Wimbledon, den druhý

Dobrý den, vítám vás u online reportáže z druhého dne Wimbledonu 2012.

Jako první z českých tenistů vstoupí do boje o postup do druhého kola devatenáctá nasazená Lucie Šafářová, která od 12:40 SELČ vyzve Nizozemku Kiki Bertensovou. Ve 14:10 zahájí svou cestu za obhajobou titulu nasazenou čtyřku Petra Kvitová, která na centrálním kurtu vyzve Akgul Amanmuradovovou z Uzbekistánu. Zhruba od 14:30 nastoupí Barbora Záhlavová-Strýcová proti někdejší světové jedničce Američance Sereně Williamsové a Kristýna Plíšková proti Slovince Poloně Hercogové. Zhruba v 16:30 na kurt nastoupí Lukáš Rosol proti Chorvatovi Ivanu Dodigovi, po 18. minutě pak změří síly Klára Zakopalová se Slovenkou Dominikou Cibulkovou. Po 18. hodině vstoupí do turnaje i vítěz čtyřhry na French Open a US Open z roku 2009 Lukáš Dlouhý po boku slovenského partnera Michala Mertiňáka, kteří se o postup do 2. kola utkají s favorizovanou švédsko-rumunskou dvojicí Robert Linstedt - Horia Tecau.

Šafářová a Bertensová už se na kurtu číslo 4 rozehrávají. Zápas začne zhruba ve 12:38.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Šafářová.

Lucie Šafářová ve Fed Cupu
Lucie Šafářová ve Fed Cupu | Foto: Eduard Erben
1:0

Šafářová na svém servisu vstoupila do utkání jako uragán. Soupeřce nepovolila jediný fiftýn.

1:1

Také dvacetiletá Nizozemka začala na svém servisu bez problémů. Šafářová dokázala snížit na 30:40, Bertensová si však poté pomohla na servisu.

2:1

Za stavu 30:30 si Šafářová pomohla vítězným míčem a poté přímým bodem ze servisu.

2:2

Bertensová však stejným způsobem získává čtvrtou hru zápasu.

2:3

Pětadvacetiletá česká tenistka bohužel jako první přichází o svůj servis. Přestože vedla 40:30, poté svými chybami nabídla Nizozemce tři fiftýny v řadě.

3:3

Šafářová si však hned bere ztracené podání zpět. Za stavu 15:40 si vypracovala své první dva brejkboly v zápase a ten druhý využila.

3:4

Ani výhodu dalšího podání však rodačka z Brna nevyužívá a opět nabízí Nizozemce brejk. Tentokrát při svém podání získala jediný fiftýn.

3:5

Bertensová brejk tentokrát potvrzuje a je jediný gem od zisku prvního setu. Šafářová sice měla za stavu 15:40 další dva brejkboly, Nizozemka pak ale uhrála čtyři fiftýny v řadě. Nyní bude Češka podávat na udržení se v setu.

3:6

Šafářová bohužel potřetí za sebou přichází o svůj servis, a první set tak prohrává v poměru 3:6. Stejně jako při svém předchozím servisu dokázala získat jediný fiftýn.

Lucie Šafářová na Wimbledonu
Lucie Šafářová na Wimbledonu | Foto: Reuters
0:0

Začíná druhý set, na podání jde Bertensová.

0:1

Nasazené devatenáctce se nic nedaří. Prohrála čtvrtou hru v řadě, když opět uhrála jediný fiftýn.

0:2

Teď už je to zlé. Šafářová počtvrté v řadě přichází o svůj servis a Bertensová se přibližuje k postupu. Rodačka z Brna jako by nevěděla, co má na svém servisu hrát, dokázala sice srovnat na 30:30, poté však bodovala její soupeřka.

0:3

Bertensová brejk potvrzuje, a uhrává tak vloženého kanára - šest her v řadě. Nyní povolila Šafářové jediný fiftýn.

0:4

Pátý prohraný servis Šafářové v řadě. Zdá se, že zápas míří k rychlému konci.

