Wimbledon, den šestý

Dobrý den, vítejte u online reportáže z šestého dne Wimbledonu. Přiblížíme vám zápasy 3. kola českých tenistů - Kláry Zakopalové s Italkou Franceskou Schiavoneovou (začátek 12:40 SELČ), Petry Kvitové s Američankou Varvarou Lepčenkovou (14:10) a Lukáše Rosola s Němcem Philippem Kohlschreiberem (po zápase Zakopalové).

Jako první budeme sledovat zápas na kurtu číslo 12 mezi třicetiletou rodačkou z Prahy Klárou Zakopalovou a o dva roky starší rodačkou z Milána, která je 24. nasazenou hráčkou turnaje.

Připomeňme si cestu obou soupeřek do 3. kola.

Zakopalová nejprve ve středu v dohrávaném zápase 1. kola překvapivě snadno (6:4 a 6:1) porazila nasazenou třináctku Dominiku Cibulkovou ze Slovenska, ve druhém kole pak o den později porazila Bělorusku Olgu Govorcovovou (2:6, 6:1, 6:2). Pokud by porazila i Schiavoneovou, vyrovnala by své maximum na Wimbledonu z roku 2010, zároveň by navázala na postup do 4. kola z nedávného French Open.

Vítězka French Open z roku 2010 Schiavoneová v 1. kole porazila po boji domácí tenistku Lauru Robsonovou (2:6, 6:4, 6:4), ve 2. kole porazila dvakrát 6:4 Češku Kristýnu Plíškovou. Maximem Italky na Wimbledonu je účast ve čtvrtfinále v roce 2009.

Připomeňme si ještě skutečnost, že vítězka se v osmifinále utká s vítězkou zmiňovaného duelu mezi Kvitovou a Lepčenkovou.

Ještě se podívejme na vzájemnou bilanci obou hráček. Světová šestadvacítka Schiavoneová vyhrála nad jednatřicátou ženou žebříčku WTA oba dosavadní zápasy, oba však vyhrála před osmi lety.

Obě ženy přicházejí na kurt, zápas začne zhruba ve 12:45.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Zakopalová.

0:1

Bohužel, Klára hned na úvod přichází o svůj servis. Za stavu 15:30 udělala nevynucenou chybu a nabídla soupeřce dva brejkboly a hned ten první "proměnila" sama Zakopalová další nevynucenou chybou po forhendovém úderu do sítě.

0:2

Schiavoneová brejk snadno proměňuje. Zakopalové povolila fiftýn až za stavu 40:0, pak však hru nekompromisním forhendovým úderem uzavřela.

0:3

Kláře se vůbec start do zápasu nepovedl. Opět přichází o svůj servis, tentokrát dokonce čistou hrou. Gem zakončila příznačně - dvojchybou.

0:4

Čtyřiadvacátá nasazená Italka brejk potvrzuje. Ale nutno dodat, že jí k tomu pomohla Klára velkým dílem. Vedla 30:0 a dokázala dotáhnout hru na shodu, pak ale dvěma nevynucenými chybami Italce čtvrtou hru darovala.

0:5

Ne tohle není den Kláry Zakopalové. I potřetí přichází o svůj servis a Italka tak nyní bude podávat na hladkou výhru v prvním setu. Schiavoneová se dostala do vedení 40:30 a brejkbol po další zbytečné nevynucené chybě Zakopalové hned proměnila.

0:6

A je to tady, Schiavoneová nadělila v prvním setu Zakopalové kanára a nutno říct - zcela zaslouženě. Na hře české tenistky šlo v závěru setu vidět, že by měla zápas nejradši co nejrychleji za sebou. Italka si vypracovala setbol po úderu Zakopalové do sítě a poté po parádní kombinaci servis - vítězný forhend získala i šestou dnešní hru.

Italská tenistka Francesca Schiavoneová se raduje z vítězství nad Bulharkou Tsvetlanou Pironkovou po 2. kole French Open 2012. | Foto: Reuters
0:0

Začíná druhý set, na podání jde Zakopalová.

1:0

Tak možná se blýská u Kláry na lepší časy. I když prohrávala 0:30, po čtyřech vyhraných míčích v řadě, které si většinou sama vypracovala, poprvé na svém servisu uspěla, a zároveň tak získala svou vůbec první hru v zápase.

1:1

Srovnáno. Tak to je velká škoda a opět kvůli zbytečné chybě Kláry. Za stavu 30:30 poslala nahraný forhendový úder do sítě a poté vyhodila do autu i další forhendový úder.

2:1

Tak teď už se snad Klára na podání definitivně chytila. Schiavoneové tentokrát povolila jediný fiftýn.

2:2

Za stavu 30:30 Klára zbytečně chybovala na returnu a i další return poté neposlala do kurtu.

3:2

Zakopalová si stále ve druhém podání drží svůj servis. Za stavu 40:30 jí však pomohla soupeřka, která zahrála kraťas do sítě.

3:3

Klára se dokázala dostat na shodu, při výhodě soupeřky však poslala bekhend ven z kurtu a opět zbytečně přihrála soupeřce gem.

