prohlásil pro Eurosport: "Nebyl bych překvapen, kdyby Berdych byl jedním z hráčů, jenž po konci kariéry nebude mít na kontě ani jeden grandslamový titul. Je skvělý, vyhrál spoustu důležitých zápasů, ale prostě se narodil do příliš silné generace."

Oba tenisté už se rozehrávají, stadion se znovu zaplňuje. Duel začne za několik minut.

Zápas začíná, na servisu Berdych!

0:15 Český hráč začíná špatně, dvojchybou.

15:15 Čiličův return po druhém podání letěl těsně vedle.

15:30 Těsný forhendový aut tentokrát trefil Berdych.

15:40 V dlouhé výměně byl Berdych hodně nejistý, minul z bekhendu a nabízí soupeři první dva brejkboly.

0:1

Druhá dvojchyba Tomáše Berdycha. Bohužel hned na úvod zápasu ztrácí své podání a pouští Čiliče do výhody.

0:15 Čiličův bekhend nebyl přesný.

15:15 Berdych ale zatím příliš chybuje.

30:15 Čech si vodil soupeře z rohu do rohu, poté ale na forhendu přestřelil kurt.

40:15 Chorvat se báječně trefil do prvního podání.

40:30 Dobře to Berdych udělal, soupeře na síti přehrál chytrým prohozem.

0:2

Marin Čilič potvrdil úvodní brejk a vede 2:0.

15:0 Čiličovu ránu z forhendu zastavila síť.

15:15 Český tenista se nemůže chytit na prvním servisu.

30:15 Teď mu ale sedl, jen tak dál.

40:15 Údery českého hráče měly dobrou délku a soupeř v závěru výměny uspěchal bekhend.

1:2

Berdych trefil druhé eso během této hry a snižuje na 1:2.

15:0 Čiličovo první eso.

30:0 Vzápětí přímý bod z podání.

40:0 A znovu, Berdych si zatím se servisem soupeře neví rady.

1:3

Jednoznačná čistá hra ze strany chorvatského dlouhána. Čilič si stále drží náskok jednoho brejku a vede 3:1.

0:15 Třetí dvojchyba českého hráče.

0:30 Berdychův forhend končí v síti.

0:40 Berdych opět chybuje. Tři brejkboly pro Čiliče.

1:4

Berdych znovu trefuje síť, podruhé v zápase ztrácí podání a prohrává už 1:4. Český tenista zatím utkání absolutně nezvládá.

15:0 Chorvat je na servisu zatím vynikající.

15:15 Čiličův forhend po dobrém returnu Berdycha končí v síti.

30:15 Čilič sice od sítě mířil do prostoru, kam šel i Berdych, ten ale na důraznou ránu nestihl reagovat.

30:30 Čilič podruhé v této hře chybuje na forhendu.

30:40 Do třetice forhendová chyba Chorvata. Berdych má první brejkbol.

2:4

To by mohl být důležitý moment pro Berdychovu psychiku. Čech bere Čiličovi podání, stále však jeden brejk ztrácí.

0:15 Čiličův nepříjemný return Berdych vrátil pouze do sítě.

0:30 Velmi dlouhá výměna, v níž kvalitnější defenzivu předvedl Čilič.

15:30 Tentokrát končí Čiličův return v autu.

15:40 Jenže Berdychovy chyby přicházejí v pravidelných, velice krátkých intervalech. Dva brejkboly má pro změnu Čilič.

30:40 Na závěr delší výměny pálil Čilič vedle.

2:5

Ou, zase dvojchyba. Berdych ztrácí servis už potřetí v prvním setu, zatím hraje velice špatně a prohrává 2:5.

Marin Čilič na turnaji v Londýně (2013)
Marin Čilič na turnaji v Londýně (2013) | Foto: Reuters

0:15 Berdychovi se povedl krásný cross bekhend, na který Čilič nemohl dosáhnout.

15:15 Berdych trefil forhend nečistě, míč letěl do hlediště.

15:30 Berdych jde do vedení.

30:30 Škoda, return českého hráče zůstal na pásce.

40:30 Berdych returnoval za základní čáru. Čilič má setbol.