0:5

Bertensová opět brejk potvrzuje a po osmé vyhrané hře v řadě dostává Šafářovou pod tlak - nyní totiž bude podávat na udržení se v zápase.

0:6

Je konec, Šafářová prohrává za 55 minut hry 3:6 a 0:6. Nasazená devatenáctka dokázala vyhrát jen první dva své servisy, pak však šestkrát za sebou na svém podání neuspěla. Od stavu 3:3 v prvním setu navíc prohrála devět her v řadě.

Kiki Bertensová
Kiki Bertensová | Foto: Reuters

Šafářová tak nenaváže na nejlepší výsledek z roku 2007, kde postoupila až do 3. kola. Bertensová naopak při své první účasti na Wimbledonu mezi seniorkami postupuje do 2. kola, v němž se střetne s vítězkou duelu mezi Kazaškou Jaroslavou Švedovovou a Jihoafričankou Chanelle Sheepersovou.

Připomeňme si, že ve 14 hodin SELČ nastoupí na centrální kurt obhájkyně titulu Petra Kvitová proti Akgul Amanmuradovové z Uzbekistánu.

Petra Kvitová na Wimbledonu 2011.
Petra Kvitová na Wimbledonu 2011. | Foto: Reuters

Obě hráčky přicházejí na kurt, zápas začne zhruba ve 14:10.

Osmadvacetiletá Uzbekyně je se 191 centimetry druhou nejvyšší tenistkou na okruhu WTA a je tedy zřejmé, že se opírá hlavně o svůj servis. O šest let mladší a 9 centimetrů nižší Kvitová je však o to více pohyblivější.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Amanmuradovová.

0:1

Po třech chybách Kvitové na returnu a zkaženém voleji na síti si Uzbekyně s přehledem uhrává svůj první servis - Kvitové povolila jediný fiftýn.

0:2

Rodačka z Bílovce bohužel hned na úvod o svůj servis přichází. Uzbekyně se dostala do vedení 40:0, a přestože Kvitová první dva brejkboly soupeřky odvrátila, při tom třetím udělala nevynucenou chybu.

Akgul Amanmuradovová na Wimbledonu
Akgul Amanmuradovová na Wimbledonu | Foto: Reuters
0:3

Amanmuradovová bez potíží svůj brejk potvrzuje. Kvitová sice dokázala snížit na 30:40, pak však Uzbekyně ukončila hru prvním esem v zápase.

1:3

Kvitová měla znovu na servisu problémy, musela odvracet dva brejkboly soupeřky, naštěstí je však odvrátila a snižuje na 1:3.

1:4

Uzbekyně však naopak nemá na svém servisu problémy, trochu to začíná připomínat včerejší zápas Tomáše Berdycha s Lotyšem Ernestsem Gulbisem, který rovněž vyhrál díky dělovému a hlavně přesnému servisu.

2:4

První snadný gem v podání Kvitové, Uzbekyni povolila na svém servisu jediný fiftýn.

3:4

Kvitová hned svůj první brejkbol v zápase využívá a bere si ztracené podání zpět. Za stavu 30:40 si pomohla výborným returnem a Uzbekyně poté poslala svůj úder za základní čáru.

Petra Kvitová v 1. kole Wimbledonu 2012
Petra Kvitová v 1. kole Wimbledonu 2012 | Foto: Reuters
4:4

Brejk potvrzen a Kvitová se dostává zpátky do zápasu. Za stavu 40:15 sice udělala Češka dvojchybu, pak si však servisem pomohla a míč zabila do volné části kurtu.

5:4

Další brejk a čtvrtá hra pro Kvitovou v řadě. Nyní bude čtvrtá nasazená hráčka podávat na výhru v prvním setu. Skvělým returnem se dostala do vedení 40:30 a dalším dobrým returnem pak brejkbol hned proměnila.

6:4

Kvitová brejk potvrzuje a po páté vyhrané hře v řadě získává první set v poměru 6:4. Za stavu 40:15 ukončila první sadu razantní smečí.

Na dvorci číslo 7 právě začíná zápas mezi Kristýnou Plíškovou a Slovinkou Polonou Hercogovou.