3:4

Zakopalová přichází v důležité chvíli o servis, a Italka tak už je jen kousek od postupu. První brejkbol soupeřky sice Zakopalová dobrým prohozem odvrátila, při tom druhém však byla Schiavoneová na síti přesnější a poslala volej mimo dosah české tenistky.

3:5

Schiavoneová brejk potvrzuje a je jediný gem od postupu. Za stavu 30:15 jí dvakrát pomohla Zakopalová nevynucenou chybou z forhendu. Na něm se Klára dneska velice trápí.

4:5

Zakopalová se udržela ve hře o zisk druhého setu čistou hrou, nyní však bude Schiavoneová podávat na výhru v celém zápase.

4:6

Je konec. Schiavoneová postupuje za hodinu a pět minut po setech 6:0 a 6:4 do osmifinále, kde se utká s lepší z dvojice Petra Kvitová - Varvara Lepčenková.

Zakopalová vyhrávala 30:15, pak však třikrát předvedla, co provázelo celý dnešní zápas, nevynucenou chybu z forhendu.

Připomeňme si, že nyní nastoupí na kurt číslo 12 Lukáš Rosol k zápasu 3. kola proti Němci Philippu Kohlschreiberovi. Jejich duel začne zhruba ve 14:10.

Ve stejnou dobu by měl na kurtu číslo 1 začít duel mezi Petrou Kvitovou a Američankou Varvarou Lepčenkovou.

Dobrá zpráva přichází z kurtu číslo 6.

Nasazené čtyřky Radek Štěpánek a Ind Leander Paes vedou ve 2. kole čtyřhry nad izraelskou dvojicí Jonathan Erlich - Andy Ram 2:0 na sety (6:2 a 6:4).

Nyní se ale budeme detailněji zabývat zápasem Rosola s Kohlschreiberem s tím, že ze zápasu Kvitová - Lepčenková budeme zaznamenávat dílčí změny stavu.

V souboji světové stovky Rosola s třicátým mužem žebříčku ATP půjde o postup do osmifinále, kam se ani jeden z obou tenistů na Wimbledonu ještě nedostal. Vítěz se utká s lepším z duelu mezi Američanem Brianem Bakerem a Francouzem Benoitem Pairem.

Připomeňme si cestu obou tenistů do 3. kola.

Šestadvacetiletý Rosol v prvním kole porazil Chorvata Ivana Dodiga (6:4, 3:6, 7:6, 7:5), ve druhém kole pak senzačně i světovou dvojku Rafaela Nadala ze Španělska (6:7, 6:4, 6:4, 2:6 a 6:4).

O dva roky starší Kohlschreiber v 1. kole vyhrál velkou bitvu s krajanem Tommym Haasem (3:6, 7:6, 6:7, 7:6, 6:2), ve druhém pak snadno porazil Maročana Maleka Džazírího (6:1, 7:6, 6:1).

Pro oba tenisty to bude vůbec první vzájemný zápas.

Oba tenisté přicházejí na kurt, zápas tedy podle plánu začne zhruba ve 14:10.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Rosol.

1:0

Kohlschreiber sice dokázal snížit v první hře na 30:40, Rosol však ukončil hru prvním esem v zápase.

1:1

Kohlschreiber však na svém podání také nemá problémy - svůj první servis získává čistou hrou.

1:2

Bohužel Lukáš trochu zbytečně přichází o svůj servis. Za stavu 40:30 vůbec nereagoval na Němcův kraťas a při následné výhodě soupeře posílá nevynucenou chybou míč do autu.

1:3

Kohlschreiber brejk potvrzuje, za stavu 40:30 měl Rosol nahráno na shodu, bekhendem však poslal míč mimo kurt.

2:3

Rosol sice prohrával 15:30, pak si však třikrát pomohl svou největší zbraní - přímým bodem ze servisu.

2:4

Kohlchreiber se však nenechá na svém servisu zahanbit, všechny čtyři vítězné míče si uhrál díky výbornému podání.

2:5

Rosol opět přichází o svůj servis a Kohlschreiber nyní bude podávat na výhru v prvním setu. Rosol sice vedl 30:15, pak ale udělal lacinou chybu, vzápětí si Němec vypracoval brejkbol parádním forhendovým returnem a nakonec poslal Rosol míček do sítě.

2:6

A Kohlschreiber opět s přehledem brejk potvrzuje, a první set tak vyhrává v poměru 6:2. Za stavu 30:15 si Němec pomohl dvěma tvrdými servisy, které nedokázal vrátit Rosol do kurtu.

Dobrá zpráva naopak přichází z kurtu číslo jedna. Petra Kvitová jde rychle za postupem, první set vyhrála nad Lepčenkovou 6:1.

Česká tenistka Petra Kvitová se raduje z vítězství nad Akgul Amanmuradovou z Uzbekistánu v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters
0:0

Začíná druhý set, na podání začne opět Rosol.

1:0

Rosol stejně jako v úvodu prvního setu své první podání získává. Za stavu 30:30 sice nabídl dvojchybou soupeři brejkbol, servisem jej však odvrátil a pak po dalších dvou dobrých podání přece jen první hru druhé sady získal.