2:6

Čilič ukončil první set esem, vítězí 6:2 a má blíž do semifinále. Berdych se bohužel hledá, hned třikrát prohrál vlastní podání.

15:0 Přetahovaná od základní čáry byla v režii českého tenisty.

15:15 Berdych z bekhendu pálil pouze do sítě.

15:30 Berdych po forhendové chybě jen krčí rameny...

15:40 Čiličův return byl skvělý a Berdych z bekhendu znovu trefil síť. Chorvat má dva brejkboly.

0:1

Marin Čilič bere Berdychovi podání už počtvrté. I do druhého setu tedy vstupuje mnohem lépe, než favorizovaný Čech.

15:0 Čechovy rány dopadají těsně vedle čar.

30:0 Čilič boduje z prvního servisu.

30:15 Také Čilič občas vyprodukuje nevynucenou chybu, jenže na jednu jeho vychází asi tak pět Berdycha.

40:15 Eso chorvatského tenisty.

0:2

Tomáš Berdych je u všeho pozdě, Čilič si na dvorci dělá co chce. Gem zakončil forhendovým winnerem, stav je 2:6 a 0:2.

15:0 Čilič z bekhendu výrazně minul.

15:15 Chybuje ale také Berdych.

30:15 Český tenista musí zlepšit úspěšnost prvního podání, teď se mu servis povedl.

40:15 Berdychův servis nedokázal Čilič vrátit do kurtu.

40:30 Čiličův forhend přizvedla páska mimo dosah Berdychovy rakety.

1:2

Berdych teprve podruhé v zápase udržel vlastní podání a snižuje tedy na 1:2.

15:0 Čiličovo tvrdé podání Berdych jen tečoval před sebe.

30:0 Chorvat podává výtečně.

40:0 Velmi rychlý gem pokračuje, prakticky nevidíme výměny.

1:3

Čilič čistou hrou snižuje na 1:3. Chorvat sice jednou podání ztratil, ale celkem pustil soupeře jen k jednomu brejkbolu.

15:0 Berdych se prosadil prvním podáním.

30:0 V technické výměně Berdych obstál a počkal si na chybu soupeře.

30:15 Čilič snižuje.

40:15 Chorvat nenašel odpověď na podání Berdycha.

40:30 Jenže gem pokračuje.

40:40 Čilič srovnává na shodu parádním forhendovým winnerem po čáře.

40:A Tak a je tady zase brejkbol pro Čiliče...

40:40 Berdych díky servisu tentokrát soupeři šanci bere.

A:40 Publikum povzbuzuje Berdycha, diváci by jistě rádi viděli dramatičtější utkání.

40:40 Český tenista pálil z forhendu do sítě.

A:40 Berdych byl ve dlouhé výměně velmi trpělivý a jeho soupeř trefil síť.

2:3

Berdych vůbec poprvé v zápase udržel podání dvakrát za sebou - 2:3.

US Open 2014: Tomáš Berdych
US Open 2014: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

15:0 Čilič jde do vedení na servisu.

30:0 Nevynucená Berdychova chyba.

40:0 Čilič naprosto odzbrojil Berdycha výtečně provedeným stopbalem.

2:4

Marin Čilič pokračuje v dokonalém představení na servisu. Další čistá hra, Berdych neměl šanci.

15:0 Berdych se blýskl esem.

30:0 Berdych si připravil pozici servisem a poté v pohodě zakončil forhendem do odkrytého rohu.

30:30 Čech ale sám sebe dostává do úzkých dvěma chybami.

30:40 Další selhání. Berdych znovu čelí brejkbolu.

40:40 Berdych zariskoval při druhém podání a odvrátil brejkbol.

A:40 Přímý bod z podání pro českého tenistu.

3:4

Berdych nakonec udržel aspoň nějakou naději na zvrat ve druhé sadě. Prakticky při každém gemu na servisu ale musí čelit brejkbolu.

US Open 2014: Marin Čilič
US Open 2014: Marin Čilič | Foto: Reuters

15:0 Chorvat sází další eso.

30:0 Goran Ivaniševič v hledišti může být spokojený, jeho svěřenec se blýskl winnerem z bekhendu.

40:0 Berdych je na příjmu nulový.