Kristýna Plíšková na Wimbledonu
Kristýna Plíšková na Wimbledonu | Foto: ČTK
0:0

Začíná druhý set, na podání jde jako první opět Uzbekyně.

1:0

Kvitová hned na úvod druhé sady bere soupeřce servis, a získává tak šestou hru v řadě. I potřetí za sebou využila hned první nabízený brejkbol.

2:0

Kvitová brejk sedmou vítěznou hrou v řadě potvrzuje. Teď na kurtu zcela kraluje, soupeřce povolila jediný fiftýn.

Petra Kvitová na Wimbledonu
Petra Kvitová na Wimbledonu | Foto: Reuters
2:1

Uzbekyně sérii prohraných her v řadě přerušuje a rozfoukává šanci na udržení se v zápase.

3:1

Po nejdelší hře v zápase Kvitová přece jen získává svůj servis. Musela odvracet jeden brejkbol soupeřky a sama naopak svůj pátý gembol proměnila.

3:2

Uzbekyně se však nechce vzdát bez boje, Kvitové povolila jediný fiftýn.

4:2

Přestože Kvitová začala hru dvojchybou, čtyřmi vyhranými míči v řadě se přiblížila výhře v celém zápasu.

4:3

Kvitová sice dokázala dotáhnout hru na shodu, pak si však Uzbekyně pomohla dvěma přesnými servisy.

5:3

Česká tenistka je jedinou hru od postupu do 2. kola. Kvitová stejně před chvílí začala na servisu nevynucenou chybou, pak však získala čtyři fiftýny v řadě.

5:3

Za stavu 40:40 je zápas kvůli dešťové přeháňce přerušen. Kvitová mohla ještě před tím zápas ukončit, mečbol však nevyužila.

Výborně se na kurtu číslo 7 daří premiantce v seniorské soutěži Kristýně Plíškové, která vyhrála první set nad Slovinkou Polonou Hercogovou 6:2 a ve druhé sadě vede 3:0.

Obě hráčky se vracejí na kurt, zápas bude pokračovat v 15:55.

5:3

Uzbekyně jde za stavu 5:3, 40:40 na podání.

5:4

Amanmuradovová zahrála dva přímé body z podání a snižuje, Kvitová však nyní bude podávat na postup do 2. kola.

6:4

Je konec. Obhájkyně titulu Petra Kvitová získává poslední gem čistou hrou a po výsledku dvakrát 6:4 postupuje do 2. kola.

V něm se utká s vítězkou zápasu mezi Britkou Jelenou Baltačaovou a Italkou Karin Knappovou.

Pojďme se podívat na další dohrané zápasy.

Překvapivě už v 1. kole končí loňský čtvrtfinalista Australan Bernard Tomic, který ve čtyřech setech podlehl Belgičanovi Davidu Goffinovi, který se na nedávném French Open dostal až do 4. kola.

Dál naopak postupují Američané Mardy Fish, Jesse Levine a Brian Baker, francouzský maratonec Nicolas Mahut, jeho krajan Benoit Paire, Ukrajinec Alexandr Dolgopolov a Japonec Kei Nišikori.

V ženské části jdou dál Rusky Anastasia Pavljučenková a Vera Zvonarevová, Kazaška Jaroslava Švedovová, Číňanka Čeng Ťie, Kanaďanka Alexandra Wozniaková a Italka Francesca Schiavoneová.

Nyní se v Londýně na ostatních kurtech nehraje, zhruba v 16:20 by však na kurt číslo 2 měli nastoupit Barbora Záhlavová-Strýcová proti někdejší světové jedničce a čtyřnásobné vítězce turnaje Sereně Williamsové.

Obě tenistky přicházejí na kurt.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Williamsová.

Serena Williamsová na Wimbledonu
Serena Williamsová na Wimbledonu | Foto: Reuters
0:1

Třicetiletá Američanka vstoupila do zápasu čistou hrou.

