Prskavec má z mistrovství světa potřetí stříbro. Češky se do finále vůbec nedostaly

23. 9. 2023 16:50
Vodní slalomář Jiří Prskavec získal na mistrovství světa potřetí v kariéře stříbro na kajaku.
Jiří Prskavec na MS 2023 v Londýně
Jiří Prskavec na MS 2023 v Londýně | Foto: Kanoe.cz/Barbora Reichová

Dvojnásobného světového šampiona porazil v Londýně jen domácí favorit Joseph Clarke.

Olympijský vítěz z Ria de Janeiro vyhrál o 1,94 vteřiny a vybojoval první medaili ze světového šampionátu.

Třicetiletý Prskavec si druhou příčkou zajistil účast na olympijských hrách v Paříži, kde bude příští rok obhajovat zlato z Tokia.

Na kanálu v Lee Valley získal druhou medaili po úterním triumfu v soutěži hlídek s Jakubem Krejčím a Vítem Přindišem. Ze světových šampionátů má už 11 cenných kovů.

Jeho kolegové v individuální kategorii neuspěli v semifinále. Obhájce titulu Přindiš skončil na 24. místě. Debutant Krejčí po prvenství v kvalifikaci obsadil 17. příčku.

Třetím místem překvapil Maročan Mathis Súdí. Rodák z Francie odsunul ze stupňů vítězů o dvě setiny Švýcara Martina Dougouda a postaral se o historický úspěch pro africký kontinent.

Závod kajakářek ovládla australská hvězda Jessica Foxová. Navzdory doteku hned na první brance získala čtvrtý titul v této kategorii a společně s úspěchy na kánoi celkově desátý individuální.

Finále v Londýně vyhrála s více než vteřinovým náskokem před Slovenkou Eliškou Mintálovou, která inkasovala rovněž dvě trestné sekundy. Třetí skončila Polka Klaudia Zwoliňská, která jela jako jediná z medailistek čistě, ale byla pomalejší.

Foxová ziskem čtvrtého titulu na kajaku vyrovnala rekordní bilanci bývalé československé reprezentantky Ludmily Polesné Veberové z 60. let minulého století.

České kajakářky ve finále nestartovaly. Tereza Fišerová vypadla v kvalifikaci a pro Antonii Galuškovou a Amálii Hilgertovou bylo konečnou semifinále. Dvacátá Galušková alespoň získala pro Česko místo na olympijských hrách v Paříži.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně:

K1:

Muži: 1. Clarke (Brit.) 91,32 (0 trest. sekund), 2. Prskavec (ČR) -1,94 (0), 3. Súdí (Mar.) -2,59 (0), …v semifinále 17. Krejčí, 24. Přindiš (oba ČR).

Ženy: 1. J. Foxová (Austr.) 103,60 (2), 2. Mintálová (SR) -1,13 (2), 3. Zwoliňská (Pol.) -1,40 (0), …v semifinále 20. A. Galušková, 22. A. Hilgertová (obě ČR).