3:5

Berdych si znovu na returnu ani neškrtnul, prohrává už 3:5 a druhá sada se zdá být ztracená.

15:0 Čili začal hru esem.

30:0 Čilič přidal druhé eso.

40:0 Chorvat tam teď sází jedno eso za esem!

40:15 Ale i Čiličova podávací mašina se zasekne, po třech esech přišla dvojchyba.

40:30 Berdych se nevzdává a z forhendu donutil Čiliče udělat chybu.

4:6

Druhý set končí, získává ho znovu Marin Čilič, tentokrát těsnějším poměrem 6:4. Rozhodl jediný brejk, který Chorvat ukořištil už v první hře.

15:0 Třetí sadu zahajuje na podání Tomáš Berdych.

30:0 Český tenista si zatím vede dobře.

40:0 Vítězný míč a pohodlné vedení.

40:15 Čilič snižuje fantastickým winnerem z forhendu.

1:0

Stadion Arthura Ashe jásá, Tomáš Berdych jde do vedení 1:0.

15:0 Čilič připisuje do statistik další eso.

30:0 Berdych se dostal do výměny, ale v ní na soupeře nestačil.

30:15 Čiličovi hodně ulétl forhend.

30:30 Čilič z jasné pozice napálil síť.

30:40 Podívejme, Chorvat opět rozvlnil síť a čelí brejkbolu!

40:40 To je škoda! Berdych fantasticky vybral dělovou bombu Čiliče, poté doběhl i kraťas, ale nataženou rukou míč na druhou stranu nedostal.

40:A Čiličova dvojchyba nabízí Berdychovi druhý brejkbol.

40:40 Jenže Chorvat vytáhl nevrátitelné podání.

40:A Berdych zahnal returnem soupeře do úzkých a má třetí brejkbol.

2:0

Berdych jde do brejku, Čilič opět udělal dvojchybu. Že by se karta obracela? Doufejme v to.

15:0 Chorvat začíná hodně chybovat, jistě cítí riziko ztráty skvěle rozjetého zápasu.

30:0 Dlouhá výměna končí chybou Chorvata.

40:0 Síť se vlní po úderu chorvatského dlouhána.

3:0

Berdych čistou hrou potvrzuje brejk a ve třetí sadě má zatím jasně navrch.

15:0 Berdych nebyl v žádné složité situaci, přesto poslaj slajz daleko za.

30:0 Chorvat vede už o dva fiftýny.

40:0 Český favorit returnuje do sítě.

3:1

Chorvat drží servis a čistou hrou snižuje na 1:3.

0:15 Čilič si forhendem připravil pozici k útoku na síť a na voleji byl bezchybný.

15:15 Český hráč se prosadil prvním podáním.

30:15 Berdych vyběhl k síti, zasahovat ale nemusel. Čiličův prohoz nebyl přesný.

40:15 Eso českého hráče.

4:1

Gem ukončila nádherná výměna od základních čar, Berdych byl lepší a soupeř nakonec chyboval.

15:0 Čiličův první servis přinesl fiftýn.

30:0 Úžasný úder. Čilič naprosto neočekávaně vypálil fantastický projektil na čáru.

40:0 Chorvat míří za udržením servisu.

40:15 Čech se ale nevzdává, jeho mentální stav vypadá mnohem lépe než v prvním setu.

40:30 A Čilič si připisuje dvojchybu.

40:40 A je tu shoda. Čilič sice útočil, Berdych ale díky výborné obraně donutil soupeře k těžkému voleji a Chorvat minul.

A:40 Chorvat v pravý čas trefil první podání a má výhodu.

4:2

Čilič nakonec Berdycha k brejkbolu nepustil - 4:2. Český hráč půjde podávat.

15:0 Chorvat na returnu neublížil.

15:15 Jenže teď předvedl Čilič výborný útok, jeho údery měly razanci i přesnost.

30:15 Čiličův bekhend byl příliš dlouhý.

Berdych se hádá s rozhodčí. Ta nahlásila dvojitý dopad poté, co Berdych doběhl kraťas soupeře.

30:30 Opakované záběry ale ukazují, že rozhodčí měla pravdu.