1:1

Šestadvacetiletá rodačka z Plzně se však nenechala při svém prvním podání zahanbit, soupeřce povolila jediný fiftýn.

1:2

Serena je však zatím při svém podání nekompromisní a předvádí jeden vítězný míč za druhým.

1:3

Williamsová bere čistou hrou Strýcové podání.

2:3

Barbora si však okamžitě bere ztracené podání zpět. Za stavu 30:30 předvedla parádní obranný lob a poté po dobrém returnu zakončovala výměnu úspěšným stopvolejem na síti.

Dobrá zpráva z kurtu číslo sedm. Kristýna Plíšková při své premiéře v seniorské dvouhře postupuje do druhého kola.

Slovinku Polonu Hercogovou porazila dvakrát 6:2 a v dalším kole se vítězka wimbledonské juniorky z roku 2010 utká s vítězkou French Open z roku 2010 Franceskou Schiavoneovou z Itálie.

2:4

Serena však opět bere Češce podání. Záhlavová-Strýcová sice nejprve odvrátila dva brejkboly soupeřky, ten třetí už však Williamsová využila.

2:5

Tentokrát Serena brejk potvrzuje a je jedinou hrou od zisku prvního setu. Záhlavová-Strýcová sice dotáhla stav 30:30, pak ale Američanka předvedla dva přímé body ze servisu.

2:6

Serena Williamsová vyhrává první set v poměru 6:2. Za stavu 15:40 měla k dobru dva setboly a ten druhý využila.

Na kurtu číslo 7 začíná souboj mezi Lukášem Rosolem a Chorvatem Ivanem Dodigem.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Williamsová.

0:1

Američanka vstupuje do druhého setu čistou hrou, a získává tak už čtvrtý gem v řadě.

1:1

Záhlavová-Strýcová po boji přetrhává sérii prohraných her a srovnává na 1:1. Hru získala až po čtvrtém využitém gembolu.

1:2

Hra je nyní vyrovnaná. Při podání Williamsové se Strýcová dostala na shodu, pak ale nevrátila servis soupeřky a potom udělala dvě nevynucenou chybu.

1:3

Bohužel. Američanka získává podání soupeřky čistou hrou.

2:3

Historie se opakuje. Stejně jako v prvním setu si Strýcová za stavu 1:3 bere ztracené podání zpět. Barbora si vypracovala vedení 40:0 a poté využila druhý brejkbol.

3:3

Tentokrát Záhlavová-Strýcová po boji brejk potvrzuje. Nejprve odvrátila brejk soupeřky a pak sama svůj gembol proměnila.

Barbora Záhlavová-Strýcová na Wimbledonu 2011.
Barbora Záhlavová-Strýcová na Wimbledonu 2011. | Foto: Reuters
3:4

Williamsová však odpovídá na svém servisu čistou hrou.

3:5

Barbora bohužel v klíčové chvíli ztrácí svůj servis a Williamsová nyní bude podávat na výhru v zápase. Česká tenistka sice za stavu 15:40 první brejkbol odvrátila, při tom druhém však zahrála volej do sítě.

4:5

Záhlavová-Strýcová utíká hrobníkovi z lopaty a bere si ztracené podání zpět. Nejprve si vypracovala dva brejkboly, proměnila však až ten třetí. Nyní však musí na záchranu v zápase uspět i na svém servisu.

4:6

To se jí však nedaří a je konec. Po hodině a 20 minutách prohrává 2:6 a 4:6.

Tentokrát si dva brejkboly a zároveň mečboly vypracovala Američanka a ten druhý po úderu Strýcové do autu využila.

Ve druhém kole se utká s vítězkou zápasu mezi Švédkou Sofií Larssonovou a Maďarkou Melindou Czinkovou.

Americká tenistka  Serena Williamsová se raduje z vítězství nad Češkou Barborou Záhlavovou Strýcovou v 1. kole Wimbledonu 2012.
Americká tenistka Serena Williamsová se raduje z vítězství nad Češkou Barborou Záhlavovou Strýcovou v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Dobrá zpráva z kurtu číslo 7. Lukáš Rosol vyhrál nad Dodigem první set 6:4, ve druhém však prohrává 2:4.