1:1

Kohlschreiber je však zatím při svém podání stoprocentní. Nyní si jej uhrál čistou hrou.

2:1

Také Rosol si však nyní pomáhá na servisu a uhrál svou první čistou hru v zápase.

2:2

Kohlschreiber však snadno srovnává. Za stavu 30:15 posílá Rosol dvakrát míč do autu.

2:3

Rosol přichází potřetí v zápase o svůj servis. Zatím se ve své nejsilnější disciplíně nedokáže chytit a za kratší konec tahá také ve výměnách. Za stavu 15:40 sice první brejkbol soupeře odvrátil parádním forhendem, při tom druhém zahrál Němec výborný kraťas, který neměl Rosol šanci doběhnout.

2:4

Kohlschreiber i napotřetí brejk potvrzuje, tentokrát čistou hrou.

3:4

Rosol však velmi rychle, rovněž čistou hrou, snižuje na 3:4.

3:5

Třetí čistá hra, tentokrát pro Němce. Rosol teď nyní půjde podávat na záchranu v setu.

3:6

Bohužel, je tu další čistá hra. Při podání Rosola ji získává Kohlschreiber, a vyhrává tak druhý set v poměru 6:3.

Výborná zpráva naopak přichází z kurtu číslo jedna, Petra Kvitová poráží za necelou hodinu Američanku Varvaru Lepčenkovou 6:1 a 6:0 a postupuje do osmifinále, kde se utká s přemožitelkou Kláry Zakopalové Franceskou Schiavoneovou.

Česká tenistka Petra Kvitová děkuje fanouškům v 1. kole Wimbledonu 2012.
Česká tenistka Petra Kvitová děkuje fanouškům v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

A aby toho nebylo málo, do třetího kola postupuje i čtvrtý nasazený pár mužské čtyřhry Radek Štěpánek - Leander Paes, který porazil Izraelce Jonathana Erlicha a Andyho Rama 6:2, 6:4 a 7:6.

Radek Štěpánek na Wimbledonu
Radek Štěpánek na Wimbledonu | Foto: Reuters
0:0

Začíná třetí set, na podání tentokrát začne Kohlschreiber.

0:1

Rosol se sice dostal k první shodě při podání soupeře, k brejkbolu se však nedostal.

1:1

Za stavu 30:30 si Rosol pomohl dvěma plřímými body ze servisu a srovnal na 1:1.

1:2

Znovu ta samá písnička při Němcově podání. Za stavu 30:15 zahrál Kohlschreiber dva přímé body ze servisu.

2:2

Tentokrát si Rosol pomohl za stavu 30:30 dvakrát podáním a následným přechodem na síť.

2:3

Kohlschreiber hraje dnes jako robot, podobně jako Rosol ve čtvrtek proti Nadalovi. Opět uhrál svůj servis čistou hrou, na kontě má zatím jedinou nevynucenou chybu a hned 25 vítězných míčů. Rosol je v obou statistikách horší, lepší čísla má Němec i ve statistikách podání.

3:3

Ve třetím setu si ale svůj servis bez potíží drží i Rosol, soupeři nyní povolil jediný fiftýn.

3:4

Kohlschreiber opět uhrál čistou hru a Rosol nyní bude před těžkou úlohou v klíčové chvíli uhájit svůj servis.

4:4

Rosol se z velkého tlaku vymanil díky čtyřem získaným míčům ze servisu.

4:5

Rosol sice dotáhnul opět hru na shodu, k brejkbolu se však opět nedostal. Nyní tak bude podávat na udržení se v zápase.

5:5

A Rosol to dokázal impozantním způsobem, soupeři povolil jediným fiftýn, na servisu se totiž dokázal výrazně zlepšit.

5:6

Ani Kohlschreiber však v důležité chvíli nezaváhal a všechna tíha je nyní opět na Rosolovi.

6:6

Rosol se opět dokázal na podání zachránit, a o vítězi třetího setu tak rozhodne tie-break.

0:1 Němec začíná vítězným forhendem po předchozím dobrém servisu.

0:2 První minibrejk získává Kohlschreiber. Rosol zahrál nevynucenou chybu z bekhendu.

0:3 A další minibrejk po Němcově vítězném forhendovém returnu.

0:4 Přímý bod Kohlschreibera z podání.

1:4 První minibrejk umazán po dobré sérii křižných úderů Rosola.

2:4 po přímém bodu Rosola ze servisu.

3:4 po esu z rakety Rosola.

3:5 Přímým bodem ze servisu se však předvedl Němec.

3:6 a tři mečboly pro Němce po další přímém bodu ze servisu.

4:6 První umazává Rosol servisem.

5:6 A přímým bodem ze servisu likviduje i druhý.

6:6 A odvrací i ten třetí po Němcově úderu do sítě.

6:7 Čtvrtý mečbol pro Němce, Rosol returnoval jen do sítě.

6:7

6:8 Bohužel, ten čtvrtý už Rosol odvrátit po úderu do autu nedokázal. Kohlschreiber tak vyhrál po setech 6:2, 6:3 a 7:6 a v osmifinále se utká s Američanem Brianem Bakerem.