30:40 Berdych je hodně rozhozený a nadává na všechny strany. Navíc musí čelit brejkbolu.

4:3

Český tenista bohužel doplatil na to, že se místo hře věnoval protestům. Chybou na bekhendu daruje soupeři své podání. Brejk je minulostí, Čilič snižuje na 3:4.

Tomáš Berdych se nutně potřebuje uklidnit. Bere si novou raketu, stále však pokračuje v nespokojených výlevech.

0:15 při servisu Čiliče.

15:15 Berdych kroutí hlavou, ve výměně hodně tlačil, Čilič ale zničehonic uspěl s forhendovým winnerem.

30:15 Return Berdycha zastavila síť.

30:30 Čech tentokrát ve fantastické výměně Čiliče přetlačil.

40:30 Dvanácté eso Marina Čiliče.

4:4

Marin Čilič potvrzuje brejk a srovnává na 4:4. Momentálně je tedy dvě hry od postupu do semifinále.

15:0 Berdych boduje pěkný bekhendovým volejem.

15:15 Chorvat si s Berdychem pohrál, přilákal ho k síti a pak jej prohodil volejem do protipohybu.

30:15 Skvělé podání českého hráče.

40:15 A další.

40:30 Halfvolej Berdych zastavila síť.

5:4

Čilič poslal forhend mimo a Berdych tedy tentokrát podání udržel. Vede 5:4, na servis ale půjde jeho soupeř.

0:15 Berdych jde na příjmu do vedení a cítí šanci.

15:15 Chorvat střílí eso, Berdych uvažoval o jestřábím oko, ale nakonec z tohoto plánu ustoupil.

30:15 Další eso.

40:15 Třetí eso Marina Čiliče za sebou.

5:5

Je vyrovnáno 5:5. Čilič skvěle zvládl důležitou hru na svém servisu.

15:0 Podáním boduje také Čech.

30:0 pro českého tenistu.

40:0 Berdych si zapsal vítězný forhend.

6:5

Čistá hra Berdych. Český tenista jde do vedení a zajistil si minimálně tie-break.

0:15 Berdychův winner z forhendu roztleskal stadion.

15:15 Berdych z dobré pozice těsně minul, škoda.

15:30 Čech se prosadil na returnu.

30:30 Čilič ale esem srovnává.

40:30 Chorvat zase podal skvěle a vede.

6:6

6:6, takový je stav ve třetím setu. Uvidíme tedy tie-break, v němž musí Berdych zabrat, aby se udržel v utkání.

1:0 Berdych razancí přehrál soupeře a získal podání.

1:1 Berdych měl chvíli chut rozsekat raketu, nakonec si to rozmyslel.

2:1 Čilič minul z forhendu a je tady první mini-brejk tie-breaku.

2:2 Jenže Berdych toho nevyužívá a forhend posílá daleko za.

2:3 Český tenista bohužel po chybě ztrácí i druhé své podání. A rázem je ve výhodě Chorvat.

2:4 Chorvat po esu zatíná pěst a míří na lavičku, proběhne výměna stran. Chorvat má mnohem blíže do semifinále, Berdych je na hraně vyřazení.

3:4 Čilič ovšem dvojchybou pouští Čecha znovu do hry.

4:4 Úžasná výměna pro Berdycha! Český tenista se blýskl skvělým forhendem do rohu.

4:5 Berdych pálí do sítě. Čilič teď bude mít dva servisy a pokud oba promění, bude konec.

4:6 Čilič sází eso a má dva mečboly!

6:7

Utkání končí. Tomáš Berdych se loučí s US Open ve čtvrtfinále. Mezi čtyři nejlepší tenisty postupuje Marin Čilič, který zvítězil 6:2, 6:4 a 7:6.

Podruhé za sebou vyřadil Berdycha z grandslamového turnaje Chorvat Marin Čilič. Světová šestnáctka vyprovodila českého favorita jak z Wimbledonu, tak z US Open. V obou případech nezískal Berdych ani set. Dnes byl jasně horším tenistou od začátku do konce. Jedinou šanci měl ve třetím setu, když vedl už 4:1. Náskok ale ztratil a v závěrečném tie-breku znovu tahal za kratší konec.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.