Na turnaji končí šampion z roku 2002 Australan Lleyton Hewitt, který podlehl nasazené pětce Francouzi Jo-Wilfriedu Tsongovi ve třech setech.

Vypadl i trojnásobný čtvrtfinalista turnaje Španěl Feliciano López, který ve čtyřech setech podlehl Finovi Jarkku Nieminenovi.

Dál postupuje i dvanáctý nasazený Španěl Nicolas Almagro, který v dohrávaném zápase proti Belgičanovi Olivieru Rochusovi otočil stav z 0:2 na sety.

Do druhého kola postoupili i Španěl Guillermo Garcia-López, Tunisan Malek Džazírí, Japonec Go Soeda a Slovák Lukáš Lacko.

Francouzský tenista Jo-Wilfried Tsonga vrací míček Lleytonovi Hewittovi z Austrálie v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Zpráva z kurtu číslo sedm. Rosol prohrál ve druhém setu s Dodigem 3:6 a stav je vyrovnaný 1:1 na sety.

Do druhého kola postoupil i vítěz z let 2008 a 2010 a čerstvý držitel titulu z French Open Rafael Nadal, který ve třech setech porazil Brazilce Thomaze Bellucciho.

Dál jde i semifinalista z roku 2006 Kypřan Marcos Baghdatis, postoupili i Francouzi Florent Serra a Kenny de Scheeper, Bulhar Grigor Dimitrov a Brit James Ward.

Mezi ženami postoupila dál loňská semifinalistka turnaje a vítězka letošního Australian Open Běloruska Viktoria Azarenková, která ve dvou setech porazila Američanku Irinu Falconiovou.

Do druhého kola jdou i Francouzka Marion Bartoliová, Američanky Varvara Lepčenková a Christina McHaleová, Slovenka Jana Čepelová, Chorvatka Mirjana Lučičová, Švýcarka Romina Oprandiová, Maďarka Melinda Czinková a Španělka Anabel Medinaová-Garriguesová.

Rafael Nadal na Wimbledonu
Rafael Nadal na Wimbledonu | Foto: Reuters

Lukáš Rosol vyhrál v tie-breaku třetího setu 7:0, a ujal se tak vedení 2:1 na sety.

Výborná zpráva z kurtu číslo sedm.

Lukáš Rosol postupuje po dvouapůlhodinové bitvě do druhého kola, když Chorvata Ivana Dodiga porazil v poměru 6:4, 3:6, 7:6 a 7:5.

V dalším kole jej čeká turnaj z nejtěžších - Rafael Nadal.

Jasno o své soupeřce má i Petra Kvitová. Ve 2. kole se utká s Britkou Jelenou Baltačaovou, která ve třech setech porazila Italku Karin Knappovou.

Zápas poslední české zástupkyně v 1. kole Kláry Zakopalové se Slovenkou Dominikou Cibulkovou byl přeložen na středu. Začít by měly ve 12:30 SELČ.

Pojďme si zkompletovat zbylé dohrané zápasy.

Do 2. kola postoupil i čtvrtý nasazený hráč - domácí tenista Andy Murray, který ve třech setech porazil někdejší světovou trojku Nikolaje Davyděnka z Ruska.

Dál postoupili i Argentinec Juan Martín del Potro, Chorvat Marin Čilič a Američan Sam Querrey.

V ženské části končí Ruska Světlana Kuzněcovová, která překvapivě hladce (2:6 a 3:6) prohrála s Belgičankou Yanine Wickmayerovou.

Dál postupují i Kazaška Galina Voskobojevová, Novozélanďanka Marina Erakovicová, Britka Anne Keothavongová a Italka Roberta Vinciová.

Ostatní zápasy byly přerušeny kvůli dešťové přeháňce a budou dohrány ve středu.

Britský tenista Andy Murray vrací míček Rusovi Nikolaji Daviděnkovi v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Tímto se s vámi loučím a u online reportáže z třetího dne Wimledonu se s vámi těším na shledanou.